Blog

Çocuklara ‘Mindfulness’ Pratiği Kazandırmanın Yolları

Mindfulness hepimiz için çok önemli bir pratik olarak, içinde bulunduğumuz anın farkında olmamızı sağlar. Böylece içgüdüsel tepkilerdense, tercih edilen ve makul tepkiler vermemiz mümkün hale gelir.

Çocuklar da Mindfulness ’ın yararlarından azade değil. Yapılan bir takım araştırmalar, mindfulness yöntemiyle çocukların dikkatini toplamak, sakinleşmek ve daha iyi kararlar vermek gibi becerilerini geliştirdiğini ortaya çıkarıyor. Peki çocuklarımıza mindfulness pratiği kazandırmak için neler yapabiliriz?

Kendi Mindfulness pratiğinizi oluşturun

Hiç dans etmemişseniz çocuğunuza bale öğretmeniz çok zor. Aynı şekilde çocuğunuza mindfulness öğretmek için kendinizin de bunu deneyimliyor olması gerekiyor. Günlük 10 dakikalık kısa meditasyon pratikleriyle başlayabilir ve kendi yönteminizi keşfedebilirsiniz.

Mindfulness’ı basitçe açıklayın

Mindfulness özellikle küçük çocuklar için anlaşılması zor bir kelime. Bu nedenle, çocuğunuz kelime dağarcığını göz önünde bulundurarak, sadece farkındalık olarak bile açıklayabilirsiniz. Biraz daha detaya inmek içinse duygularımızı, düşüncelerimizi, bedensel hissiyatlarımızı ve etrafımızda olan şeyleri, tam da şu an neler olduğunu fark etmemize yardımcı olduğunu söyleyebilirsiniz.

Müzik eşliğinde başlayın

Mindfulness pratiği süresince bir sese odaklanmak dikkati toplamak için ideal bir yöntemdir. Çeşitli çanlar, bir zil ya da belki yardımcı olacak bir uygulama kullanarak uygun bir ses yaratabilirsiniz. Çocuğunuza bu sesi duyduğu zaman ses tamamen yok olana kadar onu dinlemesini söyleyin. Bu genellikle 30 saniye civarında bir zaman alır.

Nefes pratiklerinde yol gösterin

Çocuklar için nefes pratiklerine uyum sağlamak oldukça zordur. Bunun için çocuğunuzun yere uzanmasını isteyin ve bir oyuncak alıp karnına yerleştirin. Nefes alıp verdikçe oyuncağın yükselip alçalışını izlemesini sağlayın.

Farkındalık yürüyüşleri yapın

Mindfulness çevrenizde olup bitenleri fark etmenizi sağlar. Bu pratiği edinmesi için çocuğunuzla birlikte farkındalık yürüyüşlerine çıkın. Mahallenizde ya da bir parkta tamamen sessiz bir yürüyüş yapın ve duyduğunuz sesleri dinleyin. Belki uzaktan gelen çocuk sesleri, belki kuş sesleri, belki de araba sesleri. Bunları ayrı ayrı dinleyin.

Her şeyin ötesinde basit ve eğlenceli bir seviyede tutmaya çalışın. Böylece çocuğunuzun mindfulness pratiğini sevmesini ve bunu deneyimlemek için gönüllü olmasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın