Özduyarlılık Özgüvenden Çok Daha Öncelikli

Özduyarlılık Özgüvenden Çok Daha Öncelikli

Bugüne kadar gerek akademide gerek sosyal yaşamda her zaman özgüvene büyük bir önem atfedildi. Elbette özgüvenin önemi görmezden gelinemez. Ancak, özduyarlılık, ya da diğer bir deyişle kendinizi önemsemek bundan çok daha değerli.

Özgüvenin nasıl sağlanacağına dair yönlendirmelerin çerçevesi zaman zaman özgüvenli hissetmeyi zorlaştırıyor. Böylece, özgüven sürdürülebilir olmaktan uzaklaşabiliyor. Çünkü bir birey olarak ne hissettiğiniz ve hayattan ne beklediğinize dair konulardan soyutlanıyor. Bunun yerine, kendinize en saçma şekilde de davransanız yakın davranmanın ve kendini sevmenin önemine odaklanmak hem daha başarılı hem de daha mutlu olmanızı sağlayabiliyor.

Eğitim aldığınız bölümü özgüveninizi yükseltecek alanda değil, en çok ilgilendiğiniz alanda olacak şekilde seçmek bunun için önemli bir adım olabilir. Özgüven zaman zaman olduğunuzun dışında istikrarlı olmak ya da narsizm gibi sonuçlara varabilirken, özduyarlılık özgüveninizi yükseltecek şekilde kendinizi sevmenize yardımcı oluyor.

Diğer insanları rakip olarak görmeyin

Mutlu ya da başarılı olmak için diğerlerinden daha iyi olmak zorunda olmadığımız fikrini içselleştirmemiz, benimsememiz gerekiyor. Diğer insanların ‘çok iyi’ olduğu bir ortamda da başarılı olabileceğimizi unutmadan, elimizden geldiğince iyi olmak pek çok kapıyı açmamızı sağlıyor. İstediğimiz şeyi yapmak, motivasyonumuzu arttırırken öğrenme ve ilerleme fırsatı yaratıyor.

Başarısız olduğunuz zamanlarda kendinize ‘iyi bir arkadaş’ olmayı başardığınız zaman kendiniz için en iyi yolu bulmanız kolaylaşıyor. Kendinize karşı nazik olun. Kendi isteklerinizi ve arzularınızı önemseyin. Belli bir aşamaya kadar özgüvenin büyük faydasını görseniz de bunu yaparken diğerleriyle yarış içinde hissetmemeye özen göstermeniz gerekiyor. Bunun anahtarı ise özduyarlılık.

 

Hayattan beklentilerinizi ciddiye alın

Başarısız olduğunuz anları, “Herkes zaman zaman başarısız olur” diyerek atlatmak bir sonraki adımı güçlü atmak için işlevseldir. Başarısızlıklara ve zorluklara nasıl yaklaştığınız yolunuzu nasıl çizeceğinizi belirler. Kendi yolunuzu çizerken kendi önceliklerinizi, diğer insanların önceliklerinden ayırmaya çalışın. Özduyarlılık, böyle zamanlarda kendinizi suçlamaktansa başa dönüp neleri değiştirebileceğinizi görmenizi sağlar.

Kendinize merhamet gösterdiğiniz zaman aynı zamanda kendi kendinize değer hissi sağladığını fark edeceksiniz. Benlik saygınızı kazanarak toplumsal karşılaştırmaya yönelik daha makul tavırlar gösterme gücü bulacaksınız. Hem başarısız hem de başarılı olduğunuz zaman kendinize merhamet duyacaksınız. Kendinize karşı nazik olmaktan kaynaklanan benlik değeri, diğer pek çok değer yargısından çok daha kararlı olmanızı sağlayacak.

Bir cevap yazın


Open chat
Merhaba Aba Psikoloji Danışmanı!
Powered by
X