Kariyer planlaması ve akademik başarı, her bireyin hayatında önemli dönüm noktalarıdır. Ancak bu yolda ilerlerken, kişinin kendi yeteneklerini, ilgi alanlarını ve ihtiyaçlarını tam olarak anlaması gerekmektedir. Peki, bu bilgiler ışığında kariyerinizde doğru yönü nasıl bulabilirsiniz? İşte tam da bu noktada “Stratejik Yetenek Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı” devreye giriyor.

Temelleri ve Önemi

Stratejik Yetenek Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı, bireylerin yeteneklerini, ilgi alanlarını, eğilimlerini ve ihtiyaçlarını belirleyerek bunlara uygun bir kariyer planı oluşturmayı amaçlar. Bu süreçte, başta WISC-V olmak üzere 8 farklı psikolojik test uygulanır. Elde edilen veriler, bireyin sosyo-ekonomik ve kültürel çevresi de dikkate alınarak analiz edilir ve bu bilgiler doğrultusunda bir stratejik plan hazırlanır. Plan, 3, 6, 12 ve 24 aylık hedefleri ve öngörüleri kapsar, böylece bireylerin akademik ve kariyer hedeflerine ulaşmaları için sağlam bir temel oluşturulur.

Neden Gerekli?

Bireylerin akademik ve kariyer hedefleri, kişisel özellikleriyle uyumlu olduğunda, mutluluk ve başarı kaçınılmaz olur. Stratejik Yetenek Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı, tümevarım yöntemi kullanarak bireyin beceri ve ilgi alanlarından hareketle doğru hedeflere yönlendirilmesini sağlar. Bu sayede gençler, mutsuz ya da başarısız bireylere dönüşmek yerine, kendi potansiyellerini tam anlamıyla kullanarak ilerlerler.

Kimler İçin Uygundur?

Bu yöntem, özellikle öğrenciler başta olmak üzere, kariyer planlarını kişisel özellikleriyle uyumlu bir şekilde şekillendirmek isteyen her yaştan birey için idealdir. Uygulama, sadece gençler için değil, kariyer değişikliği düşünen veya yeni bir yön belirlemek isteyen yetişkinler için de uygundur.

Uygulama Süreci

Stratejik Yetenek Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı, standart testlerin ötesinde bir yaklaşımdır. Uzman psikologlar tarafından uygulanan testlerle ilgi alanları, beceriler ve ihtiyaçlar detaylı bir şekilde analiz edilir. Elde edilen veriler, eğitimciler ve psikologlar işbirliği içinde yorumlanarak stratejik kariyer hedefleri belirlenir. Uygulama ücreti olarak belirlenen 13.000 TL (Şubat 2024 itibarıyla güncellenmiştir), bu kapsamlı hizmetin bir yansımasıdır.

 

Stratejik yetenek yönetimi ve kariyer danışmanlığı her şeyden önce bir test paketini kapsamaz. Alanında uzman psikologlar ve eğitimciler işbirliği gerçekleştirir. Ardından beceri ve ihtiyaçları tespit edebilmek adına testler uygulayıp değerlendirirler. Elde ettikleri verileri yorumlayarak, sonuçlar ışığında öğrencilerin stratejik hedeflerini belirlemek üzerine harita çıkartırlar. Detaylı bilgi almak için Aba Psikoloji ile iletişime geçebilirsiniz.