Blog

Yaratıcı Bir Zihne Sahip Olmak İçin Yapabileceğiniz 4 Şey

Yapılan araştırmalar anaokulu çağındaki çocukların %98’inin dahiyane seviyede yaratıcı olduğunu söylüyor. Küçük birer çocukken hepimiz inanılmaz yaratıcı olsak da zaman içinde, büyüdükçe ve farklı sebeplerle bakış açımız daraldıkça yaratıcılık becerimiz de elimizden alınıyor. Bunu da yine bir araştırmaya dayanarak söylüyoruz. Bu yaratıcı çocuklar 25 yaşına geldiğinde yapılan araştırmalara göre bu kez yalnızca %3 oranında dahiyane yaratılık ile karşı karşıya kalıyoruz.

Yaratıcılık sadece sanatçılar için değil, iş dünyasında ve sosyal yaşamında başarılı olmak isteyen herkes için gereklidir. Peki, sahip olduğumuz yaratıcı zihni korumak için ne yapabiliriz?

Farklı bakış açılarını öğrenmek

Sürekli okumak, diğerlerini dinlemek veya bazen sadece tahmin etmek yoluyla farklı bakış açılarını öğrenmeye çalışın. Diğerlerinin aklından neler geçtiğini düşünün. Bunu pratik edebilmek için verilebilecek en güzel alıştırmalardan biri de aklınızdaki düşüncenin tam tersini düşünmek olacak. Farklı alanlarda bilgi edinmek de bakış açınızı gemişletmenize yardımcı olur.

Resim ve çeşitli görseller incelemek

Görseller bazen binlerce kelimenin yerini tutabilir. Özellikle belli bir konuda yaratıcı fikirlere ihtiyacınız varsa bu konuya dair anahtar kelimeler belirleyerek internette arama yapabilirsiniz. Bunun dışında düzenli olarak resim incelemek yaratıcı bir zihne sahip olmanızı sağlar. Farklı bağlantılar kurmanıza yardımcı olacak görseller, dahiyane bir fikrin ilham kaynağı olabilir.

Farklı mekanlar, farklı anlamlar

Belli bir proje için ya da genel olarak yaratıcı yönünüzü sürekli canlı tutmak için farklı mekanları, müzeleri, sergileri, kütüphaneleri ziyaret edin. İnternet yaratıcılığı destekleyen çok sayıda fırsat sunsa da zaman zaman bilgisayarınızdan uzaklaşarak farklı çevrelere girmeyi ihmal etmemeniz gerekiyor. Diğer taraftan doğa da yaratıcı zihnin en önemli besleyicilerinden biridir. Bulunduğunuz şehirdeki parklar, doğa yürüşleri, orman gezintileri sayesinde yaratıcılığınızı geliştirebilirsiniz.

Müzik dinleyin

Müzik dinlemenin faydaları saymakla bitmezken bu faydalardan biri de belli müzik tarzlarının yaratıcılığı geliştirmesi. Müzik dinlemek yaptığınız işe odaklanmanıza yardımcı olurken zihninizin sınırlarını ortadan kaldırarak sizi rahatlatır. Çok karmaşık sözlü ve hızlı değişen ritimli müzikler kafa karıştırıcı ve dikkat dağıtıcı olabilir. Bu nedenle sözlerdense müziği ağır basan dingin bir müzik zihninizin algı sürecini hızlandırarak yaratıcı düşünmeyi destekler. Yalnızca klasik müzik değil, elektronik müzik ve hatta oyun müzikleri bile büyük fayda sağlar.

Bir cevap yazın