LGS Stresten Korunma Yolları Nelerdir?

LGS stresten korunma yöntemleri doğru uygulandığında öğrencilerin sınava ilişkin mental yaklaşımları olumlu hale gelebiliyor. LGS süreci bilindiği gibi disiplinli ve…

20 Kasım 2020

abapsikoloji-lgs-stresten-korunma-yollari-nelerdir

LGS stresten korunma yöntemleri doğru uygulandığında öğrencilerin sınava ilişkin mental yaklaşımları olumlu hale gelebiliyor. LGS süreci bilindiği gibi disiplinli ve özverili çalışmayı gerektiren bir süreç. Bu neden işin ciddiyetine göre sınava hazırlık yapmak gerekiyor. Bu süreçte öğrencilerin stres yaşadıkları, sınavdan başarısızlık olacaklarına dair korku taşıdıkları ve özgüven eksikliğine sahip oldukları görülüyor.

Sınava hazırlık aşamasında görülen psikolojik durumlar, sınav aşamasında da öğrencilerin performansını aşağıya çekiyor. Bu süreçte basit birkaç teknik uygulayarak stresi azaltmak imkan dahilinde. Basit nefes teknikleri, rahatlamayı sağlamada birebir aslında. Öncelikle öğrencilerin doğru nefes alıp verdiklerinden emin olması gerekiyor. Çünkü çoğumuz yanlış nefes alıp verdiğimiz için, soluklanma eyleminin sonuçlarını da tam olarak elde edemiyoruz.

LGS Stresten Korunma Yöntemleri Arasında Doğru Nefes Alma

LGS stresten korunma yöntemleri söz konusu olduğunda belki de en basit uygulama doğru nefes alıp verme uygulaması. Bu anlamda nefesin karın boşluğunda birikmesi gerekiyor. Göğüs kafesi dışında karın boşluğunda biriken nefes, soluklanma süresini ve kalitesini artırıyor. Bu nefes alıp verme yöntemi birkaç kez uygulandığında da stresi azaltabildiği kanıtlanmış durumda.

Hatta bazı popüler sporcuların da müsabaka sırasında önemli bir pozisyon öncesinde derin bir nefes aldıklarını görebilmekteyiz. Bu durum tamamen stresi azaltmaya yönelik uygulanan basit bir terapi aslında. Sınav stresine sahip olan öğrenciler, bu stresi yoğun olarak hissettikleri aşamada doğru nefes yöntemi ile rahatlayabilir.

Doğru Nefes Almak İçin Neler Yapılmalı?

Sınav anında beliren stres, öğrencinin fizyolojik olarak rahatsızlanmasına dahi yol açabilir. Bu nedenle stresi ya da stresin olumsuz etkilerini hisseden öğrenci, nefesini derin bir şekilde, karın boşluğunu dolduracak kadar almalı. Alınan nefes, diyafram kası aracılığı ile önce göğse sonra da soluk borusu aracılığı ile dışarı verilmeli. Nefes egzersizleri 10 tekrar şeklinde yapılabilir. Sınav stresini, sınava az bir zaman kala hisseden öğrenciler de stresin sonuçlarından olumsuz anlamda etkilenmekte. LGS sınav yeri belli olan öğrenciler, sınav günü erken gelerek ya da sınavdan önceki bir tarihte sınav alanına gelerek ortama alışabilir. Sınav alanında hafif tempoda yürümek öğrencilere iyi gelecektir. Bu tarz hazırlıklar sınav anında ya da sınav öncesinde oluşan stresi ortadan kaldırmakta.

Her şeye rağmen stres ve stresin etkilerinden kurtulmak mümkün olmuyorsa LGS stresten korunma yöntemleri konusunda destek almak için aba Psikoloji ile iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca sınav stresi ile ilgili videolara ulaşmak için de aba Psikoloji YouTube kanalını takip edebilirsiniz. Farklı konularda bilgilendirici videolara ulaşmak için Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube kanalına abone olabilirsiniz.

Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Open chat
Merhaba Aba Psikoloji Danışmanı!
X