Psikolojik sağlamlık nedir? Psikolojik sağlamlığı arttırmak için neler yapılabilir? Psikolojik sağlamlık IB sınavlarına girecek öğrencilere nasıl bir katkı sağlar? IB ve benzeri sınavlarda psikolojik dayanıklılık öğrenciler için neden önemlidir? Gelin, bu soruların cevaplarına birlikte göz atalım.

Psikolojik Sağlamlık Nedir?

https://www.youtube.com/watch?v=HTEyJ0aYJ9M&t=1s

Psikolojik sağlamlık kavramı, Latince’de “yeniden zıplamak” anlamına gelen “salire” fiilinin türemiş olduğu “resilience” sözcüğünden geliyor. Psikolojik sağlamlık ya da psikolojik dayanıklılık kavramı, bir kriz durumuyla zihinsel ya da duygusal olarak başa çıkabilme ya da hızlı bir biçimde kriz öncesi duruma dönme becerisini ifade ediyor. Buradan yola çıkarak; kriz ya da kaos anlarında sakin kalmayı başarabilen ve yaşanan olayların uzun vadeli olumsuz etkilerine maruz kalmadan ilerlemeye devam edebilen, bu doğrultuda psikolojik ve davranışsal yetenekler geliştiren bireylerin psikolojik dayanıklılığa sahip olduklarını söylemek mümkün olabiliyor.

Psikolojik Sağlamlık IB Sınav Performansını Nasıl Etkiler?

https://www.youtube.com/watch?v=sYnCgpl7UHM&t=52s

Sınav stresi neredeyse her öğrencinin hayatının bir döneminde tecrübe ettiği bir duygu olarak karşımıza çıkıyor. Elbette sınav stresi öğrencilerin performanslarını da olumsuz etkiliyor. IB sınavı öğrenciler için oldukça önemli bir sınav. Üniversite başvurularını, kabul süreçlerini ve hatta üniversitenin ilk yılını bile etkileyebiliyor. Bu nedenle öğrenciler IB sınavlarına hazırlık sırasında ve sınav esnasında yoğun stres altında olabiliyorlar. Stres ile mücadele için pek çok yöntem var. Bunun yanı sıra psikolojik sağlamlığın da IB sınavı ve sınavın yarattığı stres üzerinde etkili olduğunu söylemek mümkün. Öğrencinin psikolojik anlamdaki dayanıklılığı sınav sırasındaki tutum ve davranışlarını doğrudan etkiliyor. IB sınavını bir kriz anı olarak düşündüğümüzde dayanıklılığı yüksek olan öğrencinin bu kriz anından sıyrılması ve hedefine odaklanması diğerlerine oranla çok daha kolay olabiliyor. Peki psikolojik sağlamlığın arttırılabilmesi mümkün mü?

Mental Sağlamlık Arttırılabilir Mi?

Psikolojik sağlamlığı arttırmak elbette mümkün… Peki; bunun için neler yapılmalı? Nasıl bir odak noktası oluşturulmalı ve nelere dikkat edilmeli?

  • Her şeyden önce güçlü yönlerinizin farkına varmak önem taşıyor. Kriz anlarında sizi neyin ayağa kaldırdığını ya da olumsuz düşüncelerden neyin uzaklaştırdığının analizini yapmayı deneyin. Geçmişte yaşadığınız ve sizi olumsuz etkileyen durumları göz önüne alarak nasıl başa çıktığınızı düşünün ve güçlü yönlerinizi keşfedin.
  • Psikolojik sağlamlığınızı destekleyebilecek rutinler yaratın. Size iyi gelen kişilerden, şarkılardan ya da kitaplardan yardım alın.
  • Koşullar ne olursa olsa umut etmekten vazgeçmeyin ve zorlukların geride kalacağına inanın.
  • Eğer ihtiyaç duyuyorsanız mutlaka profesyonel destek alın. Güçlü yönlerinizin farkına varmakta zorlanıyorsanız, kendinizi umutsuz ya da güçsüz hissediyorsanız profesyonel destek almaktan çekinmeyin. Herkesin zaman zaman bir kılavuza ihtiyaç duyabileceğini unutmayın.

Psikolojik sağlamlık ve IB sınavı üzerindeki etkisi, bilinçli farkındalık, sınav stresi ile mücadele gibi konularda daha detaylı bilgi için aba Psikoloji web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız varsa ya da desteğe ihtiyaç duyuyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Eğitim ve psikolojiye dair daha fazla içeriğe ulaşmak için aba Psikoloji YouTube kanalına abone olabilirsiniz.