Dünyanın en iyi üniversiteleri için stratejik yetenek yönetimi neden önem taşıyor? Kariyer danışmanlığı kabul süreçlerinde nasıl bir rol oynuyor? Dünyanın en iyi üniversitelerine başvurmak isteyen öğrenciler neden kariyer testi yaptırmalı? Başarılı bir eğitim hayatı için yetenek yönetimi ve kariyer testleri nasıl bir rol oynuyor?

Yetenek yönetimi ve kariyer testleri bireylerinin yeteneklerinin doğru alanlara yönlendirilmesine olanak veriyor. Böylelikle; bireyin amaç ve hedeflerine ulaşması mümkün hale geliyor. Bireyin en iyi performansını ortaya koyabilmesi ve fark yaratabilmesi için yetenek yönetimi önem taşıyor. Günümüzde değer üretmek ve fark yaratabilmek önemli iki konu olarak karşımıza çıkıyor. Değer üretebilmek ve fark yaratabilmek ise ancak doğru bir kariyer planlaması ile mümkün oluyor.

Dünyanın En iyi Üniversiteleri Kabul Sürecinde Nelere Odaklanıyor?

Dünyadaki en iyi üniversiteler başvuru ve kabul süreçleri için öğrencilerin akademik başarılarını elbette önemsiyor. Ancak; günümüzde üniversitelerin dikkate aldığı tek konu akademik yeterlilik olmuyor. Yaşadığımız çağda üniversiteler farklı noktalara da odaklanmayı tercih ediyor. Öğrenci adaylarının yaşadığımız dünya için değer üretebilme potansiyeli üniversitelerin dikkate aldıkları ilk konulardan biri oluyor. Üniversiteler geleceği kurgulayabilecek gençler yetiştirmek istiyorlar. Hangi alana başvuruyor olursa olsun öğrencinin amaç ve hedefleri dikkate alınıyor. Eğitim alacağı ve kariyerini sürdüreceği alanda neler yapabileceğine bakılıyor. Öğrenci adayının beceri ve yatkınlıklarına odaklanılıyor.

Bu anlamda öğrencinin potansiyelini gerçek anlamda sergileyebileceği alanlara yönelmesi gerekiyor. Bu noktada devreye kariyer danışmanlığı ve stratejik yetenek yönetimi giriyor. Dünyanın en iyi üniversiteleri için hazırlık sürecinde olan öğrencilerin mutlaka uzman yardımına başvurmaları gerekiyor. Yetenek ve kariyer testleri ile öğrencilerin ilgi alanları, beceri ve yatkınlıkları tespit ediliyor. Böylelikle öğrenciler başarılı olabilecekleri alanlara yönlendiriliyorlar. Öğrenci adayları bölüm ve üniversite seçimlerini bu doğrultuda yapabiliyorlar. Hatta yetenek ve kariyer testleri ülke seçimi konusunda bile etkili oluyor. Çünkü finansal yeterlilikten, mesleki becerilere birçok konu hakkında karar vermek bu testler sayesinde mümkün hale geliyor.

Beceri ve yetkinlikleri tespit edilen öğrenciler için bir yol haritası çizilebiliyor. Bu yol haritası; alınacak sınavlardan, eksiklerin giderilmesine ve becerilerin yapılandırılmasına kadar pek çok adımı içerebiliyor. Yetenek yönetimi ve kariyer testi uygulamalarıyla 6 yıllık planlar halinde 60 yıllık bir süreç planlanabiliyor. Bu durum öğrencinin beklentilerinin yanı sıra; dünyanın geleceğine uygun bir kariyer sürecini kurgulayabilmek anlamına geliyor.

Dünyanın En iyi Üniversiteleri ve Kabul Süreçleri İçin aba Psikoloji Neler Yapıyor?

aba Psikoloji her şeyden önce öğrenci adaylarını potansiyellerini gerçekleştirebilecekleri alanlara yönlendirmeyi amaçlıyor. Öğrencilerle yapılan görüşmeler ve uygulanan testlerin verileri aracılığıyla planlamalar yapılıyor. aba Psikoloji’nin bu süreçlerde farklı bir metodoloji ile hareket ettiği biliniyor. Öğrencilere birden fazla test uygulanıyor. Öğrenciler ile çeşitli görüşmeler yapılıyor. Bu görüşmeler neticesinde öğrencinin beceri ve yatkınlıkları ortaya çıkartılıyor. İlgi alanları tespit ediliyor.  Yapılan tüm görüşmeler kayıt altına alınıyor; öğrenciler ve aileler ile paylaşılıyor. Yetenek yönetimi ve kariyer testlerine yönelik uygulamalar yüz yüze ya da online ortamda gerçekleştirilebiliyor. Tüm bu süreçler Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Psikoloji’nin uzman kadrosu eşliğinde yürütülüyor.

Elde edilen veriler doğrultusunda öğrenciler dünyanın en iyi üniversiteleri için yönlendiriliyor. Öğrenci adayları bölüm, üniversite ve ülke seçimlerini bu veriler doğrultusunda yapabiliyorlar. Bu noktada öğrencilere sınavlar, projeler, stajlar gibi çeşitli konularda da destek veriliyor. Öğrenci adayının beceri ve yatkınlıkları konusunda geliştirilmesi gereken noktalar tespit ediliyor. Öğrenci adayları başvuru süreçleri boyunca her adımda destekleniyor.

Süreç bununla da bitmiyor. Öğrenciler üniversite eğitimleri süresince ve kariyer süreçleri boyunca danışmanlık almaya devam edebiliyorlar. Lisans eğitiminin ardından lisansüstü eğitime devam etmek isteyen öğrenciler uzman yardımı alabiliyorlar. Meslek seçimi ve istihdam süreçleri için doğru alanlara yönlendirilebiliyorlar. Kısacası öğrenciler yaşam boyu kariyer danışmanlığından faydalanabiliyor. Doğru ve başarılı bir kariyer için her adımda yardım alabiliyorlar.

Dünyanın en iyi üniversiteleri ve yetenek yönetimiyle ilgili bilgi için aba Psikoloji web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Psikoloji ile iletişime geçebilirsiniz. Psikoloji, eğitim ve kariyere dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.