Sanat Terapisi Nedir ve Hayatımızı Nasıl Etkiler?

Uzun ve yorucu bir günün ardından evinize ulaşıp hafif bir müzik dinlemenin, biraz çizim yapmanın sizi ne kadar rahatlattığını fark…

5 Kasım 2017

sanat terapisi

Uzun ve yorucu bir günün ardından evinize ulaşıp hafif bir müzik dinlemenin, biraz çizim yapmanın sizi ne kadar rahatlattığını fark ettiniz mi? Sanat, gerçekten ruhumuzu dinlendirir. Üstelik bunu bir profesyonel desteğiyle yaparsanız dinlenmenin çok daha ötesinde fayda sağlayabilirsiniz.

En çok ihtiyacımız olan şeyler olsa da, kendine dönmekte ve kendini ifade etmekte pek çoğumuz zorlanırız. Kendi duygularımızın farkında olmak ise, ihtiyaçlarımızı ve beklentilerimizi tanımamıza yardımcı olarak iyi hissetmemiz yolunda önemli bir kapı açar. İşte “sanat terapisi” bu noktada büyük bir rol üstleniyor. Çünkü genel anlamda sanatın yaratıcı süreçlerinden faydalanarak kendimizi tanımamıza ve dolayısıyla iyi hissetmemize yardımcı oluyor.

sanat terapisi nedir?

Dışavurumcu terapinin bir formu olarak karşımıza çıkan bu terapi, davranışlarımızı ve duygularımızı fark edip yönetebilmemizi sağlıyor. Sanat terapisinin yararları sadece bu kadar da değil. Stres azaltma ve benlik saygısını geliştirmek için de önemli katkıda bulunuyor. Sürecin faydalarını görmek için sanatsal becerilerinizin seviyesine değil, yalnızca kendinize kulak vermeye ihtiyacınız var.

Diğer taraftan sürece eşlik eden profesyoneller, sanat yoluyla ortaya çıkan mesajları derinleştirmeniz için size destek verir. Böylece daha derin bir anlayış ve yüksek farkındalık kazanmanıza yardımcı olurlar.

Sanat terapisinin hayatımıza etkileri

Sanat terapisi, kendilik ve diğerlerinin farkındalığını artırmak için sanatın yaratılmasını içeriyor. Bu da kişisel gelişimi teşvik ediyor, başa çıkma becerilerimizi arttırıyor ve bilişsel işlevleri geliştiriyor. Çoğu terapide olduğu gibi, terapi sanat genellikle bir şey için bir tedavi olarak kullanılır. Bu yöntem, genellikle kişinin duygusal durumunu veya zihinsel refahını geliştirmenin bir yoludur.

art threapy

Dışavurumcu sanat terapisinin yalnızca bir tedavi olarak kullanılması da gerekmiyor. Stres veya gerginliği gidermek veya kendini keşfetmenin bir yolu olarak da kullanılabilir. Birçok kişi bir çeşit yaratıcılığını arttırmak için bu yönteme başvuruyor.

Art terapi olarak da bilinen sanat terapisinin, kendini ifade etme ve kendiyle iletişime geçme yollarından biri olarak diğerlerinden ayrıştığı belli noktalar var. Sanat terapisini diğerlerinden ayıran en önemli özellik ise kelimeler yerine farklı türlerde boya kalemleri, çeşitli heykel malzemeleri, fotoğraf makinesi gibi malzemelerden faydalanması. Bu sayede kelimelerin sınırlarını aşarak sonsuz bir ifadeyi mümkün hale getiriyor.

Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Open chat
Merhaba Aba Psikoloji Danışmanı!
X