Hayalinizdeki üniversitenin öğrencisi olabilirsiniz.” Kiminiz için bu sözümüz kulağa erişilmesi zor geliyor olabilir. Ancak hayal ettiğiniz üniversiteye girmeniz imkansız değil. Peki hayalinizdeki üniversite hangisi? Üniversitenin hangi özellikleri öğrencisi olmak için onu tercih etmenize neden oluyor? Doğru duydunuz, üniversite sizi değil aslında siz üniversiteyi seçiyorsunuz. Yani bir üniversitenin başarılı olması, onu tercih eden öğrencilerin kalitesi ile orantılı oluyor.

Hayalinizdeki üniversitenin öğrencisi olmak için öncelikle algınızı değiştirmelisiniz. Bir hayaliniz varsa o hayale tutunmalısınız. Gerçekleşeceğine inanmalı ve gerçekleştirmek için çalışmalısınız. Unutmayın, orada okuyan diğer öğrencilerin sizden hiçbir farkı yok. Çoğunlukla başarılı olan öğrencilerin çok daha farklı eğitim olanaklarına, ayrıcalıklara sahip olduğu düşünülmektedir. Oysa başarı elde eden öğrencilerin başarısız olanlardan en büyük farklarının başarıya olan inançları olduğu görülmektedir.

Öyleyse siz de hayalinizdeki üniversitenin öğrencisi olabilirsiniz. Peki bu hayali hedefe çevirmek ve gerçekleştirmek için ne yapabilirsiniz? Yazımızın devamında size hayalinize ulaşmanıza yardımcı olacak önerilerde bulunacağız. Ancak bir önerimiz daha var ki o da meslek seçiminizle ilgili olacak.

Üniversite seçerken çoğunlukla üniversitenin başarısına, sosyal imkanlarına ve prestijine bakılmaktadır. Oysa iyi bir üniversite, seçtiğiniz mesleğe sizi en iyi şekilde hazırlayacak olan üniversitedir. Popüler bir üniversitede okumak eğitim hayatınız süresince size keyif verecektir. Ancak mezuniyet sonrası mesleğe atıldığınızda asıl işinize yarayacak olan mesleki donanımınız olacaktır. Seçeceğiniz mesleğin gelecek 40-50 yılınızı etkileyeceğini varsayarsak üniversite seçiminizi meslek odaklı yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Önce size uygun mesleği seçmeli sonrasında mesleki donanımı kazanabileceğiniz yeterlilikte üniversite tercihi yapmalısınız. Hangisi Daha Doğru: Üniversiteye Göre Meslek Seçmek mi, Mesleğe Göre Üniversite Seçmek mi? yazımız da sizin için faydalı olabilir. Üniversite Seçimi Yaparken Hayal Kırıklığına Uğramamak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler yazımıza da seçim sürecinde bakabilirsiniz.

Stratejik Yetenek yönetimi ile Hayalinizdeki Üniversitenin Öğrencisi Olabilirsiniz!

Meslek seçimi, bireyin hayatı boyunca verdiği en önemli kararlardan biri, belki de birincisidir. Çünkü hayatımızın en güzel yıllarını bir mesleğe hazırlanarak diğer büyük bir kısmını ise onu icra ederek geçiririz. Üniversite yılları ise mesleğimizi seçtiğimiz ve mesleğe kabul koşullarını karşılamaya çalıştığımız yıllardır. Bu yüzden hayatımızın önemli bir noktasıdır üniversite.

Öğrenciler bu önemi bilerek sınava hazırlık sürecinde yoğun stres yaşar. Hatta öğrencilerin önemli bir bölümünde sınav kaygısı yaygın olarak görülür. Çünkü üniversite seçerken sadece üniversite kazanmayı istemek yeterli değil. İstediğimiz üniversitenin öğrencisi olabilmek için sınavda yeterli puanı almanız gerekiyor. Bu koşul da özellikle popüler üniversitelerin derecesini yükseltiyor.

Hal böyle olunca üniversite sınavına hazırlanmak her öğrenci için belli düzeyde stres ve kaygı yaratıyor. Kimisi için bu duygular çok baskın ve günlük yaşamı zorlaştıracak düzeydeyken kimisi için sınavla ilgili önemli konular karşısında hissediliyor. Yaşanan kaygı bireyin motivasyonunu engelleyebilir. Çoğu zaman başarısızlık korkusu performansı ketliyor.

Çok başarılı olan, iyi dereceler yapabilecek öğrenciler sınava yükledikleri anlam nedeniyle başarısız olabiliyor. Bu noktada stratejik yetenek yönetimi öğrencilerin başarı elde etmesine destek oluyor. Stratejik yetenek yönetimi ile hayalinizdeki üniversitenin öğrencisi olabilirsiniz. Stratejik kariyer planlaması ile üniversite sınavına hazırlanmak öğrencilerin başarılı sonuçlar almasına destek oluyor. Bu yöntem gençlerin geleceklerinden daha emin olmalarını ve hayal kırıklığı yaşamamalarını sağlıyor.

Stratejik Yetenek Yönetimi ile Kısa ve Uzun Vadeli Hedeflerinizi Belirleyerek Hayalinizdeki Üniversitenin Öğrencisi Olabilirsiniz

Hedef belirlemek sınav başarısı için ihtiyaç duyduğumuz en önemli kaynak. Ancak bir üniversitenin öğrencisi olmayı hayal etmek başarılı olmak için yeterli bir hedef değildir. Öğrenciler belirli bir hedefleri olmadığında neden çalışmaları gerektiğini, çabalarının sonucunda ne kazanacaklarını somutlaştırmakta zorlanırlar. Ayrıca hedefsizlik kişinin belirsiz bir yolda ilerlemeye çalışmasına neden olur. Hedef belirlerken daha somut, ölçülebilir, esnetilebilir ve ulaşılabilir hedefler seçmek gerekir.

Bir hedefin ölçülebilir olması hedefe giden yolda kontrol noktaları bulundurmayı gerektirir. Yani büyük hedefe ulaşabilmek için küçük hedefler planlamak gerekir. Stratejik yetenek yönetimi sayesinde sizin için uygun üniversite hedefini belirlersiniz. Bu yöntemde size hedefe ulaşmak için 3 aylık periyotlarla gelişim planları çıkarılır.

Uzun vadeli hedefiniz net olsa da kısa vadeli hedefler sayesinde verim alamadığınız stratejilerde değişikliğe gidilebilir. Böylece gelişiminizi daha kolay takip edebilirsiniz. Ayrıca başardığınız kısa vadeli hedefler büyük hedefi de başarabileceğinize yönelik inancınızı artırır.

Farklı Alternatifleri Öğrenerek Ufkunuzu Genişletebilir, Hayal Ettiğiniz Üniversitenin Öğrencisi Olabilirsiniz

Stratejik yetenek yönetimi ile sadece hedef belirlemiş olmazsınız. Hayalinizdeki üniversitenin özelliklerini öğrenerek size sizin için uygun olan yeni alternatifler sunarız. Seçim sürecinde ufkunuzun genişlemesine destek oluruz. Hayal ettiğiniz üniversite koşullarına erişebileceğiniz farklı şehir ve ülkelerdeki üniversite alternatiflerini değerlendirmenize yardımcı oluruz. Alternatifleri olan bir hedef belirlemeniz sınava hazırlık sürecinizde çok daha kolay motive olmanızı sağlar. Sınava ve geleceğe yönelik kaygınız azalır.

Seçebileceğiniz üniversiteler için almanız gereken puanlar ve uygulamanız gereken çalışma metoduna yönelikte bizden bilgi edinebilirsiniz. Dolayısıyla stratejik yetenek yönetimi ile kariyer danışmanlığı alarak çok daha kolay hayalinizdeki üniversitenin öğrencisi olabilirsiniz.

Stratejik yetenek yönetimi ile hedefinize ulaşmak için, nerede olduğunuzu ve farklı neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Bu sayede sınava hazırlık sürecinde özdenetim kazanır ve gelişim alanlarınızı kolayca tespit edebilirsiniz. Hedefinizin ve bir yol haritanızın olması dikkat dağıtıcılarla başa çıkmanızı da kolaylaştıracaktır. “Benim ulaşmak istediğim bir hedefim var, öyleyse zamanı iyi yönetmeliyim. Şu an bana faydası olmayan şeyleri dışarıda bırakmalıyım.” Özdenetimini kazanabilirsiniz.

Etkili Zaman Yönetimi ve Verimli Ders çalışma Teknikleri ile Hayalinizdeki Üniversitenin Öğrencisi Olabilirsiniz

Sınava hazırlık sürecinde istenilen verimi almak için sadece hedef belirlemek yeterli değil. Öğrencilerin zamanlarını etkin kullanabilmesi için verimli ders çalışma tekniklerini de öğrenmesi gerekir. Aynı zamanda her öğrenci birbirinden farklı şekilde öğrenir. Biri için en verimli öğrenme stili görsel öğrenme stili iken, diğeri için işitsel ya da kinestetik öğrenme stili olabilir.

Öyleyse bu süreçte verimli çalışabilmek için öğrenme stiline uygun bir çalışma programı geliştirmek gerekir. Bu becerileri edinmeniz için daha önce paylaştığımız kapsamlı yazılarımızı okumanızı önerebiliriz.

Zaman yönetimi için  Zaman Baskısı Yaşamamak İçin Etkili Zaman Yönetimi Teknikleri yazımızı okuyabilirsiniz. Öğrenme stilinizi öğrenmek için Öğrenme Stiline Göre Akademik Başarıyı Yükseltecek Ders Çalışma Teknikleri yazımızı okuyabilirsiniz. Verimli ders çalışma teknikleri için Çoklu Zeka Kuramına Göre Verimli Ders Çalışma Önerileri yazımızı okuyabilirsiniz. Bu uygulamalar sonrasında hayalinizdeki üniversitenin öğrencisi olabilirsiniz.

İlgi Alanlarınıza Zaman Ayırarak Hayalinizdeki Üniversitenin Öğrencisi Olabilirsiniz

Sınava hazırlanırken verimli ders çalışmak, plan-program yapmak ve bu planlara sadık kalmak çok önemlidir. Ancak aralıksız ders çalışmak verimli ders çalışmak değildir ve bir süre sonra çalışma isteğinizin azalmasına neden olur. Hem zihniniz hem bedeniniz yorulur ve ders çalışma zamanları gözünüzde büyümeye başlar. Stratejik yetenek yönetimi size ders çalışma süreleri dışında keyif alabileceğiniz aktivitelerle kendinizi motive etmenizi önerir.

Etkili zaman yönetimi tekniklerini geliştirdiğinizde de kişisel ilgileriniz için ayırabileceğiniz vaktiniz kalır. Böylece akademik hayatınız ile kişisel yaşantınız arasında bir denge kurma imkanı bulursunuz. Bu denge daha mutlu olmanızı sağlar ve motivasyonunuza da olumlu etki eder. Sınava hazırlık süreci yorucu, yoğun ve uzun bir maratondur. Bu maratonda es vermez, kişisel ihtiyaçlarınıza zaman ayırmazsanız hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Yorgunluk, stres ve sürekli çalışmak hedefinizi ulaşılmaz görmenize neden olabilir. Bu nedenle ilgi alanlarınıza ve ihtiyaçlarınıza zaman ayırarak hayalinizdeki üniversitenin öğrencisi olabilirsiniz.

Stratejik Yetenek Yönetimi Siz ve Aileniz Arasında Uzlaşı Sağlamak için Bilimsel Kaynaklardan Faydalanır

Sınava hazırlık sürecinde öğrencilerin karşılaştığı bir diğer zorluk; kendi kariyer hedefleri ile ailelerinin beklentilerinin uyuşmamasıdır. Ailelerinin çocuklarına yönelik gerçekdışı beklentileri olabilmektedir. Aileler çocuklarının performansına, ilgilerine, yeteneklerine, karakteristik özelliklerine ya da potansiyeline bakmaksızın mesleki yönlendirme yapabilmektedir. Aileler kendi kariyer tecrübelerinde ve eğitim hayatlarında karşılaştıkları zorluklardan çocuklarını korumaya çalışmaktadır.

Ancak aileler kendi deneyimleriyle çocuklarına rehberlik ederken çocuklarının daha büyük mutsuzluklar yaşamasına neden olabilmekteler. Stratejik yetenek yönetimi aracılığı ile size üniversite ve meslek alternatifleri sunarken bilimsel kanıtlardan faydalanıyoruz. Uyguladığımız test ve envanterler, yaptığımız alan çalışmaları ile sizin için en doğru seçenekleri belirliyoruz. Ailelere bu süreçte kariyer planının detaylarını, neden ve nasıllarını açıklıyoruz.

Tıpkı danışmanlık alan öğrenciler gibi ailelere de mesleklerin geleceği ve geleceğin meslekleri detaylarıyla anlatıyoruz. Ailelerin amacı çocuklarına mutlu olabilecekleri ve kendi ayakları üzerinde kolayca durabilecekleri bir gelecek inşa etmek. Dolayısıyla yaptığımız çalışmalardan elde edindiğimiz bilgilerle ailelerinizin kaygılarını dindiriyor, beklentilerinizin birbiriyle uyuşmasını sağlıyoruz. Stratejik yetenek yönetimi sayesinde ailenizin de desteğini alarak hayalinizdeki üniversitenin öğrencisi olabilirsiniz.

Stratejik Yetenek Yönetimi ile Hayal Kırıklığı Yaşamadan Hayalinizdeki Üniversitenin Öğrencisi Olabilirsiniz

Sınava hazırlanırken Stratejik yetenek yönetimi ile kariyerinizi planladığınızda geleceğe yönelik alacağınız riskleri azaltmış olursunuz. Böylece gelecekte hayal kırıklığına uğrama olasılığınızı eleminize edersiniz. “Başarılı olacak mıyım? Hayalini kurduğum üniversite benim için doğru bir tercih mi? Seçeceğim üniversite ihtiyacım olan mesleki bilgiyi bana kazandırır mı? gibi hayalinizdeki üniversiteye yönelik kaygılarınızın olası cevaplarını öğrenirsiniz. Kaygılarınızdan arınmış, berrak bir zihin ile sınava hazırlanırsınız. Dolayısıyla Stratejik Yetenek Yönetimi ile hayal kırıklığı yaşamadan hayalinizdeki üniversitenin öğrencisi olabilirsiniz.