LGS’de Derece Yapan Öğrencilerin Başarı Sırrı her yıl sınava hazırlık yapan öğrenciler ve aileleri tarafından merak edilmektedir.  Sınavda derece yapan hatta full yapan öğrencilerin olağanüstü çalışma koşullarına sahip olduğu düşünülür. Sadece en iyi okullarda okuyan, özel derslerle desteklenen, üstün zekalı çocukların başarılı olacağı yanılgısına kapılır. Oysa gerçek hiçte böyle değildir. İsmi duyulmamış okullarda okuyan, kırsalda zor koşullarda yaşayan, öğrencilik dışında ev ekonomisine katkı yapmak zorunda kalan çocuklarda yüksek başarı gösterebilmektedir.

Son iki yıla ait sınav sonuçları sınavda derece yapan öğrencilerin okul başarılarının da yüksek olduğunu göstermektedir. Buradan da öğrencilerin sınava hazırlanırken okul derslerine de önem vermeye devam ettiğini gösteriyor. Hem sınav hazırlığı hem okul başarısını bir arada götürebilmeleri de zamanı iyi yönetebildikleri fikrini veriyor. Ancak okul başarısının yüksek olması sınavda da başarılı olmak için tek koşul değil. Başarılı olan, yüksek beklentilerle sınava hazırlanan öğrencilerde sınav heyecanı gibi nedenlerle sınavda beklentinin altında sonuçlar çıkarabilmektedir.

Son iki yılda sınavda derece yapmış öğrencilerle yapılan röportajlarla çalışma stilleri, motivasyonları ve destekleriyle ilgili bilgiler edindik. Aşağıda LGS’de derece yapan öğrencilerin başarı sırrı olan kaynaklarını sizlerle paylaşacağız.

LGS’de Derece Yapan Öğrencilerin Başarı Sırrı Çok soru çözmek değil nitelikli soru çözmek

LGS’de derece yapan öğrencilerin başarı sırrı sorulduğunda çok soru çözmek yerine nitelikli soru çözmeye vakit ayırdıklarını söylemektedirler. Çok zoru çözmek pratik kazanmak için gerekli olsa da asıl önemli olan olabildiğince farklı türlerde ve zorlayıcı sorular çözebilmektir. Zor sorularla meşgul olan bir öğrenci eksik kaldığı konuları tamamlayarak daha nitelikli bilgi edinmeye çalışacaktır. Aynı zamanda zor sorular çözdükçe soruları ele alış stilini geliştirecek, zamanını daha kolay organize edebilecektir.

Bunu tıpkı bir sporcunun çalışma tarzına benzetebiliriz. Kısa mesafe koşan sporcular daha hızlı koşabilmek için antrenmanlarında bellerine ucunda araba lastiği olan ağırlık kemeri takarlar. Koşmaları gereken mesafeyi önce bu lastikle koşarlar ve hedefledikleri dereceye yaklaşmaya çalışırlar. Birkaç çalışma sonrasında lastiği çıkarıp koşarlar. Ağırlıktan kurtulmuş olmak çok daha hızlı ve rahat koşmalarını sağlar, üstelik koştukları mesafe aynıyken süreleri çok daha kısa olmaktadır. Sizin de belli bir süre içerisinde çok soru çözmek yerine nitelikli soru çözmeye zaman ayırmanız gerekir. Bu çalışma bir süre sonra aynı süre içerisinde çok ve nitelikli soru çözmenizi sağlayacaktır.

Öğrencilerin Başarı Sırrı Nerede Durması Gerektiğini Bilmek

Sınava iyi bir hazırlık yapmak disiplin gerektirir. Ancak bu disiplin günün, haftanın, ayın hatta uzun bir eğitim yılının bütününü sadece ders çalışarak geçirmek değildir. Bazen öğrenciler geride kalmamak, boşa zaman harcamamak endişesiyle ara vermeksizin ders çalışabilmektedir. Ya da aileler çocuğun ilgisinin dağılmasından endişe edip temel ihtiyaçlarını karşılamak dışında çalışma alanından ayrılmasını istememektedir. Fakat bu doğru bir çalışma şekli değildir, disiplinli çalışmanın anlamı çok çalışmak olarak değerlendirilmemelidir. Verimli ders çalışmak dikkat süresini baz alarak düzenli aralıklar vermeyi gerektirir. Dikkat süremiz özellikle zorlandığımız ya da ilgimizi çekmeyen konularda 25-30 dakika ile sınırlıdır.

Sevdiğimiz konularda bu süre biraz daha uzayabilir. Ancak bu süreler aşıldığında dikkat dağılmaya başlar, zihin ve beden yorulur. Çocuk kıpırdanmaya, farklı şeylerle ilgilenmeye başlar. Bu nedenle LGS’de derece yapan öğrencilerin başarı sırrı nerede durmaları gerektiğini bilmeleridir. Çalışma programlarına düzenli olarak molalar ekler ve dinlenmek için kendilerine zaman tanırlar. Ara vermeden çalışan öğrencilerin çalışmaktan çabucak sıkıldığı, çalışmalarına ara vererek devam eden öğrencilerin ise çok daha uzun saatlerle verimli çalıştığı görülmektedir. Sizde çalışmanıza mutlaka molalar eklemelisiniz. Böylece uzun sürelerle verimli çalışma fırsatı bulabilirsiniz. Çalışma sürelerinizi düzenlemek için Pomodoro tekniğini kullanabilirsiniz.

Öğrencilerin Başarı Sırrı Kısa ve Uzun Vadeli Hedefler belirlemek

LGS’de derece yapan öğrencilerin başarı sırrı hiç şüphesiz kısa ve uzun süreli hedeflerini belirlemiş olmalarıdır. Bir hedef olmadan motive olmak ve verimli çalışmak mümkün değildir. Bu hayatımızın her alanında her durum için geçerlidir. Başarılı olmak için mutlaka hedeflerinizi belirlemeniz gerekir. Uzun vadeli hedefler zaman gerektirdiği için sıkılıp, pes etmenize neden olabilir. Bu nedenle uzun vadeli hedefinize giden yolda kendinize kısa vadeli hedeflerde belirlemeniz gerekir.

Kısa süreli hedeflerinizi belirlerken sizi temsil edecek, ilgileriniz ve yeteneklerinizle uyumlu, ulaşılabilir, ölçülebilir hedefler belirlemelisiniz. Hedefleriniz potansiyelinizin altında kalıp kolay elde edilebilir olmamalıdır. Ancak potansiyelinizin çok üzerinde olup erişmesi mümkün olmayan bir hedefte olmamalıdır. Motive olabilmeniz için başarabileceğinize inandığınız, sizi zorlayacak ama gerçekleşmesi mümkün olan hedefler çıkarmalısınız.

Öğrencilerin Başarı Sırrı Keyfi Uğraşları Öteleyebilmek

Her tarafımız dikkat dağıtıcı unsurlarla çevrili artık. Özellikle sosyal medya, televizyon, telefon gibi yoğun etkileşim içerisinde olduğumuz teknolojik ürünlere karşı koymak daha da zor. Kimi zaman keyifli zaman geçirmek, kimi zaman birbirimizden haberdar olmak hatta öğrenmek için kullanıyoruz onları. Pandemiyle daha da arttı teknoloji kullanımımız. Çünkü dersler dahi online yürütülmeye başlandı. Dolayısıyla teknolojinin çeldirici gücüne karşı çıkmak kolay değil. Ancak LGS’de derece yapan öğrencilerin başarı sırrı teknoloji gibi keyif veren uğraşlara hayır diyebilmek.

Ne kadar cezbedici olsalar da zamanımızınız ciddi bir bölümü esir alıyorlar ve onlarla geçirdiğimiz zamanın nasıl geçtiğini fark etmiyoruz. Sınava hazırlık sürecinde ise zaman en önemli kaynağımız ve ona çok ihtiyacımız var. Önerimiz öncelikle dikkatinizi dağıtan cihazlar, eşyalar, kitaplar ve benzeri unsurları çalışma alanınıza sokmamanız. Çalışma süreleriniz içerisinde tüm bu negatif kaynaklara hayır demeniz ve onlarla geçireceğiniz zamanı ders dışı vakitlere ötelemeniz. Sınavınızı tamamladıktan sonra onlarla istediğiniz gibi keyif yapabileceğiniz uzun, stressiz bir yaz döneminiz olacak. Üstelik sınavda başarmış olmanın mutluluğu da keyfinize keyif katacak.

LGS’de Derece Yapan Öğrencilerin Başarı Sırrı Başarabileceğine İnanmak

LGS’de derece yapan öğrencilerin başarı sırrı hiç şüphesiz “İnanmak başarmanın yarısıdır.” sözünü kendilerine çalışma felsefesi olarak belirlemiş olmalarıdır. Theodore Roosvelt’e ait olan bu söz bir şeyi yapacağımıza gerçekten inandığımızda, aslında en önemli adımı atmış olduğumuzu özetliyor. İnandığımız zaman daha da azimle hareket eder, kendimize güvenir ve mutsuzluğa kapılmayız. İşte bunlar tam da sınava hazırlık sürecinde motivasyonumuzu sağlamak ve olumsuzluklara karşı demoralize olmadan devam edebilmek için geçerli.

Öğrencilerin Başarı Sırrı Başarılı Ders Çalışma Planı Hazırlamak

LGS’de derece yapan öğrencilerin başarı sırrı tüm bunların yanı sıra tabiki verimli ders çalışma becerileri geçiştirmelerinde saklı. Sadece verimli ders çalışmak değil, çalışmalarını belirli bir plan ve disiplin doğrultusunda sürdürmekte başarıyı destekliyor. Her öğrencinin takvim olarak hazırladığı, günün hangi saatinde hangi derse çalışacağı, ne kadar çalışılacağı, minimum kaç soru çözüleceği gibi detaylı bir çalışma planı olmalıdır. Bu planı yapmak kadar plana sadık kalmakta önemlidir. Günlük, haftalık, aylık hedefler başarıyla tamamlandıkça kişinin kendini tebrik etmesi, ödüllendirmesi de motivasyonuna destek olmaktadır.

Plansız hareket etmek zamanı yönetmeyi zorlaştıracaktır. Özellikle zorlu derslerde fazla zaman geçirilebilir. Bu zaman kontrol altına alınmazsa uzun bir süre ve enerji o derse ayrılabilir. Bu da diğer derslere zamanın yetmemesine ve enerji kalmamasına neden olur. Plan yapmak ise bu tarz kontrol kayıplarının önüne geçecektir.

LGS’de Derece Yapan Öğrencilerin Başarı Sırrı Hızlı ve Verimli Okuma Becerisine Sahip Olmak

LGS’de derece yapan öğrencilerin başarı sırrı değerlendirildiğinde en önemli özelliklerinden birinin de hızlı ve verimli okuma becerileri geliştirmiş olmaları. Bu beceri sayesinde sınavda uzun paragraf sorularını daha hızlı okuyabiliyor ve sürelerini artırarak zorlandıkları sorulara daha fazla vakit ayırabiliyorlar. Sınav sonrası cevaplara bakıldığında pek çok öğrencinin hayal kırıklığı yaşamasının 2 nedeni var. Birinci neden sürenin yetmemesi iken ikinci neden soruları yanlış anlamış olmaları.

Özellikle türkçe ve tarih bölümlerinde uzun paragraf soruları karşımıza çıkıyor. Matematikte de son yıllarda sorular daha uzun oluyor. Öğrencilerin süreyi iyi kullanabilmesi ve soruları doğru anlayabilmesi ise çok kitap okumaktan geçiyor. Özellikle yeni kelimeler öğrenebileceğiniz sizi biraz daha zorlayacak kitaplara zaman ayırmanız sınavda kolaylık sağlıyor. Sessiz okuma, okurken satırları sadece gözlerle takip etme ve okuma sırasında 5N1K tekniğini kullanmada hızlı okuma pratiği geliştirmek için yardımcı oluyor. Okuma Alışkanlığı Kazanmak Sınav Başarısı Getiriyor yazımız hızlı okuma tekniklerini geliştirmenize destek olabilir.

Öğrencilerin Başarı Sırrı Aynı Zamanda Aile Desteğini de Kapsıyor

Derece yapan öğrencilerin çoğunlukla dile getirdiği ailelerinin sınava hazırlık sürecinde verdiği destek. Sınava hazırlık sürecinde ailelerin çocuklarına inanması, çabalarını desteklemesi, olumlu geribildirimler vermesi çok değerli. Bu dönemde kıyaslama yapmamak, sonuçtan çok sürece odaklanmak, koşulsuz sevgi vermek ailelerden en önemli beklentimiz. Aynı şekilde çocuğun verimli ders çalışabilmesi için ihtiyaç duyduğu ortamın ve koşulların hazırlanmasına destek olmakta aileden bekleniyor. Mümkünse eğitimi destekleyecek şekilde ek ders olanaklarının tanınması çocukların ailelerinden isteği.

Yine çocuklar sınava hazırlık döneminde beslenmelerini aksatabiliyorlar. Gelişim çağında olan öğrencilerin mutlaka iyi beslenmesi, yeterli uyuması gerekiyor. Beslenmelerinin düzenlenmesi, gerekli öğünlerin aile tarafından hazırlanıp çocuğun besin ihtiyacının düzenli ve kaliteli karşılanması gerekiyor. Çocuğun uykusunun geç saatlere kalmaması, her gün yeterli uyuması ve verimli uyku uyuması için gerekli olan saatler aralığında uyuması gerekiyor. Çocukların bu düzeni bozması halinde de aileler gerekli müdahaleyi yaparak düzene geri dönmenin teşvik edilmesi gerekiyor. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda LGS’de derece yapan öğrencilerin başarı sırrı aile desteğini de kapsıyor.

LGS’de Derece Yapan Öğrencilerin Başarı Sırrı Motivasyon İçin Kolaydan Zora Doğru İlerlemek

Öğrenciler zamanlarını verimli yönetebilmek ve demoralize olmamak için zorlandıkları derslere ayıracakları zamanı en sona bıraktıklarını belirtiyor. Bu bir açıdan öğrenciyi zorlayabilecek bir çalışma şekli olsa da kurdukları mantık oldukça doğru. Zorlu ya da sevilmeyen derslerin sona bırakılmasının birtakım sakıncaları da var. Özellikle yoğun bir çalışma gününden sonra vücut da zihin de yorulur. Zor olan bir derse dikkatini vermek kolay olan dersten çok daha fazla enerji istemektedir. Oysa yorgun bir zihin ve beden için bu enerjiyi üretmen kolay olmayacaktır. Dolayısıyla zaten çalışmak istenmeyen ya da zorlanılan bir konu daha da zorlu ve sevimsiz hale gelecektir.

Üstelik pek çok öğrenci için bu methodu kullanmak çalışmanın sonunda onları bekleyen daha zorlu bir iş olduğu düşüncesi ile strese sokabilir. Stres duymaları ise çalıştıkları ana derse dikkatlerini vermelerini zorlaştırabilir. Ancak motivasyonlarını korumak ve zor bir dersle meşgul olurken ayırılması gerekenden daha fazla zaman harcamamak için bu uygulama yapılabilir. Bizim önerimiz ise zorlu derslere çalışılacak günlerde fazladan çalışma süresi ayırmak olacaktır. Hakim olunan konuların tekrar süresini kısaltabilir, o konulardan daha az soru çözebilirsiniz. Zorlu dersleri en sona bırakmak yerine sandiviç tekniği uygulayabilirsiniz. Önce kolay dersle başlayıp ardından zor bir dersle devam edip çalışmanın sonuna tekrar kolay bir ders ekleyebilirsiniz.

LGS’de Derece Yapan Öğrencilerin Başarı Sırrı hedef belirleme, aile desteği alma, zaman yönetimi, planlı çalışma, dikkat ve hızlı okuma becerisi. Siz de sınav başarınızı artırmak için bu konularda kendinizi geliştirebilir, zorlandığınız alanlarda profesyonel destek alabilirsiniz. Aba Psikoloji olarak Stratejik Yetenek Yönetimi ile kariyer danışmanlığı veriyoruz ve başarılı bir kariyer için stratejik kariyer planını çok önemsiyoruz.