Geçen haftaki blog yazılarımızda GMAT ve SAT sınav stresi ile başa çıkmak için yapılabileceklerden bahsetmiştik. Bu hafta özellikle Amerika Birleşik Devletleri veya Kanada’da lisans, yüksek lisans ve doktora yapmak isteyenlerin girmesi gereken dil sınavı TOEFL’dan bahsedeceğiz. TOEFL sınav stresi ile başa çıkmanın yollarından bahsedeceğiz. Sınavın içeriğinden yararlanarak özel bir içerik yarattık.

TOEFL Sınavında Sınav Stresi

TOEFL sınavı reading (okuma), listening (dinleme), speaking (konuşma), writing (yazma) bölümlerinden oluşan İngilizce dil sınavıdır. TOEFL sınavında stres yapmak odaklanma sorunları yaratabilir. Stres anlama güçlüğü yaratır. TOEFL’da bir dil sınavı olduğundan dolayı sınavın her alt bölümü için anlamak soruları çözebilmek için yapı taşı niteliğindedir. 650-700 kelime civarında metinlerin olduğu reading (okuma) bölümü odaklanmayı belki de en çok gerektiren bölümdür. Sınavın ilk bölümü olan bu bölümde stres ile başa çıkmak için çabalamalısınız. Özellikle stres anında algınız düşecek ve İngilizceyi anlamak, ekstra zor bir hale gelecektir. Stresten metinleri anlayamadığınız durumda zaman kaybedebilir ve soruları yanlış yapabilirsiniz. Bunun sonucunda baştan kaybetmiş hissederek sınavın geri kalanına odaklanmakta zorluk çekmenizin olasılığı epey yüksektir. Bu nedenle stresinize sınavın başından beri hakim olmak performansınızı etkileyen mühim bir faktördür.

TOEFL Sınavı Öncesi Sınav Stresi ile Başa Çıkmak

Lisansa, yüksek lisansa ya da doktoraya olabildiğince çabuk girmek adına TOEFL sınavına ilk girdiğinizde yüksek almayı önemsiyor olabilirsiniz. Bu önemseme eğiliminiz sınavın dönülmez yol olarak görmenize sebep olabilir. Sanki bir kere daha sınava girme şansınız yokmuş gibi davranarak kaygı seviyenizi arttırıyorsunuz diyebiliriz. Bu durumda evet ilk seferde başarılı olmayı hedefleyerek çalışın. Fakat elinizden geleni yaptıktan sonra sınav stresi ile başa çıkmak için zaman zaman kendinize bu sınavın tek şansınız olmadığını kendinize hatırlatın. Sınavı tek şansınız gibi düşündüğünüz zamanları fark ederek başarısız olursanız sizi nelerin beklediğini hayal edin. Kaybedeceklerinizin o kadar da büyük olmadığını fark etmenizi sağlayacaktır.

TOEFL Sınav Anında Sınav Stresi ile Başa Çıkmak

Sınav anında stres olduğunuzda uygulayabileceğiniz belli stratejiler geliştirmeniz de durumu toparlamanızı sağlayacaktır. Sınavlar konusunda hali hazırda stresiniz varsa. TOEFL sınavı anında stres olma durumunuza karşı yapabileceklerinizi iyi biliyor olmalısınız. Sınav stresi ile başa çıkmak sınavdayken yüksek farkındalık ister. Stresinizi fark ettiğiniz an 2 dakika ara vererek sakince burnunuzdan nefes alıp vererek ayaklarınızı yere sabitleyin. Kaygı vücudumuzda fiziksel belirtilerle de kendini gösterin. Nefesimiz düzensizleşir ve vücudumuz risk altında hissettiği için tetikte olur. Ancak yüksek kaygı duyarsanız nefesinizi tutma eğilimi ya da hızlı hızlı nefes alma eğilimi gösterebilirsiniz. Bu da sağlıklı düşünememenize yol açar. Ayaklarınızı yere basmak sınav anında kendinize güveniniz için tamamlayıcı olurken nefesinizi düzeltmek sınav kaygınızı dindirecektir. Bu iki dakikalık molanın size zaman kaybettireceğini düşünüyor olabilirsiniz ancak aksine vakit kazandıracaktır. Aksi takdirde stresinizden sınava tam olarak odaklanamadan, anlamadan yapacak ve muhtemelen bir sürü yanlışınız çıkacaktır.

Konu hakkında detaylı bilgi ve destek almak için Aba Psikoloji ile iletişime geçebilirsiniz. Toefl sınavına hazırlık aşamasında profesyonel bir eğitim almak için Aba Academy’nin deneme derslerine katılabilirsiniz. Bilgilendirici videolara ulaşmak için Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube kanalını takip edebilirsiniz.