AP hazırlık aşaması boyunca öğrencilerde sınavdan düşük puan almak korkusu yaşanabilmektedir. Sınava fazla emek harcayan bir öğrencinin sınavdan düşük puan alması hayal kırıklığı yaratan bir durum olabilir. Bu süreçte başarısızlık korkusu ile mücadele etmek adına bazı önlem alınabilir. Başarısızlık korkusu, öğrencide var olmayan fiziksel ve ruhsal durumların sınav anında ya da sınav hazırlık sürecinde ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Bu nedenle başarısızlık korkusu sınav performansını yakından etkileyen bir durumdur. Sınavda kalp atışının hızlanması, ağızda kuruluğun yaşanması, sık sık idrara çıkma isteğinin oluşması, yorgunluk hissi, ellerde titreme ve benzer çok sayıda durum korku nedeniyle yaşanabilmektedir. Fiziksel belirtilen yanı sıra bilişsel belirtiler de başarısızlık korkusu kaynaklı ortaya çıkabilmektedir.

AP Hazırlık Aşamasında Başarısızlık Korkusu İçin Neler Yapılabilir?

AP hazırlık sürecinde tüm sınav hazırlık sürecinde olduğu gibi sınava yeterli düzeyde hazırlanmak gerekmektedir. Sınav sonucunun dünyanın sonu olmadığı bilinci ile hareket edilmeli, sınavdan hedeflenen puanın alınacağı inancı öğrencide olmalıdır. Öğrenci tarafından, sınava hazırlık aşamasında tüm gereklerin yapıldığından emin olunmalı ve sınavın gerekleri tamamlandıktan sonra sınavdan düşük puan alma ihtimalinin oldukça az olduğu hususu bilinmelidir. Bunun dışında AP sınavı hazırlık aşamasında yeterli dinlenme ve sosyal aktivitelere katılma süreleri de ayarlanmalıdır. Ders odaklı bir yaşam sürmek yerine fiziksel aktiviteler yapılmalı, arkadaşlarla sohbet ve muhabbet için de zaman bırakılmalıdır.

Sınava Olduğundan Fazla Anlam Yüklememek Gerekiyor!

Yüksek AP puanı hedefleyenlerin sınava olduğundan fazla anlama yüklememesi de önemli olmaktadır. Sınav, disiplinli bir çalışmayı gerektiren ve yüksek puan aldığında öğrenciye çok sayıda avantaj sağlayan bir sınavdır. Ancak sınavda başarısızlık korkusunun öğrenciye hiçbir kazandırmayacağı, yalnızca süreci daha zora sokacağı bilinmelidir. Sınava yönelik başarısızlık korkusu öğrenci için baş edilemeyecek bir durumda ise profesyonel bir destek almak öğrencinin performansını artırabilir. Ne zaman ki öğrenci başarısızlık korkusu nedeni ile ders çalışamayacak duruma geldiyse artık psikolojik destek için daha fazla zaman kaybedilmemelidir.

AP hazırlık sürecinin her aşamasında profesyonel destek almak aba Psikoloji ile iletişime geçebilirsiniz. Yurt dışında eğitim almak için gerekli olan sınavlar hakkında aba Academy’den destek alabilirsiniz. Farklı konularda bilgilendirici videolara ulaşmak için Doç. Dr. Gamze Sart’In YouTube kanalına abone olabilirsiniz.