Sınav kaygısını azaltma teknikleri öğrenerek, sınav için kullanmak her sınav gibi TOEFL sınavı için de etkili olacaktır. Fark etmediğimiz bazı düşünce ve davranış biçimleri kaygılarımızı tetiklemektedir. Hem düşünce dünyanızı hem de davranışlarınızı size iyi gelecek şekilde yönlendirerek TOEFL ile ilgili kaygınızda azalmalar oluşturabilirsiniz. Bazı faydalı davranışları ve düşünceleri alışkanlık haline getirirken bazılarından da kurtulmak kaygı kontrolü için etkili olacaktır. TOEFL sınav performansını etkileyen kaygılarla boğuşmak yerine bazı tekniklerle kaygıyı azaltmak sınavda gerçek potansiyelinizi göstermenizi sağlayacaktır.

Sınav Kaygısını Azaltma Teknikleri

1.      Düşünceleri ve Davranışları Değiştirmek

Düşünceler ve davranışlar birbirleriyle paralellik göstermektedir. Sınav kaygısını azaltma teknikleri düşünceler yoluyla davranışları ya da davranışlar yoluyla düşünceleri değiştirmek adına oluşturulmuş tekniklerdir. Kaygılandığımız zaman uykusuzluk, az yemek yeme, çok yemek yeme gibi davranış biçimleri geliştirebiliyoruz. Bunların yanında düşüncemiz de negatifleşmektedir. Başarısız olacağınız inancıyla kendinizle olumsuz konuşmalarınız artmaktadır. Davranışları değiştirmekten başlayalım. Kaygıyı azaltmak adına yeme düzeninizle uyku düzeninizi bilinçli şekilde saat belirleyerek ve liste yaparak değiştirmek kaygınızı azaltacaktır. Bunun yanı sıra düzenli yapılan sağlıklı davranış alışkanlıkları (spor yapmak, yoga ve meditasyon gibi alışkanlıklar) kaygınızı azaltmayı sağlayacaktır.

Sınav kaygısını azaltma teknikleri için düşünceleri değiştirmeye odaklanırsak bunun için yüksek bir bilinç sağlamamız gerekmektedir. Kendinizle olumsuz konuştuğunuz ve özellikle genelleme yaptığınız zamanları fark etmeniz ve buna karşı koymanız gerekir. Örneğin “TOEFL’dan kesin düşük puan alacağım. Bak geçen hafta çözdüğüm denemede de çok kötü yaptım zaten…” benzeri olumsuz düşünceleri ortadan kaldırmalıyız. Bir sınavın tüm sınavlara olan bakış açınızı değiştirmesine izin vermeyin. Başarısız bir TOEFL denemesi size daha çok çalışmanız gerektiğinin sinyalini verir. Umutsuzluğa kapılmak yerine çalışma temponuzu arttırmak ve motivasyonunuzu yükseltmek başarısızlığınızı telafi etmek için bir fırsattır. Denemenin amacı yanlışlarımızı görerek düzeltmektir.

2.      Kendimize Vakit Ayırmak

Sınava çalışılan dönemde yapılan en büyük hata mola vermemektir. Sürekli sınava odaklanmak kaygıyı arttıracaktır. Sınav kaygısını azaltma teknikleri denildiğinde akla hiç gelmeyenler arasında kendimize vakit ayırmak vardır. Aklımızı başka şeylere vermek zannedildiği gibi vakit kaybı değil tersine ihtiyacımız olan bir şeydir. Mola vermemiz kaygı oranımızı dengelememiz açısından önemlidir. Kaygılanmak sınavı önemsediğimiz için ortaya çıkmaktadır. Kaygı olmasaydı çalışma isteğimiz de olmazdı. TOEFL’a karşı kaygı duymamız çalışma motivasyonumuzu arttıracaktır. Ancak gereğinden fazla duyulan kaygı olumsuz bir etki oluşturacaktır. Sınav anında çeşitli fiziksel belirtiler ve kontrolü kaybetme fazla kaygıdan ötürü ortaya çıkmaktadır. Bu kaygının azalması için ise kişinin sınava hazırlandığı süreçte de zaman zaman dinlenmesi ve yapmayı en sevdiği etkinliklere zaman ayırması oldukça basit ve faydalı bir yöntem olacaktır.