LGS yaklaşıyor, pek çok öğrenci etkili zaman yönetimi tekniklerini biliyor ama uygulamaya dökemiyor. Süre azaldıkça öğrencilerin üzerindeki zaman baskısı artıyor. Bu nedenle öğrenciler, kalan sürede konuları bitirememekten ya da yeteri kadar soru çözememekten endişe duyuyorlar. Daha fazla zaman yaratabilmek için daha az uyuyup, mola yapmadan çalışan öğrenciler var.

Diğer grupta ise zaten yeterince vaktim yok, yetiştirmem mümkün değil diye düşünenler var. Her iki davranışta öğrencilerin motivasyonu ve başarı inancı için sakıncalı. Öğrenilen bilginin kalıcı hale gelmesi, öğrenmeden keyif ve verim alınması için çalışmayla orantılı şekilde dinlenmek gerekiyor. Doğru saatlerde ve yeterli şekilde uyumak ihtiyacımız olan enerjiyi sağlıyor. Ayrıca gün içinde edinilen bilgiler uyku sırasında kalıcı olarak işleniyor.

Çalışırken mola vermekte oldukça önemli. Çünkü hepimizin belli bir dikkat süresi var. Düzenli olarak kısa ve uzun süreli molalar verilmediğinde dikkat dağılıyor, beden yoruluyor ve öğrenme zorlaşıyor. Zaman kaybetmemek için yapılan bu fedakarlık aslında çok daha fazla zaman kaybetmeye neden oluyor. Dolayısıyla dikkati sürdürmek, dinlenmek ve öğrenirken keyif almak için etkili zaman yönetimi tekniklerini kullanmak gerekiyor.

Eğer sizde “LGS yaklaşıyor, kalan süreyi verimli geçirmeliyim” diyorsanız, pratik teknikler için yazımızı okuyabilirsiniz. Bu tekniklere uyarak zamanınızı daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.  Peki zaman yönetimi nedir? LGS’ye hazırlanırken zaman yönetimi neden önemlidir? Etkili zaman yönetimi teknikleri nelerdir? Yazımızın devamında zaman yönetimini sizler için detaylarıyla ele alacağız.

Etkili Zaman Yönetimi Nedir?

Zaman hepimiz için oldukça adil. Herkes için ne bir eksik ne bir fazla, bir gün toplam 24 saat. Haftada 7 gün var ve her biri 24 saatten toplam 168 saatimiz var. LGS yaklaşıyor ve siz artık sınava gireceğiniz tarihi ve saati biliyorsunuz. Sınava kaç gün, hafta, ay var biliyorsunuz.

Zaman herkes için eşit olsa da zamanımızı harcadığımız kaynaklar birbirinden oldukça farklı. Örneğin ders saatleriniz, okul ile ev arası mesafe, okul sonrası sorumluluklarınız birbirinden farklı. Bir konuyu öğrenmek, tekrar etmek için ayıracağınız zaman birbirinden farklı. Öğrenme stilleriniz, zeka alanınız, ilgi ve becerileriniz birbirinden farklı.

Evdeki sorumluluklarınız, kültürünüz ve tutumlarınız birbirinden farklı. Dolayısıyla zaman herkes için eşit olsa da zamanı yönetme şekilleriniz farklı. Dikkat dağıtıcılara verdiğiniz yanıtlar ya da onlara ayırdığınız zamanlarda birbirinden farklı.

Etkili zaman yönetimi sayesinde zaman kişinin sorumluluklarına, ilgilerine, fiziksel, duygusal ve kişisel ihtiyaçlarına, sosyal yaşamına yetecek şekilde planlanabiliyor. Pek çoğumuz sorumluluklarımızı yerine getirmeye büyük önem verip kişisel ve sosyal ihtiyaçlarımızı geri planda tutuyoruz. Ya da tam tersi ilgilerimize gereğinde fazla zaman ayırıp asıl sorumluluklarımız için yeterli zamanı bulamıyoruz. Bu da zaman baskısı yaşamamıza neden oluyor.

Fiziksel ve duygusal olarak negatif enerjimizi boşaltamıyor ve yaptığımız işten verim alamıyoruz. Sınava kalan sürenin hesaplanabilir olması belirsiz olmasından çok daha avantajlı. Bu sayede kalan sürenizi nasıl planlayacağınızı organize edebilirsiniz.

LGS Yaklaşıyor, Sınava Hazırlanırken Etkili Zaman Yönetimi Uygulamanızı Kolaylaştıracak Önerilerimizi Deneyebilirsiniz

Zamanı Verimli Kullanabilmenin İlk Koşulu Elde Edilecek Bir Hedefin Olmasıdır

LGS yaklaşıyor ve siz gireceğiniz sınavda başarı elde etmek için emek veriyorsunuz. Peki neden emek verdiğinizi biliyor musunuz? Gireceğiniz sınavdan elde edeceğiniz başarı sonucunda ulaşmak istediğiniz bir hedefiniz var mı? Sınava hazırlanan öğrencilerle yaptığımız görüşmelerde pek çoğunun sınavda başarılı olmak için çalıştığını görüyoruz. Hedef ise sınav sonucuna göre belirleniyor. Oysa sınava hazırlanırken motivasyonunuzu belirleyecek olan somut hedeflerinizdir.

“İyi bir puan alayım, hedefimi aldığım puana göre belirleyeceğim” düşüncesi belirsiz bir hedeftir. Çünkü bu hedef sizi sınırlandırır. Ölçülebilir, takip edilebilir hedefler belirlemeniz, hedefinize yer, mekan, statü eklemeniz çok daha motive edici olacaktır. Henüz bir hedefiniz yoksa kendinize kısa ve uzun vadeli hedefler belirlemelisiniz. Belirleyeceğiniz hedeflerin net olması ve belirsizlik taşımaması önemlidir.

Zihninizde dağınık ve belirsiz halde duran bir hedef sizi yoracak ve dikkatinizi dağıtacaktır. Hedefinizi belirginleştirmek için önce uzun vadeli hedefinizi belirlemelisiniz. Ardından bu hedefi gelişiminizi takip edebilmek için kısa hedeflere bölebilirsiniz. Her alt hedefi de kendi içerisinde önem ve aciliyet sırasına göre gruplandırabilirsiniz. İşlerinizin önem ve aciliyet derecesini belirlemek için kendinize şu soruları sorabilirsiniz;

  1. Şu an bu işle uğraşmamın benim için önemi ne?
  2. Bu işi farklı bir zamanda yapmak üzere ertelemek bana bir şey kaybettirir mi?
  3. Yapacaklarımı göz önünde bulundurduğumda şu an bu işle uğraşıyor olmam önemli ve acil mi? Yoksa şu an bununla ilgilenme nedenim daha kolay ve keyif verici bir iş olması mı?

LGS yaklaşıyor, Sınava Hazırlanırken Eisenhower Matrisi Etkili Zaman Yönetimi Tekniğini Kullanabilirsiniz

Sınava hazırlanırken pratik ve keyifli bir yöntem olan Eisenhower Matris tekniğiyle zamanı verimli kullanabilirsiniz. Bu teknik ABD eski başkanı Dwight D. Eisenhower tarafından geliştirilmiştir. Tekniğe göre işlerin aciliyet ve önemini belirlemek için 4 çeyreğe bölünmüş bir koordinat çizilir. Yapılacak işler kendi içerisinde dört farklı şekilde kategorize edilir ve öncelik sırasına konur.

Acil Olmayan- Önemsiz İşler

Sorumluluk alanlarımız dışında kalan, keyfi işlerimizdir. Zaman baskısı hissetmediğimiz ve çoğunlukla keyif almak için yaptığımız işler bu gruba girmektedir. Sosyal medyada ve internette zaman geçirme, oyun oynama, telefonla konuşma vb. Bu gruba dahil edilebilecek acil olmayan ve yaşamsal önemi olmayan işlerdir. Bizi akademik olarak ileriye taşımayan ya da maddi bir getirisi olmayan işlerdir.

Bu tarz işlerle meşgul olmak özellikle sınava hazırlık sürecinde zaman yok edici etkiye sahiptir. Acil olmayan ve önemsiz işlerimizle günümüzün önemli bir kısmını geçiririz. Ardından daha acil ve önemli işlerimiz için zaman bulamaz ve stres yaşarız.

Acil Olan- Önemsiz İşler

Çoğunlukla hayır demeyi başaramadığımız, başkalarının istek ve ricalarının zamanımızı böldüğü işler bu gruba girebilir. Örneğin; öncelikli halletmeniz gereken önemli işleriniz varken arkadaşınızın araması. Yarına yetiştirmesi gereken kişisel bir işi için sizden bugün yardım istemesi. Hayır diyemediğiniz durumda gününüzün büyük bölümü arkadaşınızın işi ile geçecektir. Hayır diyebilmek, yaşamsal önemi olmayan işleri başka zamanlara erteleyebilmek de bir etkili zaman yönetimi becerisidir.

Acil Olmayan-Önemli İşler

5 ay sonra girilecek Lise giriş sınavı önemlidir. Ama şimdiden bu sınava hazırlık yapmak acil değildir. Ancak acil olmaması sürekli ertelenebilir öneme sahip olduğu anlamına gelmemektedir. Bugünden başlayarak planlı şekilde ders çalışmak, eksikleri tamamlamak sınavda başarılı olmak için gereken ön hazırlıklardır.

Acil Olan- Önemli İşler

Bu kategoride toplanan işler çoğunlukla zamanı iyi yönetemediğimiz için son dakikaya kalan, önemli olan işlerimizdir. Ödevler, projeler, sunumlar çoğunlukla bu gruba girer. Etkili zaman yönetimi ile bu işlerin son dakikaya kalması önlenebilmektedir. Stres yaşamamak için ani gelişebilecek işler içinde zaman planında boşluklar bırakmak faydalı olacaktır.

LGS Yaklaşıyor, Sınava Hazırlık Temponuzda Molaları İhmal Etmeyin Pomodoro Tekniği ile Yorulmadan Etkili Zaman Yönetimi Uygulamak Mümkün

Uzun sürelerle ve aralıksız çalışmanın etkili bir çalışma şekli olduğunu düşünmek büyük bir yanılgıdır. Etkili zaman yönetimi tekniği ile daha kısa sürelerde çok daha verimli çalışmalar yapabilirsiniz. Bu sayede hem daha az yorulur hem de daha uzun süre verimli çalışabilirsiniz. Bu noktada sınava hazırlanırken molalarınızı planlamanızı sağlayacak bir teknik önereceğiz. Bu tekniğin adı Pomodoro tekniği.

Tekniğe göre dikkatinizi vererek çalışabileceğiniz süre ortalama 25 dakika. Yapılan bilimsel çalışmalarda bu süreyi doğruluyor. Bu nedenle teknik size bir çalışma seansını 25-30 dakika olarak planlamanızı öneriyor.  Ardından 5 dakikalık mini bir mola vermeniz gerekiyor. Bu sürenin toplamına yani 30-35 dakikalık süreye 1 pomodoro deniliyor. Ayrıca pomodoro tekniği 4 pomodoroyu tamamladığınızda 25 dakikalık uzun bir mola vermenizi öneriyor.

Günde 8-16 arası pomodoro tamamlamak ideal sayılıyor. Yani molalar dahil 4-8 saatlik bir çalışma sınava hazırlanırken ideal olarak kabul ediliyor. Bu süre size oldukça uzun gibi gelebilir. Ancak bu süreye molalarda dahil olduğu için yorulmadan ve verimli şekilde çalışmış olacaksınız. Bu sayede mola vermeksizin yaptığınız uzun soluklu çalışmalara kıyasla çok daha fazla verim almış olacaksınız.

LGS yaklaşıyor dolayısıyla gününüzün büyük çoğunluğunu ders çalışarak ve test çözerek geçiriyor olabilirsiniz. Pandemi kaynaklı çoğunlukla evde olmanızda vaktinizi ağırlıklı sınav düşüncesi ve derslerle geçirmenize neden oluyor olabilir. Bu koşullarda molaları ihmal ediyor olmanız, kendinize ve dinlenmeye zaman ayırmamanız enerjinizi düşürecektir.

LGS yaklaşıyor olsa da sınava kadar hala uzunca bir süre var. Ara vermeden, keyif alacağınız etkinliklere zaman ayırmadan geçireceğiniz bu süre bir süre sonra yıpratıcı olabilir.

Tekniklere Bağlı Kalmak İstemiyorsanız Etkili Zaman Yönetimi İçin Bunları da Deneyebilirsiniz

  • Gün içerisinde yaptığınız işleri not edebilir ve hangi işe ne kadar zaman ayırdığınızın hesabını tutabilirsiniz. Bu çalışma hangi işe gereğinden fazla zaman ayırdığınızı görmenizi sağlayacaktır. Fazla zaman harcamanıza neden olan işlere daha az zaman ayırmak için neler yapabileceğinizi araştırabilirsiniz. Zamanı verimli kullanan arkadaşlarınızdan, ebeveynlerinizden, öğretmenlerinizden ya da bir profesyonelden de bu konuda destek alabilirsiniz.
  • Sorumluluklarınız, ilgi alanlarınız, sosyal çevreniz ve kişisel zamanlarınız için kendinize zaman sınırlamaları koyabilirsiniz. Planladığınız zaman aralıklarına sadık kalarak zamanınızı yönetme becerinizi geliştirebilirsiniz.
  • Kısa ve uzun vadeli planlar çıkarabilir, günlük, haftalık, aylık planlar yapabilirsiniz.
  • Programlarınıza sadık kaldıkça motivasyonunuzu artırmak için kendinize ödüller verebilirsiniz.
  • Dikkat dağınıklığı ile başa çıkmak için çalışma ortamınızı düzenleyebilir, dikkatinizi dağıtan eşyaları ortamınızdan kaldırabilirsiniz.
  • Etkili zaman yönetimi için vaktinizi verimsiz geçirmenize neden olan sosyal medya gibi amacınız dışındaki etkinlikleri sınırlandırabilirsiniz.
  • Keyif almadığınız veya yapmakta zorlandığınız, gözünüzde büyüyen işleri ertelemek yerine günün erken saatlerinde yapmaya çalışabilirsiniz.

Etkili Zaman Yönetimi için Dijital Uygulamalardan da Faydalanabilirsiniz

Yukarıda önerdiğimiz her teknik için akıllı telefonlarınıza indirip ücretsiz olarak kullanabileceğiniz uygulamalar bulunmaktadır. Pomodoro tekniğine göre kurgulanmış mola saatlerinizi size hatırlatacak uygulamalar edinebilirsiniz. Bir zamanlayıcı alabilir ya da telefonunuzun alarmını kullanarak mola alarmlarınızı düzenleyebilirsiniz. Telefonunuza günlük, haftalık, aylık çalışma programları hazırlayabileceğiniz uygulamalar indirebilirsiniz. Yapılacaklar listesi hazırlayabileceğiniz, üzerine tik atabileceğiniz dijital not defteri uygulamaları kullanabilirsiniz.

Kaç soru çözdünüz, kaç doğru, kaç yanlış yaptınız hesaplayabileceğiniz performans uygulamaları kullanabilirsiniz. Hedeflerinizi görselleştirebilir, okumak istediğiniz okulu, hayalinizdeki geleceği dijital panoda görselleştirebilirsiniz. Hayal panosu ya da vision board adı verilen bu uygulamayla ilgili internetten daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Çalışmanızı sizi motive etmesi için bilgisayar, telefon ekranlarına arka plan yapabilirsiniz. Gerçek bir pano hazırlayıp odanıza, evde sıklıkla görebileceğiniz bir alana asabilirsiniz.

LGS Yaklaşıyor, Etkili Zaman Yönetimi İçin Profesyonel Destek Alabilirsiniz

LGS yaklaşıyor ve siz sınava hazırlanırken Etkili zaman yönetimi becerisi edinmekte zorlanıyor olabilirsiniz. Bu dönemde profesyonel danışmanlık alarak kısa sürede pratiğinizi geliştirebilirsiniz. Hedef belirlemekte, zamanınızı verimli kullanmakta zorlanıyorsanız, zaman baskısı ile yoğun stres yaşıyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Stratejik yetenek yönetimi ile sınava hazırlık sürecinde kariyerinizi planlayabilir zamanı daha verimli yönetebilirsiniz.