SAT Sınav Kaygısını Yenmek İçin Tavsiyeler

Sınav kaygısını yenmek çoğu sınav öğrencisinin ihtiyacı haline geldi. Sınav öğrencilerinin en çok kurduğu cümlelerden birisi “Sınav anında çok heyecanlanıyorum…

18 Kasım 2020

aba-psikoloji-sat-sinav-kaygisini-yenmek-icin-tavsiyeler

Sınav kaygısını yenmek çoğu sınav öğrencisinin ihtiyacı haline geldi. Sınav öğrencilerinin en çok kurduğu cümlelerden birisi “Sınav anında çok heyecanlanıyorum yapamıyorum.”.  SAT kaygının en yüksek olduğu sınavlardan bir tanesidir. Yurtdışında üniversiteye gitmek isteyenlerin girdiği sınav öğrencilerin gelecek planlarını ve hatta gelecekteki iş hayatını bile etkilemektedir. Üniversiteye geçiş sınavları her zaman öğrencilerde en çok kaygı oluşturan sınavlardan olmuştur. Daha önce kaygıyla ilgili pek çok blog yazımız bulunmasına rağmen SAT sınavı kaygısı için bazı farklı tavsiyeler de eklemek istedik.

SAT Sınav Kaygısını Yenmek: Cümleleri Değiştirmek

Öğrencilerin sınav kaygısını yenmek için yapılan yeni araştırmalar sonucunda farklı bir yöntem bulunmuştur. “Kaygıyı azaltmak” üzerine yapılan çalışmaların bazen faydalı olmadığı görülmüştür. Kaygıyı azaltmak yerine kaygıyı yeniden şekillendirmenin önemli olduğu düşünülmektedir. Örneğin SAT sınavına karşı kaygılıysanız “Ben çok stresliyim.” Demek yerine “çok heyecanlandım.” Demeniz daha verimli olacaktır. Sınav kaygısı yaşayan öğrencilere “Kaygılanma, endişelenme.” demek yerine kaygıyı kabullenmeleri ama bunu verimli hale getirmelerinin bilimsel olarak faydası bulunmuştur. Kaygıyı kabullenmeli ve bunun size bir heyecan yarattığını ama yeteri kadarının gerekli olduğunu akılda bulundurmalıyız. Bu nedenle “Stresliyim, korkuyorum.” Demek yerine “Heyecanlıyım. Bakalım neler bekliyor beni.” gibi cümleler kurmak etkili olacaktır. Bu cümleler motivasyonunuzu arttırmak için bile işe yarayacaktır.

SAT Sınav Kaygısını Yenmek: Hatırlatıcılardan Uzaklaşmak

Hatırlamakla ilgili yapılan araştırmalar da sınav kaygısını yenmek için bazı uygulama imkanları sağlamaktadır. Kaygılar akla gelen ve hafızayla ortaya çıkan düşüncelerdir. Geçmişte yaşanan bir deneyim yüzünden kaygı duyarız. Kaygılarımızı hatırlarken de yer, mekan ve eylemler bize kaygıyı anımsatabilir. Bazı durumlarda kaygıyı anımsadığımız için kaygılı ruh hali ortaya çıkabilir. Özellikle stresten uyumakta zorluk çeken öğrencilere oda değiştirmesini öneririz. Sürekli  odanızda sınavla ilgili kaygılarınız aklınıza geldiği için odanızda sınav kaygılarınızın hatırlatıcısı olabilir.  Arada bir farklı yerlerde SAT denemeleri çözmeniz netlerinizin yükselmesini sağlayabilir. Çalışma ortamınızdan gün içerisinde ayrılmanız dışarıda sizi rahatlatan mekanlara gitmeniz kaygınızın azalmasında faydalıdır. SAT sınavına hazırlanmadan önce gittiğiniz vakit geçirmekten hoşlandığınız mekanları düşünerek gün içerisinde oralarda vakit geçirmeniz kaygınızı azaltacaktır.

Bakış Açısını Tazelemek

SAT sınavına karşı bakış açınızı yenilemek sınav kaygısını yenmek için en faydalı metotlardan birisidir. Sınava gerçekçi olmayan bir bakış açısıyla önemsizmiş gibi davranın demiyoruz. Ancak öğrencilerin yaptığı hata sınavı “ölüm kalım meselesi” olarak görmeleridir. Her ne kadar önemsememek de gerçekçi bir bakış açısı değilse fazla önemsemek de gerçekçi bir bakış açısı değildir. Eğer kaygı duyan bir öğrenciyseniz zaten aslında başarılı bir öğrencisinizdir. Elinizden geleni yapsanız bile geleceğiniz sizin için önemli olduğu için kaygı duyuyorsunuzdur. Kendinize gücün sizde olduğunu hatırlatarak istediğiniz üniversiteye gidememenizin tek ihtimalinin şans olduğunu hatırlatın. O an çok heyecanlanmanız ya da beklenmedik aksilikler hedeflediğiniz yere gidememenize engel olabilir. Ancak bu bir son değil. Siz başarılıysanız, yaptığınız işi ve geleceğinizi önemsiyorsanız nerede okursanız okuyun yine güzel yerlere geleceksinizdir. Kaygınızı yenmek için bu gerçekliği mutlaka aklınızda bulundurarak sınavı gözünüzde olduğundan daha büyük bir hale getirmemeye çalışın.

Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Open chat
Merhaba Aba Psikoloji Danışmanı!
X