Mental Olarak LGS Hazırlık Süreci Nasıl Yönetilmeli?

LGS hazırlık süreci her anlamda, öğrenci ve velilerin zorluk yaşayabilecekleri bir dönem olma özelliğine sahip. Öğrencilerin eğitim yaşamını ve hatta…

20 Kasım 2020

abapsikoloji-mental-olarak-lgs-hazirlik-sureci-nasil-yonetilmeli

LGS hazırlık süreci her anlamda, öğrenci ve velilerin zorluk yaşayabilecekleri bir dönem olma özelliğine sahip. Öğrencilerin eğitim yaşamını ve hatta gelecekteki meslek hayatını dahi etkileyecek olan LGS süreci, ciddiye alınması gereken bir maraton. Bu süreçte öğrencilerin mental anlamda sıkıntılar yaşadıklarına tanık olmaktayız. Hayatlarının sonraki aşaması için önemli olan bu süreçte yaşanan mental durumlar normal karşılanmalı.

Çünkü LGS sonuçları itibarıyla oldukça önemli bir sınav. Bu süreçte anne ve babaya, çocuklarına her durumda ve her sonuçta destek olduklarını hissettirmeleri gerekiyor. Yani anne ve babanın çocuklarına olan sevgilerinin kaynağının yalnızca çocuğun başarıları olmadığı hissettirmeli. Bu duyguyu, anne ve babadan hisseden çocuk ise mental olarak kendini daha rahat hissediyor.

LGS Hazırlık Sürecin Mental Rahatsızlıklar Neden Dikkate Alınmalı?

LGS hazırlık süreci başlı başına ciddiye alınması gereken yoğun bir dönem. Bu dönemde sınava hazırlanan çocuklarda görülen ruhsal durumlar, sınav hazırlık süreçlerine doğrudan etki ediyor. Yani farkında olmadan sınav stresi yaşayan bir çocuk, sınava hazırlanırken çok verimsiz bir ders çalışma süreci geçiriyor. Sınav hazırlık süreci az kayıplarla atlatılsa bile mental sorunlar, sınav anında öğrencilerin yakasını bırakmayabiliyor.

Bu durumda öğrenci, bildiklerini unutuyor ve sınavı stresli bir şekilde tamamlıyor. Uzun süreli çalışmalar ve emekler de sırf mental sorunlar yüzünden heba oluyor. Hatta ruhsal durumlar öğrencide fiziksel sorunlara da yol açabiliyor. Sınav anında mide bulantısı, baş dönmesi, kalp çarpıntısı, ağız kuruluğu ve aşırı bitkinlik durumları da görülebiliyor. Bu durumdaki bir öğrenciden de yüksek bir sınav performansı beklemek doğru olmuyor.

Peki Bu Süreçte Ne Yapılmalı?

Öncelikle yaşanan bu sorunların kalıcı olmadığını bilerek gerekli tedbirleri almak tavsiye edilebilir. Bu süreçte veliler öğrencilere baskı yapmadan onlara destek olduklarını hissettirmeli. Başarılı ya da başarısız olmalarının onlara olan sevgilerinin kaynağı olmadığını anlatmalı. Ayrıca veliler çocukların sınav müfredatına eksiksiz olarak hazırlanmalarını da sağlamalı. Bu süreçte çocuklarda görülen sorunlar, sınav hazırlık sürecine ciddi etkide bulunuyorsa profesyonel bir destek almak faydalı olabilir. Profesyonel destek sayesinde öğrencilerin sınav verimlilikleri yükselecektir.

LGS hazırlık sürecinde mental destek konusunda yardım almak için aba Psikoloji ile iletişime geçebilirsiniz. Farklı konularda bilgilendirici videolara ulaşmak için Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube kanalına abone olabilirsiniz.

Yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler de, konu hakkında bilgi edinmek için aba Yurt Dışı Eğitim YouTube kanalını takip edebilirler.

Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Open chat
Merhaba Aba Psikoloji Danışmanı!
X