Üniversite Seçimi Yaparken için tercihiniz ister devlet üniversitesi ister özel üniversite olsun mutlaka kariyer planınızla örtüşen bir üniversite seçmelisiniz. Seçim sürecinde bilgi toplayabilmek için üniversitelerin danışma ofisleriyle görüşebilir, internet sitelerine ve sosyal medya hesaplarına göz atabilir, üniversite tanıtım günlerine katılabilirsiniz.

Üniversite seçimi yaparken hayal kırıklığına uğramamak için şu soruların cevabını arıyor olmalısınız?

Seçeceğiniz Üniversitenin Akademik Kadrosu İyi Bir Eğitim Almanız İçin Yeterli mi?

Üniversitelerin akademik kadrolarında her eğitim yılında değişiklikler olabilmektedir. Bazen bir fakültenin tüm akademik kadrosu dahi değişebilir. Üniversite Seçimi Yaparken özellikle eğitim almak istediğiniz bir akademisyen varsa kadrodan ayrılacak mı ve yerine kim gelecek araştırabilirsiniz.

Akademik kadroda yer alan akademisyenlerin çalışmalarını araştırabilirsiniz. Yaptıkları bilimsel araştırmalar, yazdıkları kitaplar, uyguladıkları müfredat, derste okuttukları kitaplar neler araştırabilirsiniz. Bunları araştırarak seçmek istediğiniz okulun sizin beklentilerinizle uyumlu olup olmadığını geç kalmadan değerlendirebilirsiniz.

Seçeceğiniz Üniversite Bölümünüz İçin Her yıl Kaç Öğrenci Kabul Ediliyor Biliyor musunuz?

Kalabalık eğitim görülen bölümlerde öğrencilerin kendini göstermesi ve bölüm derslerine giren akademisyenlerle etkileşim kurabilmesi çok mümkün değildir. Seçeceğiniz üniversitenin bu bölümüne kaç öğrenci kabul ediliyor, bu sayı dersin verimli işlenebilmesi için ideal mi Üniversite Seçimi Yaparken hayal kırıklığına uğramamak için önceden araştırabilirsiniz.

Üniversite Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler: Öğrenci İşlerinin Öğrencilerle İletişimi Nasıl?

Üniversite hayatınızda kapısını en sık çalacağınız departmanlardan biri de öğrenci işleridir. Hatta bazen hocalarınızdan çok daha fazla öğrenci işlerindeki danışmanlarla iletişim kurmanız gerekir. Üniversitenin öğrenci işleriyle iletişime geçmek kolay mı, öğrencilerle ne kadar ilgilenebiliyorlar ve hangi konularda destek veriyorlar önceden araştırabilirsiniz. Bunu öğrenmenin en güvenilir yolu ise üniversitenin öğrencileri ile iletişim kurmaktır.

Seçeceğiniz Üniversitenin Yurt Dışı Öğrenci Değişim Programları İle Anlaşması Var mı?

Globalleşen dünya koşullarında artık neredeyse tüm mesleklerin uluslararası düzeyde geçerliliği ve uygulanabilirliği mümkün hale geldi. Kariyerinize yurt dışı eğitim tecrübesi ekleme arzunuz varsa mutlaka seçeceğiniz üniversitenin ve bölümün uluslararası öğrenci değişim programlarının olmasına özen gösterin.

Üniversitenizin yurt dışı öğrenci değişim anlaşması hangi ülkeleri kapsıyor, hangi ülkenin hangi üniversitesine gidebiliyorsunuz bunları öğrenmelisiniz. Çünkü bazı üniversitelerin Erasmus, Farabi, Mevlana gibi öğrenci değişim programları hiç olmayabiliyor ya da tek bir ülke ile anlaşması olabilir. Anlaşmalı olduğu bu ülkenin yaşam koşulları ya da eğitim olanakları sizin beklentilerinizle örtüşmeyebilir. Bu nedenle Üniversite Seçimi Yaparken hayal kırıklığına uğramamak İçin yurt dışı eğitim olanaklarını önceden araştırmalısınız. Aksi halde öğrencilik hayatınızda yurt dışı eğitim hayalinizi ertelemiş olabilirsiniz.

Seçeceğiniz Üniversite Staj Programlarını Destekliyor mu?

Üniversite eğitiminizde hem kariyerinizi doğru belirlemek hem de mezuniyet sonrası istihdam sürenizi hızlandırmak için staj yapmanız geleceğinize iyi bir yatırımdır. Boş zamanlarınızı staj yaparak değerlendirdiğinizde mesleğinizle ilgili çalışma koşullarını henüz öğrenciyken tecrübe etmiş olacaksınız. Üstelik stajlarınızda kendinizi iletişim ve çalışma şekliniz ile olumlu yönde gösterebilirseniz oldukça kaliteli referanslar edinebilirsiniz. Üniversiteniz bu noktada staj programlarına önem veriyor ve staj yapacağınız yerleri seçmenizde ve kabul edilmenizde size yardımcı oluyorsa çok şanslısınız. Pek çok üniversite öğrencisi mezuniyet sonrası ilk profesyonel işine staj yaptığı markalardan birinde başlıyor.

Üniversiteniz staj konusunda destek vermiyorsa ve sizin de staj için yeterli referansınız yoksa Üniversite Seçimi Yaparken bu kriteri de mutlaka değerlendirmelisiniz.

Hazırlık Okumanızı Gerektiren Yabancı Dil Koşulu Var mı?

Bazı üniversiteler bölümlere göre yabancı dil hazırlık sınıfları açabiliyor. Eğer okumak istediğiniz bölüm için seçeceğiniz üniversitenin böyle bir hazırlık yılı var ise hesapladığınız eğitim süreniz uzayabilir. Örneğin 4 yıl sonunda mezun olmayı hedeflerken bu kriterle birlikte potansiyel mezuniyet süreniz 5 yıla uzamış olacak. Özellikle seçeceğiniz üniversite yaşadığınız şehirden farklı bir şehirde ise eğitim, konaklama, ulaşım gibi maliyetlere +1 yıl daha eklemiş olacaksınız. Eğitim süresi ve oluşacak maliyetler sizin için uygun mu Üniversite Seçimi Yaparken hayal kırıklığına uğramamak için değerlendirmelisiniz.

Bir hatırlatma: Tercihiniz özel bir üniversiteden yanaysa ve burslu okuma hedefiniz varsa hazırlık sınıfında bursunuz geçerli olmayabilir. Bütçe hesabı yaparken bu detayı da mutlaka değerlendirmelisiniz.

Seçmek İstediğiniz Üniversite Şehir Değişikliği Gerektiriyor mu?

Üniversite Seçimi Yaparken hayal kırıklığına uğramamak için gitmek istediğiniz üniversitenin bulunduğu şehri de araştırmalısınız. Önünüzdeki 2-5 yıl boyunca yaşamınızı sürdüreceğiniz bu şehir alıştığınız yaşam koşullarıyla uyumlu mu ya da siz değişen bu koşullara uyum sağlayabilir misiniz değerlendirmelisiniz. Beklentileriniz için büyük bir şehirde yaşamak mı daha uygun yoksa küçük bir kasaba yeterli mi? Yoksa şehir değiştirmeden ailenizle birlikte yaşarken gidip gelebileceğiniz bir üniversite sizin için daha uygun bir seçim mi olacak değerlendirmelisiniz.

Üniversite Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler: Üniversite Seçiminiz Ülke Değişikliği Gerektiriyor Mu?

Eğitim almak istediğiniz üniversite başka bir ülkede de olabilir. Bu durumda da yine benzer değerlendirmeler yapılmalıdır.

 • Gideceğiniz ülkenin yaşam koşulları orada geçireceğiniz süre boyunca uyum sağlayabileceğiniz koşullar mı?
 • Ülkede konuşulan yaygın dil ne? Nasıl bir kültüre sahipler?
 • Farklı milletlerden gelenlere yaklaşımları nasıl?
 • Yaşayacağınız muhit güvenli mi? Sağlık koşulları kolay ulaşılabilir mi?
 • Yurtta mı kalacaksınız, evde mi?
 • Maliyetleri karşılayacak bütçeniz var mı?
 • Ülkenize uzaklığı ne, gelip gitmeniz kolay olacak mı?

Ve bütün bunların yanı sıra ülkeniz içerisinde bir üniversite seçerken bakmanız gereken tüm diğer kriterler yurt dışında bir okul seçmeniz halinde de araştırmanız gereken kriterlerdir.

Üniversite Eğitiminiz İçin Yeterli Bütçeye Sahip misiniz?

İster yurt içi ister yurt dışı olsun, özel üniversite ya da devlet üniversitesi olsun, ailenizin yanında ya da uzakta olsun üniversite eğitiminiz belli bir bütçe ayırmanızı gerektirecek. Bu bütçe koşullara göre artış gösterecektir. Üniversite Seçimi Yaparken hayal kırıklığına uğramamak için mutlaka öncesinde bütçe planlaması yapmalısınız.

Okurken Bir İşte Çalışmanız Gerekecek mi?

Üniversite masraflarını karşılamak, ailesine destek olmak ya da tamamen bağımsız şekilde yaşamını sürdürmek için öğrenciler üniversite yılları itibariyle çalışma hayatına atılabiliyor. Henüz meslekleriyle ilgili yeterli eğitimleri olmadığı için genelde çalıştıkları iş alanları meslek dışı oluyor. Sizin de okurken bir işte çalışmanız gerekecekse olası koşulları değerlendirmeniz gerekir;

 • Dersler dışında çalışmak için yeterli süreniz olacak mı?
 • Günde kaç saat haftada kaç gün derse gitmeniz gerekecek?
 • Üniversitenize ya da konaklama alanınıza yakın alternatif iş imkanları var mı?
 • Okul başarınızı düşürmeden ve sene kaybetmeden çalışma hayatını sürdürebilecek misiniz?

Üniversite Seçimi Yaparken hayal kırıklığına uğramamak için bu kriteri de erkenden değerlendirmelisiniz.

Üniversite Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler: Üniversitenin Fiziki Koşulları Sizin İçin Yeterli mi?

 • Üniversitenin bulunduğu kampüs öğrenci dostu bir kampüs mü?
 • Üniversitenin yurt imkanı var mı?
 • Üniversiteye yakın konaklama ya da ev alternatifleri var mı?
 • Kiralar ve yurt masrafları nasıl?
 • Üniversitenin öğrenci sayısına yetecek kapasitede yemekhane imkanı var mı?
 • Üniversite yakınlarında yemek yiyebileceğiniz yerler var mı?

Önemsiz gibi görünen tüm bu alt detaylar Üniversite Seçimi Yaparken hayal kırıklığına uğramamak için önceden değerlendirmeniz gereken kriterlerdir.

Sosyal Kulüpler, Kültür-Sanat Etkinlikleri ve Bilimsel Faaliyetler de Sizin İçin Önemli Olabilir

Üniversite eğitiminiz süresinde katılacağınız akademik, bilimsel faaliyetler özgeçmişiniz içerisinde göz dolduracaktır. Yine üniversite hayatınızı keyifli hale getirecek ve ilgi alanlarınızı geliştirmenizi sağlayacak kültür-sanat faaliyetlerinin olması avantaj. Sosyal çevrenizi geliştirebileceğiniz kulüplerin de aktif olması Üniversite Seçimi Yaparken hayal kırıklığına uğramamak için dikkat etmeniz gereken kriterler içerisinde.

Burs Kriterleri Üniversite Seçiminizi Değiştirmenize Neden Olabilir

Özel üniversitelerin sınav başarı puanına göre ya da 1 ders yılı bittikten sonra bölüm başarı notuna göre öğrencilere verdikleri belli oranlarda burslar olabiliyor. Burs için karşılamanız gereken koşullar üniversiteden üniversiteye farklılık gösterebilir. Üniversite ile burs olanaklarını konuşabilir, Üniversite Seçimi Yaparken hayal kırıklığına uğramamak için erkenden hazırlıklarınızı yapabilirsiniz.

Öğrenci – Öğretmen İlişkisi Nasıl?

Ders alacağınız akademisyenlere kolay ulaşabiliyor, yüz yüze iletişim kurabiliyor, bir sorunuz ya da sorununuz olduğunda kapısını çalabiliyor musunuz? Akademisyenlerin sizi geliştirecek, süpervizyon verecek zamanı var mı, öğrencileriyle iletişimleri nasıl? Üniversite Seçimi Yaparken hayal kırıklığına uğramamak için mezun olan ya da eğitime devam eden öğrencilerle etkileşime geçerek bu konuda bilgi edinebilirsiniz.

Derslere Asistanlar mı Giriyor Akademik Kadroda Yer Alan Profesörler, Doçentler mi?

Çoğu üniversite öğrencisinin en büyük hayal kırıklığı derslere akademisyenlerden çok asistanlarının giriyor olmasıdır. Oysa öğrenciler belki de bir daha görme imkanı bulamayacakları, idolleştirdikleri profesörleri, doçentleri derslerde görebilmek, etkileşim kurabilmek, onların referanslarını alabilmek isterler. Ancak ders alamadıkları bir akademisyenden referans alacak etkileşimi yakalamakta kolay değildir. Üniversite Seçimi Yaparken hayal kırıklığına uğramamak için mutlaka derslere ağırlıklı asistanlar mı giriyor akademisyenler mi önceden araştırmalısınız.

Üniversite Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler: Üniversitenin Akreditasyonu Var mı?

Üniversite Seçimi Yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri de ulusal veya uluslararası kurumlardan alınan eğitim kalite belgesi yani “akreditasyon”a sahip olup olmadıklarıdır. Akreditasyona sahip olmayan üniversitelerden alınan eğitimlerin ülkemizde geçerliliği olmayabilmekte bu da iş arama sürecinde önünüze büyük bir engel olarak çıkabilmektedir.

Seçeceğiniz Üniversite kariyer yolculuğunuzda yanınızda Olacak mı?

Seçeceğiniz üniversitenin akademik başarısı önemli olduğu kadar mezuniyet sonrası mezunlarını kariyer inşa sürecinde ne kadar destekledikleri de önemlidir. Bazı üniversitelerin kurumsal şirketlerle doğrudan anlaşmaları vardır ve mezunlarına bu şirketlerde istihdam olanağı sağlarlar. Bazı üniversitelerin ise kendilerine ait şirketleri, hastaneleri, fabrikaları olabilmektedir. Örneğin; hastanesi olan bir üniversite ebelik, hemşirelik, teknisyenlik, hekimlik gibi kadrolar için mezunlarını kendi bünyesinde istihdam edebilir ya da staj yaptırabilir. Seçeceğiniz üniversite prestijli bir isme sahipse ortalama bir derece ile mezun olmuş olmanız bile iş başvurularında rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayabilir.

Üniversite seçimi yaparken bu kriterleri değerlendirmeniz daha mutlu, başarılı ve verimli bir eğitim süreci geçirmenizi sağlayacak. Sizi kaygılandıran ya da karar vermenizi zorlaştıran faktörler var ise bir profesyonelle görüşebilir ihtiyacınıza göre psikolojik destek ya da kariyer danışmanlığı alabilirsiniz.