AP müfredatı yoğunluğundan dolayı öğrencileri endişelendirebiliyor. Ancak düzenli çalışma prensibi ve doğru planlamayla AP müfredatı korkusunu dengeleyebiliriz. Bir yandan öğrenciler nereden başlamaları gerektiği konusunda kaygı yaşayabiliyor. Diğer yandan öğrenciler konu yoğunluğu sebebiyle konu çalışmalarını nasıl tamamlayacakları konusunda endişe yaşayabiliyorlar. Bu gibi korkuları yenmek adına neler yapılabilir? Öğrencilerin AP konusundaki korkularına karşı psikolojik bir yaklaşımla ders programı hazırlayarak destek olunabilir. Sınava hazırlık sürecinde stres azaltıcı aktivitelere de yer verilen bir program korkulan yoğun sınav müfredatını hafifletecektir.

AP Müfredatı Çalışma Planı

AP müfredatı için düzenli bir çalışma planı oluşturulmalıdır. Yoğun konu çalışması gerektiren sınavlar için tüm müfredatın aylara göre bölünmesi sonra haftalara ardından da günlere bölünmesi gerekmektedir. Böylelikle konular konusunda sıkışma yaşanmamış olur. Mutlaka çalışma planınız için B planınız bulunmalıdır. Aylık planınızı o ay içerisinde kesin bitirmeniz hedefiniz olmalıdır. Ancak haftalık plan için böyle sıkı bir yaklaşım stresinizi arttıracaktır. Haftalık planda bazı günler yavaş olabilir bazı günler daha hızlı ilerliyor olabilirsiniz. Bir gün motivasyonunuz ya da hızınız düştüyse ilerleyen bir diğer günde normalde planladığınızdan daha fazla çalışmaya özen gösterin.

AP müfredatı konusunda programınızı hazırladıktan sonra günlük düşünmeye çalışın. Bir sonraki gelecek konuyu ya da daha çok fazla konunuz olduğunu düşünmek sizi daha fazla korkutacaktır. Böyle durumlarda kendinize konulara göre planlamayı yaptığınızı hatırlatın. Planınıza göre şu an yapmanız gereken şeyi uygularsanız yetişecek konularınız. Bu nedenle o günkü planınıza odaklanmanız çok önemli. Ayrıca planınızı yaparken son ayı boşluk bırakmanız da etkili olacaktır. O ayı planladığınız gibi yetişmeme durumlar için kalan konuları tamamlamaya ayırabilirsiniz. Planladığınız gibi çalışabilme durumunda ise o ayı sadece AP denemeleri çözmekle geçirebilirsiniz.

Yoğun AP müfredatı nedeniyle oluşan korkunuzdan arınmak adına bazı stres azaltıcı aktiviteleri her gün yapmaya özen gösterin. Bu aktiviteler spor, hareket, meditasyon gibi eylemler içerirse etkisi daha yüksek olacaktır. Hava almanın, yarım saatlik yürüyüşlerin bile stres hormonunuzun dengelenmesinde katkısı olacaktır. Hareket içeren aktivitelerin mutluluk hormonu salgıladığına dair pek çok bilimsel araştırma bulunmaktadır. Çok fazla hareketsiz kalmanız stresinizi tetikliyor bile olabilir. AP sınava hazırlık sürecinde test çözerken ya da konu çalışırken hep oturmanız gerekiyor. Arada bir ayağa kalkıp evin içinde gezinmek bile faydalıdır. Molalar vererek bu molalarda biraz ayağa kalkmaya özen gösterin. Stresinizin azalması açısından basit görünen ama etkili bu tarz uygulamaları günlük rutininize adapte ettiğinizde kendinizdeki farkı göreceksiniz.

AP müfredatı hazırlık sürecinde stres yaşıyorsanız aba Psikoloji ile iletişime geçebilirsiniz. Psikoloji ile ilgili videolara ulaşmak için aba Psikoloji YouTube kanalına abone olabilirsiniz.