Sayısal alan ve sözel alan seçimleri lise dönemlerinde öğrencileri oldukça zorlayan bir tercihtir. Öğrencilerin hayatlarının geri kalan kısmını etkileyecek bu seçimi yapmak için öğrencilerin anlık karar vermemesi gerekmektedir. Çünkü anlık verilen kararların ilerleyen yıllarda telafisi çok zor hatta hiç olmayabilir. Genel olarak öğrenciler ders notlarını göz önünde bulundurarak ya da istediği mesleğe göre alanını belirlemektedir. Fakat bir alan seçiminin doğru yapılması için bunlardan fazlasını ihtiyaç duyulmaktadır.

Ayrıca alan seçimleri öğrencilerin lise dönemlerine denk geldiği için öğrenciler bu dönemde bazı değişime girerler. Psikolojik, hormonsal ve fiziksel değişimler bu dönemlerde öğrencilerin yanlış tercih yapmasına sebep olabilir. Diğer bir yandan sayısal bölümler öğrencileri kimi zaman daha fazla cezbettiği için de bu alana yönelen öğrenci sayısı fazla olmaktadır. Bu tercihler devamında başarısız bir iş ve okul hayatını beraberinde getirebilir. Biz de Aba Psikoloji olarak öğrencilerin sayısal bölüme olan yatkınlığını anlamak için yapması gerekenleri anlattık.

Sayısal Alan İçin Yatkın Olup Olmamak

Sayısal bölümleri ile eşit ağırlık bölümleri arasında pek çok fark olduğu için bu iki alan arasında tercih en doğru şekilde yapılmalıdır. Eşit ağırlık bölümleri herkesin bildiği gibi daha sözel ağırlıklı ilerlese de sayısal alanların içerisinde de sözel olan bölümleri bulmak mevcut. Alan seçimi yapmak için ilk olarak kendi kendinize dürüst bir konuşma gerçekleştirmelisiniz. Eksik yanlarınızı, istediğiniz mesleği, yetenekli olduğunuz alanları ve başarılı olacağınız alanları doğru bir şekilde belirlemelisiniz.

Sayısal alan sadece mühendislik ya da tıp alanından oluşmuyor. Ya da sadece bu meslekleri tercih eden insanlar başarıya ve çok paraya ulaşmıyor. Pek çok öğrenci sadece sayısal bölümleri iş imkanı için tercih ediyor. Fakat arka planda sözel ve eşit ağırlık bölümlerinde de en az sayısal kadar iş imkanı bulunuyor. Sayısal meslekler ve maaşları bu alanın seçilmesi açısından öğrencileri oldukça etkiliyor. Fakat sadece bunlar için bu alana yönelen öğrenciler ilerleyen dönemlerde oldukça pişman oluyor.

Hem maddi kazanç sağlayamıyor hem de sevmedikleri işleri ömürleri boyunca yapmak zorunda kalıyor. Ya da maddi kazanç sağlamalarına rağmen istemedikleri ve sevmedikleri işlere mahkum oluyor. Öğrenciler hangi alanda hangi mesleği okuyor ise bunu sevdikleri için ve yetenekli oldukları için seçmelidir. Bunlara ek olarak internet üzerinden yapılan sanal testlere göre ya da yönlendirmelere göre de alan seçimi yapmak son derece yanlıştır.

En Doğru Alan Seçimi Nasıl Yapılır?

Sayısal meslekler ya da alanlar sizi cezbetse de bu alanı tercih etmeden önce kendinizi iyi tanımlamalısınız. Biz genel hatları ile anlatsak da bu konuda en doğru tercihi vermek için psikolojik danışmanlık almanız ve alan seçimini öyle belirlemeniz en doğru karar olacaktır. Çünkü her şeyin ötesinde insan beyninin çalışma şeklini anlamak ve yorumlamak üzerine eğitim almış kişiler bu anlamda size en doğru ve en kesin bilgileri verecektir. Bu konuda destek almak için Aba Psikoloji adresini ziyarete edebilirsiniz.

Sayısal alan ya da sözel alan için en doğru tercihi ancak bu şekilde sağlayabilirsiniz. Diğer türlü internet üzerinde elde edilen bilgiler sadece genel konulardır. Bu yüzden pek çok öğrenci resim, müzik ya da başka bir sanat dalındaki yeteneğini yıllar sonra keşfedebiliyor. Öğrencilerin aileleri yüzünden de belli başlı alanlara yönelmesi de meydana gelebiliyor. Aileler öğrencileri sadece bir meslek için zorlayarak öğrencileri istemediği alana yönlendirebiliyor. Bu sebepten dolay ailelerin de bu konuda bilgilenmesi gerekiyor.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube adresini ziyaret ederek sayısal alan seçimi hakkında bilmeniz gereken konularda videolara ulaşabilirsiniz. Aba Psikoloji internet sitesinden sayısal ve sözel bölümleri arasında en doğrusunu tercih etmek için destek alabilirsiniz. Lise dönemlerinde uluslararası sınavlardan ve diğer sınavlardan destek almak için Aba Yurt Dışı Eğitim sitesini ziyaret edebilirsiniz.