Dikkat Eksikliği Olan Çocuklarımızla İlişkilerimizi Olumlu Etkileyecek 5 Yöntem

Dikkat Eksikliği Olan Çocuklarımızla İlişkilerimizi Olumlu Etkileyecek 5 Yöntem

Dikkat eksikliği yaşayan çocuklarla iletişime geçme her zaman çok kolay olmayabilir. Eğer dikkat eksikliğinden mustarip bir çocuğunuz varsa – ya da öyle olduğunu düşünüyorsanız – profesyonel destek almanız çocuğunuzun hem sizinle hem de diğer insanlarla iletişimini kolaylaştırmada büyük gelişme sağlar.

Her çocuğun farklı olması gibi dikkat eksikliği yaşayan her bir çocuk da biricik ve kendine özgüdür. Bunun yanı sıra bu sorunu yaşayan çocukların belli başlı ortak noktaları olduğunu inkar edemeyiz. Gelin, çocuklarınızla daha iyi ilişki kurmanızı sağlayacak 5 yönteme birlikte göz atalım.

Çocuğunuzu pozitif iletişime motive edin

Dikkat eksikliği olan çocuklar, herhangi bir konuya ya da olaya odaklanmak isteseler de bunu başaramadıklarında öfkelenirler. Nihayetinde ilişki kurmaktan tamamen kaçınabilir ya da olumsuz iletişime yatkın hale gelebilirler. Bu nedenle olumlu iletişime girdikleri zamanlarda övgü ile motivasyonunu arttırın. Çünkü uygun olan davranışlarını görmezden geldiğiniz zaman bu davranışlar azalır. Merak etmeyin, olumlu davranışlarının farkında olduğunuzu bilmek onu motive edecek ve sonunda kendi davranışlarını kontrol etmeye başlayacak.

Takım çalışmasına önem verin

Bir takım olmak için, kalabalık gruplara gerek yok. Yalnızca siz ve çocuğunuz da önemi hak eden bir takım oluşturabilirsiniz. Çocuğunuzu bir şey yapmaya teşvik etmek için onunla birlikte yapmaktan daha iyi bir yöntem azdır. Üstelik böylece çocuğunuz hem iyi zaman geçirir hem de ilişki kurma becerilerini geliştirme şansı bulur.

dikkat eksikliği yaşayan çocuklar

Çocuğunuzun güçlü yönlerini vurgulayın

Dikkat eksikliği yaşayan çocuklar, kendini yetersiz hissetmeye yatkındır. Çocuğunuzun güçlü yönlerini vurgulayarak onu cesaretlendirin. Yeteneklerini ve iyi olduğu alanları keşfetmek için çaba gösterin ve ona sürekli bu özelliklerini hatırlatın. Övgü ve olumlu yaklaşımlar, çocuğunuz için çıkmazda hissettiği anlarda önemli bir çıkış kapısı haline gelir.

Motor becerilerini geliştirmesine yardımcı olun

Motor becerilerini geliştirerek dikkat eksikliği yaşayan çocuğunuzun isteksizliğinin önüne geçebilirsiniz. Topla oynan oyunlar, yapboz oyunları gibi çok sayıda oyun motor becerileri geliştirmeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra profesyonel destek alarak çocuğunuzun motor gelişimini sağlamak çocuğunuz için hayatına daha az hayal kırıklığı ve daha çok başarı sığdırabilir.

Tutarlı ve sebatkar olun

Tutarlı olmak, tüm ebeveynlere verilecek en önemli tavsiyeyken, özellikle dikkat eksikliği yaşayan çocukların aileleri için hayati öneme kavuşur. Hızlı sonuç verecek stratejilerdense, sebatkar yaklaşıp çocuğunuz için kalıcı etki yaratacak yöntemler izlemelisiniz.

Bir cevap yazın


Open chat
Merhaba Aba Psikoloji Danışmanı!
Powered by
X