TOEFL sınavı dünya genelinde kabul gören önemli bir İngilizce dil sınavıdır. TOEFL sınavından alınacak yüksek bir puan ile birlikte yurt dışında eğitim ve kariyer imkanları elde edilebilmektedir. Sınavın getirisi bu kadar yüksek olunca ister istemez hazırlık sürecinde stres durumları da gözlemlenebilmektedir. TOEFL stres sorunu, TOEFL yüksek puan almak isteyen pek çok adayda ortaya çıkmaktadır.

Stres, sınava hazırlık sürecinde ortaya çıkabileceği gibi sınav anında da oluşabilmektedir. Sınav sırasında ortaya çıkan stresle mücadelede başarılı olamayan adayların, sınav performansları düşebilmektedir. Bu nedenle stresle doğru bir şekilde mücadele etmek gerekmektedir. Stresi azaltan yöntemleri kullanarak yüksek TOEFL skoru almak mümkündür.

TOEFL Stres Yönetimi İçin Neler Yapılmalıdır?

TOEFL stres yönetimi sayesinde stresin olumsuz etkilerinden kurtulmak imkan dahilindedir. Stres yönetiminde olumsuz senaryoyu olumluya çevirmek hedeflenmektedir. Çalışılan konuların verimli bir şekilde öğrenilmesi ve disiplinli bir çalışma planı oluşturulması gerekmektedir. Sınav konularındaki eksikliklerin tamamlanması sınav stresini azaltan bir unsurdur. Adayların TOEFL soruları için yeterli çalışma yapmalar, bazı durumlarda stres oluşumunu ortadan kaldırabilmektedir.

Ayrıca sınav esnasında ortaya çıkan yoğun stresi azaltmak için nefes egzersizleri yapılabilir. Basit teknikler sayesinde sınav stresini kontrol altına almak mümkündür. Sınavlara hazırlık sürecinde stres, adayda performans kaybına neden olduğunda ya da fiziksel belirtiler meydana getirdiğinde ise profesyonel destek almak için daha fazla beklememek gerekmektedir. Aksi durumda yüksek puan alınabilecek bir TOEFL sınavından başarısız olma durumu yaşanabilir.

Sınava Hazırlık Sürecinde Stres ile Nasıl Baş Edilebilir?

Öncelikle sınava hazırlık sürecinde günün tamamını ders çalışmaya ayırmak doğru bir davranış değildir. Sınavlara hazırlık için ayrılan sürenin yanı sıra sosyal aktivitelere de zaman ayırmak gerekmektedir. Arkadaşlarla belirli aralıklarla oluşturulan sohbet ortamları ve birlikte yapılan aktiviteler, sınava hazırlanan adayların stres oluşumunu engellemektedir. Bu süreçte yeterli ve dengeli bir uyku düzeni de oluşturulmalıdır. Ayrıca vücudun ihtiyaç duyduğu besinler bu süreçte tüketilmelidir. Belirli aralıklarla, çok ağır olmamak kaydıyla spor yapmak da çalışma verimliliği artırabilir.

Tüm çabalara rağmen TOEFL stres azaltılamıyorsa bu konuda profesyonel destek almak gerekmektedir. Sınavlara hazırlık aşamasında destek almak için aba Psikoloji ile iletişime geçebilirsiniz. TOEFL sınavı ile ilgili güncel içeriklere ulaşmak için aba Yurt Dışı Eğitim blog sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca TOEFL sınavı ile ilgili hazırlanmış videolara erişmek için aba Yurt Dışı Eğitim YouTube kanalını takip edebilirsiniz.