Yurtdışı üniversite eğitimi almak istiyorsanız Türkiye’deki üniversiteye giriş sınavından farklı sınavlara girmeniz gerekir. Bu sınavlar sayesinde uluslararası geçerliliğe sahip bir değerlendirmeyle, akademik bilginizi diğer ülkelerdeki okullara kanıtlayabilirsiniz. Dolayısıyla Yurtdışı üniversite eğitimi isteyen öğrencilerin sınav yükü artmaktadır.  Yurtdışında Lisans Eğitimi Almak için Hangi Sınavlara Girmelisiniz? Yazısını sınavlarla ilgili bilgi almak için okuyabilirsiniz.

Hem yurtiçi hem yurtdışı sınav hazırlığı ve yurtdışı kriterler için uygunluk oluşturmak kolay değildir. Kimi yurtdışı eğitim veren üniversiteler sınav başarısı dışında kişisel gelişime de önem vermektedir. Öğrencinin çok yönlü olması, derece aldığı, ödüllendirildiği spor, sanat faaliyetlerinin veya projelerinin olması önemli olabilmektedir. Dolayısıyla yurtdışı üniversite eğitimi için sadece sınava hazırlanmak yeterli değildir.

Sınava hazırlığın yanı sıra kişisel gelişimi, ilgi ve beceri alanlarına yönelik faaliyetleri sürdürmek gereklidir. Tüm bu koşulları sağlamak kolay değildir. Yurtdışı eğitimin akademik boyutu kadar manevi, duygusal zorlukları da bulunmaktadır. Yurtdışı eğitimi tercih etmek gencin ailesinden fiziki olarak uzaklaşmasına, alıştığı kültüre, arkadaşlıklara ve rutinlere eğitim süresince ara vermesine neden olacaktır.

Psikolojik Hazırlık için Yurtdışı Üniversite Eğitimi Hayalinizi Belirgin Bir Hedefe Dönüştürün

Yurtdışı üniversite eğitimi almaya karar verdiyseniz, öncelikle kendiniz için en uygun mesleği seçmeniz gerekiyor. Mesleğinizi belirlediğinizde akademik eğitiminizi de bu mesleğe yönelik planlayabilirsiniz. Doğru mesleğin ilgileriniz, karakteriniz, beklentileriniz ve becerilerinizle uyumlu olması gerekiyor. Doğru meslek ve bölüm seçimi akademik hayatınızın ve kariyerinizin daha başarılı geçmesini sağlayacaktır.

Yurtdışı üniversite eğitimi isteyen öğrencilerin en büyük önceliği yurtdışında eğitim alabilmek olabiliyor. Ancak bilinçli ve başarılı bir hedef için stratejik planlama yapabilmek gerekiyor. Spesifik bir hedef belirlemekte zorlanıyor bu nedenle hedefinizi yurtdışında eğitim alma odaklı planlıyor olabilirsiniz. Karar verirken karakteristik özelliklerinizi, ilgi ve beceri alanlarınızı göz önünde bulundurmalısınız.

Ayrıca öğrenme stilinizi, bilgi birikiminizi, çalışma konularınızı ve çalışma hayatından beklentilerinizi de dikkate almalısınız. Mesleklerin geleceğini, geleceğin mesleklerini belirlemeniz de doğru seçim yapmanıza katkıda bulunacaktır. Seçim yaparken okulunuzdaki rehberlik biriminden mesleki yöneliminizle ilgili destek alabilirsiniz. Profesyonel kariyer danışmanlığı almanız da sağlıklı karar vermenizi destekleyecektir.

Mesleki alternatiflerinizi belirledikten sonra yurtdışında hangi üniversitelerde bu mesleklere yönelik eğitim alabileceğini araştırın. Mesleğin yurtiçi ve yurtdışı istihdam olanaklarına bakın. Hedef belirlemek motivasyonunuzu artıracak ve karşınıza çıkacak zorluklarda psikolojik sağlamlığınızı artıracaktır.

Aba psikoloji olarak konusunda uzmanlaşmış profesyonel kadromuzla yurtdışı kariyer danışmanlığınızı yapıyoruz.

Becerilerinize, ihtisas alanınıza uygun alternatifleri belirliyor ve en iyi üniversitelere yerleşmenize destek oluyoruz. İstekleriniz ve becerilerinizle uyumlu bu üniversitelerin kazanılmasında uzman kadromuz akademik anlamda da size destek oluyor.

Aba psikoloji ile yurtdışı kariyer danışmanlığı aldığınızda stratejik yetenek testi uygulamasıyla sizin için uygun meslek ve üniversiteleri belirliyoruz. Stratejik yetenek testi ile yapılan bu değerlendirmeler sonucunda gençler ilgi duydukları, beceri geliştirdikleri alana yönlendiriliyor. Detaylı bilgi için Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Nedir? Yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yurtdışında Üniversite eğitimi için Hangi Ülkelere ve Okullara Başvuracağınızı Belirleyin

Mesleğinizi belirledikten sonra sıra ülke ve okul seçimine geliyor. Burada tercih için farklı ülkeler ve okullardan alternatifler çıkarmalısınız. Böylece kabul alma olasılığınız artacaktır. İyi bir psikolojik hazırlık akademik, sosyal, yaşamsal, ekonomik pek çok detayı planlayarak hazırlık yapmayı gerektirir.

Yurtdışı üniversite eğitimi için hazırlık yaparken ülke ve okul seçiminde farklı değişkenleri göz önünde bulundurmalısınız. İlk olarak, okuyacağınız bölümle ilgili öne çıkan okulları ve seçeceğiniz sektörün geliştiği ülkeleri belirlemelisiniz. Bunun yanı sıra ilginizi çeken okulların başvuru- kabul aşamasında dikkat ettiği kriterleri karşılıyor musunuz bakmalısınız. Kriterleri karşılamanızın dışında tercih edeceğiniz bölümün müfredatını öğrenmeniz ve eğitim kadrosunu araştırmanız önemli.

Okula yönelik araştırmaların dışında ülke ve yaşayacağınız şehre yönelik araştırma da yapmalısınız. Farklı coğrafyaların ikliminden, farklı ülke ve şehirlerdeki sektörel duruma kadar pek çok detay eğitiminizi etkileyecektir. Diğer taraftan Türkiye ile gideceğiniz ülke arasındaki mesafe de sizin için önemli olabilir. Her ülkenin ve okulun kendine has ücreti ve masrafı vardır. Bu maliyetleri ve burs koşullarını da değerlendirmeniz gerekiyor.

Yurtdışı Üniversite Eğitimi İyi Bir Bütçe Planı Gerektiriyor

Yurtdışı üniversite eğitimi için ayrılması gereken bütçeler ne yazık ki Türk öğrenciler için oldukça yüksektir. Dövizdeki artış ve para birimimizin mevcut değeri eğitim, ulaşım, konaklama, sağlık gibi giderlerin değerini yükseltmektedir. Bu nedenle yurtdışı eğitim öncesinde her öğrencinin ve ailenin iyi bir planlama yapması gerekmektedir. Bu planlama sürecinde hiç aklınızda olmayan ihtiyaçlar ve masraf kalemleri ile karşılaşabilirsiniz.

Yerleşeceğiniz üniversite ve bölüme göre de fiyat farklılıkları oluşabilir. Özellikle üniversitenin bulunduğu ülke veya şehir fiyat farklılığına neden olabilmektedir. Dolayısıyla yurtdışı eğitim fiyatları pek çok değişkene bağlı olarak belirlenmektedir. Profesyonel bir destek almak veya yurtdışı eğitim tecrübesi olan birinden rehberlik almak gerekir. Bu sayede yurtdışı tecrübenizde hayal kırıklığına uğrama olasılığınızı düşürecek psikolojik olarak da daha rahat hissedeceksiniz.

Ekonomik kaygılar yurtdışında yurtiçinde duyacağınızdan daha yoğun stres yaşamanıza neden olacaktır. Üstelik bütçe açığınızı hızlı kapatamazsanız eğitim hayatınız da riske girebilir. Önlem almak için gitmeden önce yurtdışında harcama yapmanızı gerektirecek tüm detayları çıkarıp olası aksilikleri de hesaba katarak bütçe çıkarmalısınız. Eğitimin maddi yükünü hafifletmek için yurtdışı eğitim, konaklama ve benzeri burs alternatiflerini araştırabilirsiniz.

Yurtdışında Üniversite Eğitim Bursları yazımızı da bilgi almak için okuyabilirsiniz.

Aynı şekilde eğitim alırken yurtdışında para kazanabileceğiniz iş imkanları varsa bunları da gitmeden araştırabilirsiniz. Ülkenizi sık ziyaret etmek istiyorsanız uçak biletlerini erken rezervasyonla indirimli alabilirsiniz. Konaklayacağınız yeri önceden araştırabilir, bütçenize uygun, beklentilerinizi karşılayacak, güvenli alternatifler belirleyebilirsiniz.

Yurtdışı Üniversite Eğitimi Almanın Avantajları

Yurtdışı üniversite eğitimi hem kariyer hem de kişisel gelişim açısından pek çok avantajı beraberinde getiriyor. Türkiye’den de mesleki hayata iyi şekilde hazırlamak isteyen çok sayıda öğrenci yurtdışında eğitim imkanlarından faydalanıyor. Dünyanın en prestijli üniversitelerinde eğitim almak için ciddi bir hazırlık süreci gerekiyor. Ancak yurtdışında eğitim almanın avantajları bu sürece zaman ve enerji harcamaya değer gözüküyor.

Yurtdışı Üniversite Eğitimi Yurtiçinde ve Yurtdışında İş Bulma Olasılığını Artırıyor

Globalleşmenin sonucu artık hepimiz dünya insanı haline geldik. Türkiye’de de artık her şeyi anlık takip edebiliyor, gelişmelere yönelik bilgileri herkesle birlikte öğrenebiliyoruz. Ülkemizde yurtdışı sermaye gün geçtikçe artıyor ve ülkemizdeki çok uluslu şirketlerde azımsanacak gibi değil. Dolayısıyla üniversite mezuniyetinin ardından çok uluslu bir şirkette iş bulabilmek için yurtdışı üniversite eğitimi avantaj sağlıyor.

Bu sayede sadece ülkemizdeki istihdam olanakları değil yurtdışında da iş bulma olasılığı artıyor. Bugün yurtdışı yaşam hayali olan bir bireyin yabancı dil bilgisi olsa dahi mesleğine yönelik yurtdışında iş fırsatı yakalaması kolay değil. Çalıştığı şirketin çok uluslu olması transfer olasılığını yükseltiyor. Ancak bu tabloda en şanslı grup eğitimini yurtdışında sürdürmüş bireyler oluyor.

Öğrenci değişim programı ile bir iki yıl yurtdışı tecrübesi edinmek dahi istihdam olasılığını artırıyor. Elbette bu kendi mesleğinizle alakalı iş bulmanız için sizi avantajlı duruma getiriyor. Yurtdışı yaşam hayali olan ama meslek grubunu önemsemeyen bir birey uzmanlık alanının dışında bir mesleğe geçiş yaparak da yurtdışına yerleşebiliyor.

Yurtdışında yaşamak, mesleğimi orada sürdürmek, kariyerimde başarılı olmak istiyorum diyenler için iyi bir hazırlık gerekiyor.

Yurtdışı Üniversite Eğitimi Anadil Düzeyinde Yeni Diller Öğrenmenizi Destekliyor

Yurtdışı üniversite eğitimi almak istihdam olasılığını artırdığı gibi anadil düzeyinde yabancı dil becerisi kazanmanızı sağlıyor. Anadilinizin kullanılmadığı bir ülkede hayatınızı sürdürebilmek, sosyalleşebilmek ve daha önemlisi üniversite eğitiminizi tamamlamak kolay değil. Dolayısıyla gün boyu o ülkenin diline ya da evrensel dil olan İngilizceye maruz kalacaksınız. Hem maruz kalmanız hem de konuşmanız bu yeni dili anadil seviyesine çıkarmanızı destekleyecek.

İngilizce eğitim alıyor ama İngilizce konuşulmayan bir ülkede yaşıyorsanız iki dil öğrenmeniz dahi mümkün olacaktır. Dünyanın İngilizce konuştuğu bir zamanda yaşadığımızı düşünürsek artık herkesin İngilizce bilmesi bekleniyor. Neredeyse tüm iş ilanları İngilizce yeterliliğini ön koşul koyuyor.

Dolayısıyla kariyerinizde fark yaratmanız için artık İngilizce dışında üçüncü, dördüncü dili de bilmeniz gerekiyor. Seçeceğiniz meslek farklı ülkelerle irtibat halinde olmayı gerektiriyorsa çok dilli olmak büyük avantaj sağlıyor.

Yurtdışı Üniversite Eğitimi Uluslararası Mesleki Deneyim Kazanmanızı Sağlıyor

Yurtdışı üniversite eğitimi almanız aynı zamanda yurtdışı staj ve iş deneyimi elde etmenizin de önünü açıyor. Eğitim sürecinde tecrübe kazanmak için staj yapabilir ve hatta geçiminize katkıda bulunmak için çalışabilirsiniz. Yurtdışında edineceğiniz iş tecrübesi ülke içerisinde referans edinmenizi sağlayacaktır. Referans dışında yurtiçinde ya da dışında iş bulma imkanınızda artacaktır.

Nerede olursa olsun iş verenler için akademik donanımın yanı sıra mesleki tecrübenin niteliği önem kazanmaktadır.

Yurtdışı Üniversite Eğitimi Yeni Kültürlerle Tanışmanızı Sağlayacak ve Uyum Becerinizi Geliştirecektir

Farklı bir ülkede eğitim fırsatı yakalamanız aynı zamanda çok kültürlü olmanızı da sağlayacaktır. Eğitim hayatınız süresince üniversitede farklı ülkelerden ve kültürlerden gelen öğrencilerle bir arada olacaksınız. Onların kültürlerini, iletişim şekillerini, sorunlara yaklaşım yöntemlerini, problemlerle nasıl başa çıktıklarını göreceksiniz.

Hoşgörü, farklılıklara saygılı olma, uyum sağlama becerilerinizi geliştireceksiniz. Yaşadığınız ülkenin kültürüne, yaşam tarzına ve farklılıklarına adapta olmanız ve uyum sağlamanız yönetici becerilerinizi geliştirecek. Farklılıklara uyum sağlamanız grup içerisinde çalışabilmenizi kolaylaştıracak, bir takımın parçası olabilmenizi sağlayacaktır.

Yurtdışı Üniversite Eğitimi için Aba Psikoloji ile Kariyerinizi Planlayarak Psikolojik Hazırlık Yapabilirsiniz

Aba psikoloji olarak yurtdışı üniversite eğitimi için danışanlarımıza bu işin mutfağında olan uzmanlarımızla destek veriyoruz. Kaliteli bir hizmet için özellikle üniversiteyi, akademik süreci ve tüm gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz. Çalıştığımız alanlar itibariyle özellikle eğitim ve yüksek öğrenim eğitimi konusunda tüm aşamaların sistematiğini kurarak öğrencilerimize gereken her türlü desteği sağlıyoruz.

Eğitim, yüksek öğrenim ve özellikle de öğrencilerin kendi bireysel stratejik yetenek yönetimine bakarak değerlendirme yapıyoruz. Uyguladığımız test, envanter ve klinik değerlendirmelerle danışanlarımız için en doğru tercihleri belirliyoruz. Aba psikoloji olarak tüm bu hizmetleri sağlıyor ve danışanlarımıza tüm ihtiyaç konularıyla ilgili rehberlik ediyoruz.

Yurtdışı üniversite eğitimi için motivasyonu ve potansiyeli olan gençlerimizin hedeflerini gerçekleştirmelerine destek olmak istiyoruz. Yurtdışı eğitiminin doğru planlandığında kariyer gelişimine son derece önemli etkisi olduğunu tecrübelerimizle biliyoruz. Potansiyeli olan pek çok öğrenci yurtdışı eğitime yönelik sahip oldukları eksik, yanlış bilgilerle önyargı geliştirebilmektedir.  Önyargılar ise uluslararası anlamda başarı elde edebilecek nice gencin potansiyelinin gerisinde kalmasına neden olmaktadır.

Dolayısıyla Aba psikoloji olarak stratejik iş ortaklarımızla beraber sahip olduğumuz deneyimli kadroyla kariyer planınızda yanınızdayız.