AP Sınavına Hazırlık Aşamasında Sınav Kaygısı ile Başa Çıkmak

AP sınavına giren çalışkan öğrencilerin bazen tek ihtiyacı olan sınav kaygısı ile başa çıkmak için yöntemler oluyor. Sınav kaygısı sınava…

17 Kasım 2020

abapsikoloji-ap-sinavina-hazirlik-asamasinda-sinav-kaygisi-ile-basa-cikmak

AP sınavına giren çalışkan öğrencilerin bazen tek ihtiyacı olan sınav kaygısı ile başa çıkmak için yöntemler oluyor. Sınav kaygısı sınava hazır olmanın önemli bir kısmıdır. Her ne kadar AP sınavına hazırlanırken başarılı bir gidişatınız olsa dahi sınav anındaki tek seferlik performans önemli olandır. Kaygıyı kontrol altına almanın değeri burada ortaya çıkmaktadır. Kaygıyla başa çıkmak adına daha önceki blog yazılarımızı da okuyabilirsiniz.  Bugünkü blog yazımızda  AP sınavına duyulan kaygı ile baş etmek için bazı yeni yöntemler önereceğiz.

AP Sınav Kaygısı ile Başa Çıkmak

AP sınavı için sınav kaygısı ile başa çıkmak üzerine düşünülünce ilk yapılması gereken kaygının kaynağını anlamaya çalışmaktır. “Ben neden kaygılanıyorum?” sorusunu kendinize sorup bir liste oluşturmanız ve kaygınızı tanımlamanız kaygıyla baş etmeniz için ilk adım olacaktır. Bu sorunun birçok farklı cevabı olabilir. Fakat genellikle AP sınavına karşı kaygı duyan öğrenciler başarısız oldukları senaryoyu düşürerek sonuçlardan kaygı duyarlar. Sınav kaygısının altında yatan ana neden budur. AP sınavına öğrenciler üniversitede bazı derslerden muaf olmak için girmektedirler. Başarısız olurlarsa derslerden muaf olamayacaklarından, bu derslerin üniversitede onları zorlayacağından ya da insanların başarısız olurlarsa ne diyeceklerinden dolayı endişe duyabiliyorlar. AP yılda bir kere yapılan bir sınav, bu da kaygıyı arttırmaktadır.

Kaygınızı tetikleyici faktörleri yazdığınıza göre AP sınav kaygısı ile başa çıkmak için ikinci adıma geçtik demektir. Şimdi bu yazdığınız faktörlere zıt cevaplar yazın. Örneğin kaygınızın nedeni AP için aldığınız derslerden muaf olamama ihtimaliyse bunun üzerinde çalışın. Diyelim ki muaf olamadınız aldığınız derslerden ne olur? Zihniniz muhtemelen negatif yargınızı desteklemek üzerine direnç gösterecektir.  İç sesiniz size “Başarısız olursam üniversitede muaf olmak istediğim dersleri almam gerekecek ve derslerde zorlanacağım.” Diyebilir. Bu gibi bir durumda henüz gerçekleşmemiş bir yargının üzerinden ilerlediğinizi kendinize hatırlatın. Zorlanacağınız ne malum? Hatta başarısız olacağınızın bile kesin değil henüz. En kötü ihtimali düşünseniz bile oradan da çıkış olduğunu kendinize kanıtlamaya çalışın. Dersler üniversitede zor olsa bile üniversitede de AP derslerini verebilirsiniz. Bir kaybınız olmayacaktır.

Sınav Kaygısı İle Mücadele İçin Son Adım Nedir?

AP sınav kaygısı ile başa çıkmak yolculuğunun üçüncü ve son adımına geldik. Şimdi ise tüm yaptıklarınızın tersini yapın. Başarılı olma durumunda neler olacağını düşünün, yazın ve hayal edin. Başarmaya inanmak sınav kaygısını azaltıcı bir etkiye sahiptir. AP sınavı genelde üniversitenin ilk yılındaki giriş derslerinden muaf olmanızı sağlayacaktır. O dersleri üniversite yıllarında vermek zorunda olmadığınızı hayal edin. Daha çok kendinize vakit ayırabileceğinizi düşünün. Ders yükünüzün azalmasıyla birlikte diğer derslere rahatça ağırlık vererek not ortalamanızı daha rahat yükselttiğinizi hayal edin. AP sınavı ve hazırlık süreci üniversiteye adapte şekilde gitmenizi sağlayacaktır. Adeta bir fragman gibi üniversite öğreneceğiniz dersler hakkında tüyo verecektir. Bu üçüncü aşamayı yaparken aynı zamanda başarısız olmasanız dahi AP’ye hazırlanmanın getirilerini düşünün. O dersleri almak zorunda olsanız bile önceden çalıştığınız için konulara size daha kolay gelecektir.

Konu hakkında detaylı bilgi almak için aba Psikoloji ile iletişime geçebilirsiniz. Bilgilendirici videolara ulaşmak için Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube kanalını takip edebilirsiniz. 

Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Open chat
Merhaba Aba Psikoloji Danışmanı!
X