LGS Sınav Motivasyonu Nasıl Sağlanır?

LGS sınav motivasyonu sınavda başarılı olmak isteyenler için son derece önemli. Sınav motivasyonu sınav başarısını yakından etkileyen bir durum. Sınava…

20 Kasım 2020

abapsikoloji-lgs-sinav-motivasyonu-nasil-saglanir

LGS sınav motivasyonu sınavda başarılı olmak isteyenler için son derece önemli. Sınav motivasyonu sınav başarısını yakından etkileyen bir durum. Sınava hazırlık aşamasında motivasyonunu kaybeden öğrenciler, sınav hazırlıklarından yeterli verimi alamıyor. Bu süreçte sınava ve hazırlık sürecine yeterli şekilde motive olmak önemli. Zaman zaman motivasyon kayıplarının yaşanması normal olmakla birlikte yine de tedbir almakta fayda bulunuyor.

Öncelikle kafamızda yer edinen olumsuz düşüncelerden kurtulmamız gerekiyor. Bir galibiyetin öncelikle düşünce ile kazanılabileceği unutulmamalı. Olumlu düşünmek ve yeterli hazırlık yapmak, sınavdan istenen sonucu almak için yeterli. Beklenmeyen mental durumlar için profesyonel bir destek alınabileceği gibi bazı yöntemler de sürecin hafif atlatılmasına katkı sağlıyor.

LGS Sınav Motivasyonu İçin Neler Yapılabilir?

LGS sınav motivasyonu için öncelikle bir amaç belirlemek gerekiyor. Amaç ya da hedef, sınava odaklanmayı kolaylaştıran somut bir olgu sayılabilir. Yani nereye ulaşmak istediğinizi ortaya koyduğunuzda tüm benliğiniz ile o hedefe ulaşmak için çaba harcamaktasınız. Bu süreç bilinçli bir şekilde değil de kendiliğinden yaşanan bir durum. Bu nedenle herhangi bir hedef için amaç belirlemek, hedefe ulaşmada oldukça önemli.

Hedef belirledikten sonra hedefe ulaşmak için nasıl bir program yapılması gerektiği ortaya koyulmalı. Yapılan program dahilinde çalışmalara verimli bir şekilde başlamak gerekiyor. LGS sınavı için yeterli ders çalışma süresi belirlendikten sonra öğrencilerin kendilerine yeterli dinlenme süreleri de bırakmaları lazım. Ders dışında sosyal aktivitelere zaman ayırmak oldukça yararlı sonuçlar sağlıyor.

Sınav Hazırlık Sürecinde Neler Yapılabilir?

Yüksek LGS puanı almak isteyen öğrenciler sınav sonuna kadar tüm süreci doğru bir şekilde yönetmeli. Bu aşamada motivasyonun son ana kadar korunabilmesi gerekiyor. Ders dışı aktiviteler yeterli süre çerçevesinde ihmal edilmemeli. Ağır olmayan sporları yapmak ve arkadaşlarla motive edici sohbetler yapmak da sürece katkı sağlıyor. LGS skoru yapmak isteyen öğrenciler sınava hazırlık aşamasında motivasyon sorununu ciddi seviyede yaşadıklarını düşünüyorlarsa profesyonel destek almaları olumlu sonuçlar sağlayabilir. Bu aşamada doğru zamanda alınan destek, öğrenci performansına ciddi düzeyde katkıda bulunmakta.

LGS sınav motivasyonu konusunda destek almak için aba Psikoloji ile iletişime geçebilirsiniz. Sınavlar hakkında bilgi edinmek için aba Yurt Dışı Eğitim YouTube kanalını takip edebilirsiniz. Farklı konularda bilgilendirici videolara ulaşmak için Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube kanalına abone olabilirsiniz.

Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Open chat
Merhaba Aba Psikoloji Danışmanı!
X