Blog

Mindfulness Öğretmenlerin Hayatını Değiştiriyor 🧘‍♂️

Öğretmenler için çok sayıda dikkat dağıtıcı konuşma ve hareketin bulunduğu bir ortamda mesleğini sürdürmek zor bir göreve dönüşebilir. Bu nedenle aslında, genel olarak öğrencilere yönelik olarak önerilen mindfulness öğretmenler için de hayatı değiştiren bir yönteme olarak karşımıza çıkıyor.

Öğretmenliğin, keyifli olduğu kadar stresli olduğuna şüphe yok. Bu günlük işin seyrinden kaynaklanabileceği gibi, zaman zaman baş etmesi zor durumlarla da karşılaşılmasından kaynaklanıyor. Bedeni ve zihni nefes ve hareket ile rahatlatarak, duyguları kontrol etmeye yardımcı olan mindfulness, tüm dünyada öğretmenlere öneriliyor. Çünkü aktif dinleme ve diğer öğretmenlerle, ebeveynlerle ya da öğrencilerle kurulan iletişimin ideal şekilde kurulmasını sağlıyor.

Farklı kültürlerden ve aile yapılarından gelen çocukların bir odada bir araya geldiği bir ortamda odaklanmayı sağlamak için mindfulness önemli ölçüde yol gösterici. Aynı anda farklı özellikler taşıyan bir kitleye hitap etmenin zorluklarını yönetebilmek için, öğretmenlerin kendi duygularını da anlık olarak yönetebilmesi gerekiyor.

ogretmen-mindfulness

Doğru zamanda doğru yönlendirme için: mindfulness

Öğrencilerin kendi arasında yaşanan istenmeyen olayların yanı sıra dersin akışında gerçekleştirilmesi gereken değişiklikleri yönlendirmek bu yöntem ile kolaylaşabilir. Çocuklarla sürekli birebir iletişimde olan öğretmenlerin, kendi hayatlarında yaşadıkları duygusal iniş çıkışlar da düşünüldüğünde kendi duygularını kontrol etmeyi öğrenmesi büyük önem taşıyor.

Her öğretmenin, gerçek anlamda sinirlerini yıpratan ve pozitif yaklaşımda bulunmakta zorlandığı durumlar olmuştur. Bir rol model olarak önemli bir görevi sürdüren öğretmenlerin, pozitif ve üretken olabilmesi zaman zaman zorlaşır. Diğer taraftan bazı öğrencilerin sosyal becerileri zayıf olabilir ve bu öğrenciyle bağ kurmak özel bir çaba gerektirebilir. Böyle zamanlar için mindfulness, öğretmenlerin hayatını kolaylaştırır.

Üstelik kendi duygularını yönetmeyi bilen bir öğretmen, çocuklara duygularıyla nasıl baş edeceklerini çok daha iyi öğretir. Öğretmenlerin tek görevi, teorik bilgileri aktarmak değil, aynı zamanda öğrencileri hayata hazırlamaktır. Mindfulness yöntemini uygulayan bir öğretmen, çocukları hayata hazırlamada da uygulamayanlara göre daha başarılı olacaktır.

Mindfulness hakkında bilgi ve deneyim sahibi bir kişi, olumsuz durumlarla çok daha iyi baş edebilir. Karşısındaki kişinin içinde bulunduğu durumla baş edemediğini fark ettiğinde, çok daha etkin şekilde destek verebilir.

Bir cevap yazın