Çocuklarda Bağlanma Sorunu-Aba Psikoloji

Çocuklarda bağlanma sorunu nasıl ortaya çıkar? Bağlanma nedir? Bağlanma teorisi nedir? Bağlanma ve bağlanma bozukluğu türleri nelerdir? Gelin birlikte inceleyelim……

11 Aralık 2020

aba-psikoloji-cocuklarda-baglanma-sorunu-aba-psikoloji

Çocuklarda bağlanma sorunu nasıl ortaya çıkar? Bağlanma nedir? Bağlanma teorisi nedir? Bağlanma ve bağlanma bozukluğu türleri nelerdir? Gelin birlikte inceleyelim…

Bebek ile temel bakım veren arasında kurulan bağ, bağlanma olarak tanımlanmaktadır. Bebeğin anne ile gerçekleştirdiği bağlanma ise birincil bağlanma olarak adlandırılır. Bağlanma fiziksel temas sonucunda oluşabileceği gibi bebek ve anne arasındaki sosyal etkileşim ile de oluşabilir.

Bağlanma teorisi ise psikanalist John Bowlby ile gelişim psikologu Mary Ainsworth tarafından geliştirilen ve bebek ile temel bağlanma figürü arasındaki ilişkiye odaklanan bir teoridir. Gelişim psikoloğu Mary Ainsworth, bağlanma teorisi çerçevesinde yaptığı araştırmalar sonucunda, çocuklarda bağlanma sorunu ve bağlanmayı farklı şekillerde sınıflandırmıştır. Ainsworth, bağlanmayı, güvenli bağlanma, güvensiz bağlanma, kaçınan bağlanma ve endişeli bağlanma olarak dört sınıfa ayırmıştır. Bağlanma bozuklukları ise; bağlanamama bozukluğu, saldırgan bağlanma bozukluğu, ketlenmiş bağlanma bozukluğu, gelişigüzel bağlanma bozukluğu ve rollerin yer değiştirdiği bağlanma bozukluğu şeklinde sınıflandırılmıştır.

Bağlanamama Bozukluğu

Bağlanamama bozukluğu, genellikle belirgin bir bağlanma ilişkisi geliştirme fırsatı bulamamış çocuklarda görülmektedir. Genellikle yetiştirme yurtlarında büyüyen ya da ihmal edilen çocuklarda bu bağlanma bozukluğu türüne rastlanır. Sorun bağlanma becerilerinden yoksun olmaları değil bu tür ilişkileri yaşama fırsatı bulamamalarıdır. Genellikle içe dönük olur ve yabancılarla ilişki kurmaktan kaçınırlar. Temel bağlanma figüründen ayrılmaları durumunda kaygı belirtileri göstermezler.

Çocuklarda Bağlanma Sorunu:Saldırgan Bağlanma Bozukluğu

Saldırgan bağlanma bozukluğunda öfkenin ön plana çıkması söz konusudur. Çocuklar hem kendilerine hem de temel bağlanma figürüne karşı öfkeli ve saldırgan bir tutum içerisinde olabilirler. Saldırgan bağlanma bozukluğu genellikle fiziksel şiddet görmüş ya da fiziksel şiddete tanıklık çocuklarda görülür.

Ketlenmiş Bağlanma Bozukluğu

Ketlenmiş bağlanma bozukluğu yaşayan çocuklar çekingen ve içe dönük bir yapıya sahiptirler. Yabancıların yanında kendilerini güvende hissetmezler. Temel bağlanma figürü tarafından terkedilmekten korkarlar. Bu bağlanma sorunu genellikle otoriter ve istismar edici bir bağlanma figürünün ya da ortamın varlığı nedeniyle ortaya çıkar. Ketlenmiş bağlanma bozukluğunda çocuklar genellikle bağımlı ve kaygılı bir kişiliğe sahip olarak tanımlanırlar.

Çocuklarda Bağlanma Sorunu: Gelişigüzel Bağlanma Bozukluğu

Gelişigüzel bağlanma bozukluğu ise temel bir bağlanma figürünün varlığı söz konusu olsa da çocuklar birden fazla kişiye bağlılık gösterebilirler. Korktuklarında ya da tehlike altında hissettiklerinde yalnızca temel bağlanma figürüne değil herhangi bir yetişkine yönelirler.

Rollerin Yer Değiştirdiği Bağlanma Bozukluğu

Rollerin yer değiştirdiği bağlanma bozukluğu temel bakım veren ile çocuk ilişkisinde görevlerin yer değiştirdiği bir bağlanma türüdür. Çocuklar davranışlar anlamında farklılık gösterebilirler. Dikkatli ve aşırı ilgili, otoriter ve reddedici olabilirler.

Çocuklarda bağlanma sorunu ve bağlanma teorisiyle ilgili daha fazla bilgi için aba Psikoloji web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Eğitime ve psikolojiye dair daha fazla içeriğe ulaşmak isterseniz YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Open chat
Merhaba Aba Psikoloji Danışmanı!
X