Blog

Çocuğunuzun Doğru Mesleği Seçmesine Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

İnsanın sevdiği ve istediği işi yapması, hayat boyu mutluluğu getiren öncelikli faktörler arasında yer alıyor. Bunun için ne istediğini ve bu yolda nasıl yürüyebileceğini genç yaşta keşfetmek önem kazanıyor. Bu aşamada ebeveynlerin stratejik yetenek yönetimi ile çocuklarını doğru şekilde yönlendirmesi çok değerli. Çünkü ancak çocuğunuzun kendini tanımasına yardımcı olarak doğru mesleği seçmesine yardımcı olabilirsiniz.

Çocukların becerilerinin, ilgi alanlarının, eğilimlerinin ve ihtiyaçlarının belirlenmesini sağlayan stratejik yetenek yönetimi, doğru kariyer planı için önemli bilgiler verir. Gelin, konuya biraz daha yakından bakalım:

İlgi ve yeteneklerin farkına varmak

Çocuğunuzun nelerden keyif aldığı sorusu ona uygun mesleği bulma yoluna çıkış noktasıdır. Bunun için çocuğunuzu iyi tanımanız ve iyi gözlemeniz gerekir. Çocuğunuzun ilgi alanlarına kulak vermeli ve saygı göstermelisiniz.

İlgi alanlarının tamamlayıcısı niteliğinde olan becerileri de çocuğunuzla beraber keşfetmeniz gerekir. Çocuğunuzun güçlü yönlerini ortaya çıkaran bir meslek, onun için muhtemelen uygun olacaktır. Bunun için ilgi alanlarını ve zeka türünü analiz eden WISC-V gibi psikolojik testler çok verimlidir. Tüm bu testleri içeren stratejik yetenek yönetimi, hangi becerilere hangi mesleklerin en uygun olduğunu belirlemede son derece başarılıdır.

stratejik yetenek yönetimi

Zayıf yönleri güçlendirmek

Meslek yöneliminde genelde beceriler ve güçlü yönler vurgulanır. Ancak çocuğunuzun becerilerine kıyasla zayıf olan yönleri geliştirilebilir. Eğer onun hayal ettiği noktaya varması yolunda dezavantaj olan bir özelliği varsa bunu anlamanız kritiktir. Çocuğunuzun zayıflıklarını nasıl daha iyi hale getireceğini anlaması için onu doğru şekilde yönlendirmeniz gerekir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta söz konusu zayıf özelliğini geliştirmenin çocuğunuzu olumlu bir noktaya götürecek olması ve onun da bundan keyif almasıdır. Çocuğunuzun her alanda başarılı olması gerekmiyor. Belli hedefler doğrultusunda davranmak, keyifle öğrenmesine ve gelişmesine yardımcı olur.

Makul hedefler belirlemek

Doğru meslek seçiminde güçlü yönleri öne çıkarmak ve zayıf yönleri geliştirmek kadar hangi yolda nasıl yürüyeceğini belirlemek de önemlidir. Bu aşamada çocuğunuzun sizin hayal ettiğiniz yaşamaktansa kendi hayallerini gerçekleştirmesi gerektiğini unutmamanız gerekir. Bu yüzden çocuğunuzun kişisel özellikleri kadar tercihleri de baz alınarak bir yol haritası çizilmelidir.

Stratejik yetenek yönetimi makul hedef belirleme noktasında ebeveynler tarafından gözardı edilebilen pedagojik unsurları ortaya çıkarabilir. Böylece çocuğunuzla aranızda köprü olarak onu doğru yere ulaştırmayı amaçlar. Neticede yetenek analizi ve doğru hedefler, çocuğunuzun mutlu olacağı bir iş hayatına sahip olmasının anahtarıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir