Psikolojik Yaklaşım ve Kariyeriniz Üzerindeki Etkisi

Psikolojik yaklaşım hayatın her alanında yer aldığı gibi kariyer hayatında da yer alır. Algı yönetimi dediğimiz alan iş hayatının yarısından…

30 Aralık 2020

aba-psikoloji-psikolojik-yaklasim-ve-kariyeriniz-uzerindeki-etkisi

Psikolojik yaklaşım hayatın her alanında yer aldığı gibi kariyer hayatında da yer alır. Algı yönetimi dediğimiz alan iş hayatının yarısından çoğu diyebiliriz. İşe alımdan işinizin son yılına kadar yaklaşımınız kurduğunuz cümleler ve davranışlarınız insanların sizinle ilgili düşüncesini şekillendirmektedir. Birlikte çalıştığınız insanların sizle ilgili ne düşündüğü ve doğru iletişim diliyle anlaşabilmeniz kariyerinizde büyük farklılıklara yol açmaktadır. Kariyer üzerinde bir psikolojik yaklaşım geliştirmek başarıyı yakalamak için büyük bir fırsattır.

https://www.youtube.com/watch?v=QQqvsSddwD8

Kariyerin Başlangıcında Psikolojik Yaklaşım

Henüz işe alınırken bile psikolojik yaklaşım belirlemenin size sağladığı fırsatlar olacaktır. Hepimizin bildiği üzere işe alınırken insan kaynakları yalnızca işle ilgili yetkinliğinizi ölçmez aynı zamanda karakterinizi de inceler. Krizler karşısında sakin bir yaklaşıma sahip olmak, ekip çalışmalarında başarılı olmak için başkalarıyla kurduğunuz iletişim hep psikolojik alt tabanlıdır. Hayatınızda genel olarak bir kriz yaşadığınızda verdiğiniz tepkiler ve sosyal ilişkilerdeki iletişim gücünüz alışkanlıklar ve karakterinizle alakalıdır. Kendi sınırlarınızı ve güçlü yanlarınızı bilerek buna göre psikolojik bir yaklaşım çizmek daha kariyerinizin başlangıcında bile farklı yerlere gelmeniz adına etkili olacaktır.

Kariyerde İlişkiler için Psikolojik Yaklaşım

Kariyer için ilişkilerde yaşanan çatışmalarda psikolojik yaklaşım sahibi olmak size kolaylık sağlayacaktır. IQ, mantıksal zeka her ne kadar önemli bir değer olsa da tek başına yetmiyor. EQ dediğimiz duygusal zeka da kariyer hayatında değerini ortaya koyuyor. Başkalarını anlayabilme, empati kurabilme, geri bildirim alabilme, yapıcı eleştirilere açık olma iş için özel hayat ilişkilerinden daha da kritiktir diyebiliriz. Bu yetenekler her ne kadar kişinin yapısı ve geçmiş deneyimleriyle bağdaştırılsa da üzerinde belli oranda değişiklikler yapılabilir. Hatalarınızı fark ederek kabul etmekle başlayarak kariyeriniz için ilişkilerle ilgili mental yaklaşım geliştirebilirsiniz.

Kariyerde Kendiniz için Mental Yaklaşım

Her şeyden önce kendiniz için bir psikolojik yaklaşım edinmenizi tavsiye ederiz. Herkes için mutlaka kariyer hayatının zorlu dönemleri vardır. Bu dönemleri atlatabilmek adına özel hayatta da psikolojik bir yaklaşıma sahip olmak gerekir. Kişinin kendine psikolojik olarak iyi gelecek uygulamaları bilmesi ve zaman zaman kendine vakit ayırması önemlidir. Kariyer hayatını önde tutan insanların bile arada bir zihinsel olarak dinlenmeye ihtiyaçları vardır. Haftalık düzenli olarak kendilerine iyi geldiklerine inandıkları, kariyer hayatı dışında bir hobi edinilmesi iyi gelecektir. Bazen uzaklaşmaya ve farklı şeylerle uğraşmaya ihtiyaç duyarız. Sadece rahatlamak için değil büyük tabloya daha net bakmak için de uzaklaşmak bir ihtiyaçtır. Özellikle çözülmesi zor işler ara vermek gerekir. Bazı gizemler kafayı topladıktan sonra çözüme kavuşurlar. Dinlenmek aslında hız kazandırıcı dahi olabilir. Bu psikolojik yaklaşıma kariyerin başından beri sahip olmak kariyer hayatında duyguları etkili yönlendirmek ve hız kazanmak için bir ayrıcalıktır.

Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Open chat
Merhaba Aba Psikoloji Danışmanı!
X