Gerçekten bildiğini unutma mümkün müdür? Öğrenciler arasında sınavda bildiğini unutma durumunun oldukça sık yaşandığı dile getirilmektedir. IELTS sınavında da, sınav anında bildiklerini unutma durumu “Aklıma bir türlü o İngilizce kelimenin anlamı gelmedi.” cümlesiyle özdeşleşmektedir. IELTS bir dil yeterlilik sınavı olduğu için öğrencilerin hatırlaması gereken bir sürü İngilizce kelime ve kelime yapıları bulunmaktadır. Gerçek şu ki, bildiğiniz bir kelimenin anlamını unutamazsınız. Böyle bir durumda tam olarak öğrenmediğiniz sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu durumun nedenlerini ve sorunun çözümünü anlattığımız blog yazımıza davet ediyoruz sizi!

Neden “Bildiğini Unutma” Durumu Yaşarız?

Bildiğini unutma olarak adlandırdığımız durumlar aslında öğrendiğinizi zannettiğiniz durumlardır. Zihnimizin bir kısa süreli hafızası bir de uzun süreli hafızası vardır. Kısa süreli hafızamızda beş duyu organımızın herhangi biriyle algıladığımız her durum vardır. Örneğin IELTS için birkaç kelime baktınız ancak sadece o kelimeleri bir gün birkaç kez tekrar ettiniz. Ancak sınav anında aklınıza gelmedi. İşte tam olarak bunun sebebi onların sadece kısa süreli hafızanızda yer etmesidir. Zihnimiz güçlü ve ileri düzey bir yapıya sahiptir. Kullanılmayan ögeleri bir nevi fazlalık etmesin diye çöpe atmaktadır. İşte o kelimelerde çöp kutusundadır. Ancak aynı bilgisayarlarımızda olduğu gibi zihnin çöp kutusu da bir geri dönüşüm kutusudur. Şimdi IELTS için öğrendiğiniz o kelimeleri geri dönüşüm kutusundan masa üstümüze nasıl geri alacağımızdan söz edeceğiz.

IELTS Sınavı için Unutma Sorunu Nasıl Çözülür?

Sıra kısa süreli hafızamıza attığımız “dilimin ucunda ama bir türlü aklıma gelmiyor…” dediğimi bilgiler için yapılabileceklere geldi. Bildiğini unutma durumu yaşamamak için IELTS için çalıştığınız kelimeleri öğrenip öğrenmediğinizi test etmeniz gerekir. Etrafınızdaki birileri size önceden çalıştığınız kelimelerin anlamını sorabilir. Bu yolla hatırlayıp hatırlamadığınızı test edebiliriz. Hatırlamadığınızı fark ettiğiniz durumlar sizi şaşırtmasın. Eğer 3 hafta önce öğrendiğiniz kelimeyi tekrardan bir yerde kullanmadıysanız ya da tekrar etmediyseniz beyniniz tabi ki de bunu kısa süreli hafıza çöp kutusuna yollamıştır.

Şimdi hadi geri dönüşüm kutusundan o kelimeleri geri alalım. Bildiğini unutma durumuna karşı tek yapmanız gereken düzenli tekrar yapmaktır. Yapılan deneyler bir şeyin öğrenilmesi için tekrar edilmesi gerektiğini gösterir. Öğrenmek eşittir tekrar etmektedir. Deneylerin sonucunda ne kadar çok tekrar edilirse o kadar çok bilgilerin hatırlandığı ve akılda kaldığı bulunmuştur. Eğer çok uzun süre bilgileri kullanmazsanız da onların uçtuğu gözlemlenmiş. Fakat tekrar ettiğinizde önceden kalan aşinalığınızdan dolayı daha çabuk hatırlayacağınız da bulgulardan bir diğeri. Bu nedenle IELTS sınavı için zaman zaman eski öğrendiğiniz bilgileri sadece beş dakikalığına akşamları gözden geçirin. Bu yöntemle bile sınav anında  bildiğini unutma durumuna maruz kalmazsınız.

Konu hakkında destek almak için Aba Psikoloji ile iletişime geçebilirsiniz. IELTS sınavına hazırlık aşamasında Aba Academy’nin uzman kadrosundan yardım alabilirsiniz. Yurt dışında eğitim almak için gerekli olan sınavlar hakkında bilgi almak için Aba Yurt Dışı Eğitim YouTube kanalını takip edebilirsiniz. Ayrıca bilgilendirici videolara erişmek için Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube kanalına abone olabilirsiniz.