AP sınavı yani Advanced Placement yurtdışı üniversite eğitimi hedefi olan tüm öğrenciler için önemli bir sınavdır. Dolayısıyla AP sınavına hazırlık süreci lise öğrencileri için son derece önemli ve kritik bir süreçtir. Ancak AP sınavına hazırlık süreci aynı zamanda lise eğitimini de başarıyla tamamlamayı gerektirir. Çünkü yurtdışındaki üniversiteler öğrencilerden AP sınavının dışında başarılı bir lise mezuniyet puanı istemektedir.

Ayrıca ekonomik açıdan günden güne zorlaşan yurtdışı eğitim süreci öğrencilerin yurtdışı eğitim kadar YKS sınavına da hazırlanmalarını gerektirmektedir. Dolayısıyla gençlerin iki tarafa da ağırlık vererek çalışması oldukça zordur. Bu süreçte duygusal destek, akademik destek, profesyonel danışmanlık ve psikolojik sağlamlık önem kazanmaktadır. Öğrencilerin yolun sonunda hayal kırıklığı yaşamaması için doğru, yeterli ve zamanında bilgi edinmesi gerekmektedir.

Aynı şekilde motivasyon sağlamaları, başarıya güdülenmeleri, stresi yönetebilmeleri de gerekmektedir. Öğrencilerin zamanı verimli kullanmak için doğru, disiplinli ve istekli bir çalışma programı hazırlaması gerekmektedir. Aba Psikoloji ile bu süreçte kariyer danışmanlığı edinebilir, Aba Eğitim ile yurtdışı eğitim hakkında danışmanlık alabilirsiniz.

Yurtdışı Üniversite Eğitimi için Sınavlara Psikolojik Hazırlık yazımız da sizin için faydalı olabilir.

AP sınavı Nedir? Neden Önemli?

AP programını başarıyla tamamlamak dünyanın pek çok ülkesinde üniversiteye giriş sağlar. Günümüzde bu program 1000’den fazla üniversitede ve 100’den fazla ülkede geçerli olmaktadır. Dolayısıyla AP sınavı yurtdışı eğitim hedefi olan öğrenciler için oldukça önemlidir. Bu program üniversite kabulü kadar öğrencilere sunduğu müfredat muafiyetiyle de kolaylık tanımaktadır. AP programı öğrencilere üniversite ile eşdeğer dersler sunmaktadır.

Bu açıdan hazırlanması ve başarılı olması lise ve kolej öğrencileri için ekstra zor olabilmektedir. Ancak verilen emeğin karşılığında öğrencileri üniversite kabulü sonrasında pek çok avantaj beklemektedir. Bu avantajlardan en önemlisi üniversiteye kabul sonrasında öğrencilerin bazı derslerden muaf tutulmasıdır. Bu da öğrencilere ciddi bir avantaj sağlamaktadır. Böylece ders yükü azalan öğrenciler çift ana dal yapabilir ya da boşalan vakti farklı projelerde değerlendirebilirler.

AP Sınavı İçin Psikolojik Hazırlık Önerileri

Yeterli Motivasyon için Önce AP Sınavı Hedefinizi Belirleyin

Hedef belirlemek her sınav sürecinde olduğu gibi AP sınavı hazırlık sürecinde de oldukça önemli. Bu programa hazırlık yapmak öğrencilerin çok sıkı, yoğun ve yüksek farkındalıkla çalışmasını gerektiriyor. Dolayısıyla bu kadar emek isteyen bir programa başlamadan önce doğru hedef belirlemek gerekiyor. Hedef belirlerken hangi sınıfta kaç ders alınacak, hangi üniversiteler ve bölümlere odaklanılacak karar verilmesi gerekiyor.

Bu süreçte alınacak profesyonel yurtdışı danışmanlığı ya da okul içerisinde ilgili öğretmenler ve yurtdışı danışmanlarından bilgi almak gerekiyor. Program ciddi bir emek, özveri ve maliyet istiyor. Dolayısıyla bu program için akademik, psikolojik ve tabi ki maddi olarak iyi bir ön hazırlık yapmak gerekiyor. Öğrenciler ilk olarak hangi sınıfta kaç tane AP dersi alacaklarını iyi belirlemelidir.

Ayrıca öğrenciler alacakları dersleri okumak istedikleri üniversiteler göre seçme konusuna da dikkat etmelidir. Çünkü alınan derslerden üniversitede muaf sayılacakları için alanlarıyla alakalı AP derslerini tamamlayarak avantaj sağlayabilirler. Ayrıca okuyacakları alanlarda derslerini vermeleri o alan için yapacakları başvuru kabulünü de etkileyecektir.

Aile Desteği Oldukça Önemli

AP sınavı hazırlık süreci, bu programa yapılan hazırlığın yanı sıra lise derslerini de başarıyla tamamlamayı gerektiriyor. Hatta üniversiteler başarı notlarının yanı sıra sosyal, sanatsal, sportif alanlarda da aktif, başarılı olmayı istiyor. AP hazırlığı, kişisel gelişim, lise müfredatı ve YKS hazırlığı da eklendiğinde öğrencilerin yükü inanılmaz artıyor. Bu dönemde ailenin gencin özverisini görmesi, çabasını desteklemesi oldukça önemli.

Gerçekdışı beklentilerden uzak olunmalı, genç potansiyelinin çok üstünde bir performansa zorlanmamalıdır. Aile gencin ihtiyacı olan akademik desteği, mentorluğu ve kariyer danışmanlığını sağlayabilmelidir. Tüm bunların yanı sıra gencin eğitim sürecini maddi kaygılardan uzak sürdürebilmesi için bütçe planlaması yapılmalıdır. Yurtdışı eğitim sürecine girilmeden önce aile ekonomik gücünü, imkanlarını iyi değerlendirmelidir. Yurtdışı burs imkanları da mutlaka araştırılmalıdır.

Kariyer Planı Yaparken Sorumluluk Kimde Olmalı? Gençlerde mi Ailelerde mi? yazımızdan da faydalanabilirsiniz.

AP Sınavı ve Program Hakkında Yeterli Bilgi Edinin, Profesyoneller ve Tecrübeli Mezunlar ile Görüşün

Yetersiz bilgi karar sürecini zorlaştırmakta veya hatalı seçim yapmaya neden olabilmektedir. Ayrıca bilgi eksikliği geleceğe yönelik kaygıyı da artırmaktadır. Gelecekte sizi neler bekliyor, tecrübeli mezunlar bu süreçte neler yaptı, AP’nin avantajları ve varsa dezavantajları hakkında bilgi almalısınız. Bilgi edinmek için eski öğrencilerle, üst sınıflarla konuşabilir, profesyonel danışmanlardan destek alabilirsiniz. Programa nasıl hazırlanmışlar, sizin için çalışma ve motivasyon önerileri neler öğrenebilirsiniz.

Bu sayede gelecekte sizi bekleyen zorlukları, avantaj- dezavantajları öğrenebilir hedefinizi, çalışma planınızı buna göre şekillendirebilirsiniz. Sürecin başından sonuna bir mentor eşliğinde çalışmak isterseniz Mentorloops’u da inceleyebilirsiniz.

AP Sınavı İçin Verimli Ders Çalışma, Dikkati Sürdürme ve Zaman Yönetimi Tekniklerini Öğrenin

AP sınavı hazırlık süreci birden fazla önemli ve zorlu konuda efor harcamanızı gerektiren bir dönemdir. Dolayısıyla bu dönemde zamanı iyi yönetmek, verimli ders çalışmak ve dikkati yoğunlaştırabilmek önem kazanmaktadır.

Daha önce paylaşmış olduğumuz yazılarımızdan bu süreçte faydalanabilirsiniz. Dikkat Egzersizleri ile Verimli Ders Çalışma ve Zaman Baskısı Yaşamamak İçin Etkili Zaman Yönetimi Teknikleri ve Çoklu Zeka Kuramına Göre Verimli Ders Çalışma Önerileri yazılarımızdan faydalanabilirsiniz.

Profesyonel Desteğin Önemini Göz ardı Etmeyin

AP sınavı hazırlığınıza ne kadar erken ve bilinçli başlarsanız başarı elde etme olasılığınız o kadar artacaktır. Bu noktada özgüven, motivasyon, kaygıya yönelik çalışmalar ve kariyer danışmanlığı için Aba psikolojiden destek alabilirsiniz. Yurtdışı eğitim ve AP sınavı hakkında daha detaylı bilgi edinmek için  Aba Yurt Dışı Eğitim blog sayfasına göz atabilirsiniz. Ayrıca Aba Yurt Dışı Eğitim YouTube kanalını da takip edebilirsiniz.

AP sınavlarında meydana gelen değişiklikler, öğrencilerin sınav başarısını yakından etkilemektedir. Bu nedenle AP sınavı değişiklikleri hakkında bilgi edinmek için Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube kanalına abone olabilirsiniz.