AP sınavı kaygı durumu AP sürecinde öğrencilerin performansını olumsuz anlamda etkilemektedir. Kaygı sınava hazırlık aşamasında öğrencilerin başarısız olacaklarına yönelik olumsuz düşüncelerin meydana gelmesidir. Kaygının ortaya çıkmasına neden olan pek çok faktör bulunmaktadır. Sınav sürecinde kaygıya yönelik tedbir alınmadığı takdirde öğrencilerin sınav için harcadıkları çabaları boşa gidebilmektedir.

Sınav hazırlık sürecinde kaygıyı azaltıcı terapiler ve basit uygulamalar oldukça etkilidir. AP sınavı yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler için önemli bir süreçtir. Sınavları başarı ile veremeyen öğrencilerin hedefledikleri üniversitelerde okumaları hayal olarak kalmaktadır. Bu durum öğrencilerde ciddi anlamda kaygının oluşmasına neden olmaktadır. AP sürecinin lise müfredatı ile birlikte yürütülmesi kaygı düzeyini artırmaktadır.

AP Sınavı Kaygı Durumu İle Nasıl Baş Edilir?

AP sınavı kaygı durumu ile baş etmek için öğrenciler profesyonel destek alabilirler. Bireysel anlamda bir tavsiye arayanlara, sınavlara yeterli hazırlık yapma önerisi verilebilir. Ancak buna rağmen öğrencide oluşan kaygı, sınav hazırlık sürecini sekteye uğratacak kadar önemli düzeydeyse destek almak için daha fazla beklememek gerekmektedir. Aba Psikoloji profesyonel kadrosu ile öğrencilere destek olmaktadır. Kaygı düzeyini minimum seviyeye indirerek sınavlardan hedeflenen skoru almak mümkün hale gelmektedir. Öğrencilerin AP sınavlarına hazırlık aşamasında nelere dikkat etmeleri gerektiği de bu kapsamda öğretilmektedir. Öğrencilerin kolay olmayan AP maratonunu rahat bir şekilde tamamlaması için aba Psikoloji ile iletişime geçebilirsiniz.

Sınav Süreci Neden Kaygı Oluşturur?

AP süreci öğrencilerin hayalleri olan üniversitelere bir kapı görevi üstlenmektedir. Pek çok öğrenci için AP sınavlarından başarılı olmak hayallerine kavuşmakla eş değerdir. Ayrıca ailelerin öğrenciler üzerinde kurdukları baskı da kaygı oluşumuna neden olabilmektedir. Öğrencilerin bu süreçte aileler tarafından baskı altına alınmaması ve sınava yönelik telkinlerin öğrencilere yapılmaması gerekmektedir. Bu durum öğrencilerde daha fazla stres ve kaygının oluşmasına neden olabilmektedir. AP sınavları için konu tekrarlarının düzenli aralıklarla yapılması, sınavlara yönelik bol soru pratiklerinin yapılması ve sınav çalışmaları dışında diğer aktivelere de zaman ayırılması bu sürecin rahat bir şekilde atlatılmasına yardımcı olmaktadır.

AP sınavı kaygı durumu ile ilgili destek almak için aba Psikoloji ile görüşebilirsiniz. Yurt dışında eğitim almak için gerekli olan sınavlar hakkında bilgi edinmek üzere aba Yurt Dışı Eğitim blog sayfasını takip edebilirsiniz. Farklı konularda bilgilendirici videolara erişmek için Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube kanalına abone olabilirsiniz.