SAT yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerimizin girmesi gereken sınavlardan birisi olduğu için SAT’de sınav stresiyle başa çıkmak oldukça önemlidir. Avrupa’da bazı prestijli üniversiteler ve ABD’deki üniversiteler için SAT’den yüksek puan alabilmek bu üniversitelere giriş koşuludur. Öte yandan SAT bu denli önem arz ettiği için öğrencilerde ekstradan sınav stresi yaratabilmektedir. Başarısız olma korkusu öğrencilere ağır gelebilir. Bu gibi SAT’nin yarattığı korku, kaygı ve stresle mücadele etmek adına öğrencilerin yapabileceği bir şeyler var mı? Bu noktada önemli olan planlı olmak aslında. SAT sınav (https://abapsikoloji.com/sat-stres-ile-mucadelede-etkili-yontemler-neler/ ) stresiyle başa çıkmak için de planlayarak 6 kurala uymak etkili olacaktır.

SAT Sınav Stresiyle Başa Çıkmak: Kural 1

SAT sınav stresiyle başa çıkmak için öncelikle sınava karşı duygunuzu ve kaynağını tanımlayın. Kaygılı mısınız? Korkuyor musunuz? Sizi endişelendiren nedir? Anneniz ve babanızı hayal kırıklığına uğratmaktan korkuyor olabilirsiniz. Bu sınav sizin için önemli olduğu için başarısızlık durumunda bunun sizin yetersiz olduğunuzun göstergesi olacağını düşünüyor olabilirsiniz. Başarısızlık durumunda arkadaşlarınızın ve diğerlerinin diyeceklerinden, düşüneceklerinden korkuyor olabilirsiniz. Başka şansınız olmadığını düşünüyor olabilirsiniz bu da strese yol açıyor olabilir.

SAT Sınav Stresiyle Başa Çıkmak: Kural 2

SAT sınav stresiyle başa çıkmak için ikinci olarak başarısız olursanız başınıza neler geleceğini düşünün. Başınıza en kötü neler geleceği üzerine bir durum analizi yapın. Korku ya da kaygı duyduğunuz, sizi strese sokan sonların hepsini yazın. Gerçekçi ya da gerçek dışı ayırt etmeksizin. Kendinize dürüst olarak tüm olumsuz düşüncelerinizi kağıda aktarın. Yazarken bile sandığınız kadar durumun kötü olmayacağını fark edeceksiniz. Yazmak konunun üzerinde gerçekten tekrardan düşünmek demektir. Tekrardan düşününce bazı şeylerin o kadar da korkutucu olmadığını göreceksinizdir.

SAT Stresiyle Başa Çıkmak: Kural 3

Sınav stresiyle başa çıkmak adına üçüncü olarak olumlu olabilecekleri not edin. Hep genelde kaygılarımızla “Ya olmazsa?” üzerine düşünüyoruz. Peki ya olursa? Sınavda başarılı olursanız sizi nelerin beklediğini not edin. Hatta bir gün uyanın ve başarmışsınız gibi davranın. İstediğiniz üniversiteyi kazanmış gibi davranarak hareket edin. O günü öylece geçirin. Kendinizi bu şekilde ödüllendirerek stresten arındırın.

SAT Sınav Stresiyle Başa Çıkmak: Kural 4

Şimdi her iki başarı ve başarısızlık durumuna da bakmak sınav stresiyle başa çıkmak için 4. Kuraldır. Gerçekler gözünüzün önünde iki ihtimal de başınıza gelebilir. Ancak başarılı olma ihtimalini çalışarak destekleyebilir ve olasılığını arttırabilirsiniz. Bunu kendinize hatırlatın. Çalıştıkça stresinizin azalması gerekir. Elinizden geleni yaptığınızı ve başarıya yakın olduğunuzu çalıştıkça kendinize hatırlatın.

Stresle Başak Çıkmak İçin Kural 5

Başarısız olacağınıza dair yazdıklarınıza sınav stresiyle başa çıkmak için cevaplar yazın. Sanki olumsuz konuşan arkadaşınıza tavsiye verirmişçesine sandığı kadar kötü olmayacağını bir sınavın her şey için belirleyici olmayacağı gibi cevaplar yazın. Kendi zihninizle bu yollarla savaşmak işlevsel olacaktır. SAT’la ilgili kendi kendinizi olumlu düşünceyi düşünmeye yöneltmek ve aşılamak olacaktır. Bu da stresinizin azalmasını sağlayacaktır.

SAT Sınav Stresiyle Başa Çıkmak: Kural 6

Başarılı olacağınız kısma yönelik hayaller kurmak sınav stresiyle başa çıkmak için 6. kuralımız. Başardığınız anı gözünüzde canlandırmak ve başardığınızı düşünmek SAT sınavına karşı stresinizi azaltacaktır. Bu aktivite, kendinizi başarmış hayal etmek kendinize inancınızı arttıracaktır. Dolayısıyla inancınız arttıkça sınava karşı kaygılarınız da azalmalar gözlemleyebilirsiniz.

Sat sınav stresiyle başa çıkmak konusunda destek almak için aba Psikoloji ile iletişime geçebilirsiniz. Yurt dışında eğitim almak için ihtiyaç duyulan sınavlar hakkında bilgi edinmek için aba Yurt Dışı Eğitim YouTube kanalını takip edebilirsiniz. Farklı konularda bilgilendirici videolara ulaşmak için Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube kanalına abone olabilirsiniz.