Psikoloji bölümü için dünyanın en iyi üniversiteleri hangileri? Times Higher Education’a göre psikoloji alanında hangi ülke ve üniversiteler ön plana çıkıyor. Psikoloji mezunlarının değerlendirebileceği kariyer fırsatları nelerdir? Psikoloji eğitimi alanlar hangi alanlarda ve hangi kurumlarda çalışabilirler?

Yurt dışında psikoloji okumak birçok öğrencinin ilgisini çekiyor. Psikoloji son dönemlerde popüler alanlardan biri olarak biliniyor. Bu alanda İngiltere ve Amerika’nın ön planda yer aldığı biliniyor. Amerika ve İngiltere üniversiteleri psikoloji alanında yürüttükleri eğitim ve araştırma faaliyetleri ile dünya çapında tanınıyor. Psikoloji alanında kariyer seçeneklerinin de son derece çeşitli olduğu biliniyor. Psikoloji mezunları çok farklı alanlarda ve kurumlarda istihdam olanaklarından yararlanabiliyorlar.

Psikoloji Bölümü Mezunları İçin Kariyer Fırsatları

Peki; psikoloji mezunları için öne çıkan kariyer fırsatları nelerdir? Psikoloji mezunları hangi alanlarda çalışabilirler? Psikoloji mezunları, klinik, sosyal, adli, endüstri ve örgüt psikolojisi gibi alanlarda uzmanlaşabiliyorlar. Psikoloji mezunlarının görev alabileceği bazı alanlar ise şu şekilde sıralanıyor;

 • Okullar
 • İnsan Kaynakları Birimleri
 • Eğitim Alanında Danışmanlık Veren Şirket Ve Firmalar
 • Belediyeler
 • Vakıflar
 • Hastaneler
 • Hapishaneler
 • Çocuk Esirgeme Kurumları
 • Adliyeler
 • Bakım evleri
 • Huzurevleri
 • Özel Eğitim Merkezleri

Psikoloji mezunları aynı zamanda akademik alanda kariyerlerini sürdürebiliyorlar. Bazı alanlarda uzmanlaşarak eğitim ve araştırma faaliyetlerine katılabiliyorlar. Bu alanlardan bazıları şöyle sıralanıyor; Klinik Psikoloji, Sosyal Psikoloji, Deneysel Psikoloji, Bilişsel Psikoloji, Gelişim Psikolojisi… Aynı zamanda eğitimini lisansüstü düzeye taşıyan psikologlar psikoterapi eğitimi alarak kariyerlerini psikoterapist olarak sürdürebiliyorlar.

Psikoloji Bölümü İçin Tercih Edebileceğiniz En İyi Üniversiteler

Peki; psikoloji alanında hangi üniversiteler daha fazla ön plana çıkıyor? Times Higher Education’a göre psikoloji eğitimi alabileceğiniz en iyi üniversiteleri sizler için derledik.

University of Cambridge

İngiltere’nin Cambridge kentinde bulunan University of Cambridge bir kamu araştırma üniversitesi olarak faaliyet gösteriyor. Cambridge, dünyanın en köklü ve en prestijli üniversiteleri arasında yer alıyor. Üniversitenin tarihi, 1209 yılına kadar uzanıyor.  Üniversitenin, İngilizce eğitim veren en eski ikinci üniversite olma ünvanına sahip olduğu biliniyor. University of Cambridge,  31 yarı özerk kurucu kolej ve altı okuldan oluşuyor.  Üniversite 25 binin üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Üniversite bünyesinde yaklaşık 6 bin akademik personel görev alıyor.

Times Higher Education’a göre psikoloji bölümü için dünyanın en iyi üniversitesi olarak kabul ediliyor. İngiltere de psikoloji alanında dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olarak biliniyor. Bir şehir üniversitesi olarak bilinen Cambridge, çok sayıda enstitü ve araştırma merkezine ev sahipliği yapıyor. Üniversite akademik kadrosu, kendine özgü sistemi ve donanımıyla psikoloji öğrencileri için benzersiz bir deneyim sunuyor. Psikoloji çalışmaları, Cambridge’de yüzyılı aşkın bir süredir çeşitli biçimlerde organize ediliyor. Bölümün birincil hedefi, psikoloji ve benzer disiplinlerde birinci sınıf araştırma ve öğretim sağlamak olarak biliniyor. Bölüm, multidisipliner ve işbirlikçi bir yaklaşımı benimsiyor.

Stanford University

Dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan Stanford University, psikoloji alanında da ön plana çıkıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan üniversite, 1885 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Özel bir araştırma üniversitesi olan Stanford University, 7 okul etrafında düzenleniyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin ve dünyanın en seçici kurumları arasında yer alıyor. Üniversite yaklaşık 18 bin öğrenciyi ağırlıyor. Üniversite bünyesinde yaklaşık 3 bin akademik personel görev alıyor.

Psikoloji Bölümü, Stanford University’de kurulan ilk bölümler arasında yer alıyor. Üniversite psikoloji alanında hem lisans hem yüksek lisans hem de doktora dereceleri sunuyor. Ek olarak; çok sayıda araştırma projesi yürütüyor. Bölümün, dünya genelinde güçlü etkisi olan, köklü bir teorik araştırma geleneğine sahip olduğu biliniyor. Bölüm, ülkedeki en iyi psikoloji programlarından biri olarak nitelendiriliyor. Stanford, psikoloji alanında Amerikan üniversiteleri arasındaki liderliğini sürdürüyor.

Princeton University

Princeton University, New Jersey, Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan özel bir araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Pek çok sıralama tablosu ile dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösteriliyor. Times Higher Education’a göre psikoloji bölümü için dünyanın en iyi üçüncü üniversitesi olarak sıralanıyor. 1746’da kurulan üniversite, Amerika’nın en eski üniversitelerinden biri olarak tanınıyor. Ülkenin köklü ve seçici yükseköğrenim kurumları arasında yer alıyor.

Princeton University psikoloji alanında lisans ve lisansüstü programlar sunuyor. Aynı zamanda sertifika programları yürütüyor. Üniversite, bebeklerde ve çocuklarda algı ve dil gelişimi gibi konularda çalışmalar yürütüyor. Hafıza ve dikkati anlamak için nöral ölçümlerin kullanımı, sosyal iletişimin sinirsel temeli gibi konulara odaklanıyor. Üniversite lisansüstü düzeyde de çeşitli uzmanlıklar sunuyor. Lisansüstü öğrencilerin çalışabileceği alanlardan bazıları şöyle sıralanıyor;

 • Davranışsal Ekonomi
 • Bilişsel Sinirbilim
 • Gelişim Psikolojisi
 • Dil, Öğrenme Ve Bellek
 • Algı Ve Biliş
 • Eşitsizlik Psikolojisi
 • Sosyal Sinirbilim
 • Sosyal Psikoloji
 • Sistem Sinirbilimi

Harvard University

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Harvard University psikoloji bölümü için öne çıkan bir diğer üniversite oluyor. Massachusetts eyaletinde yer alan üniversite, 1636 yılından beri varlığını sürdürüyor. Özel bir araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Üniversite 6 fakülte etrafında düzenleniyor. Yaklaşık 20 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Üniversite bünyesinde 2 binin üzerinde akademik personel görev alıyor. Amerika’nın ve dünyanın en köklü ve seçici kurumları arasında yer alıyor. Üniversite pek çok alanda her yıl dünyanın en iyileri arasında yer almayı başarıyor. Aynı zamanda her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce başvuru alıyor.

Harvard University psikoloji alanında lisans dereceleri ve lisansüstü dereceler sunuyor. Üniversitenin tarihi boyunca Amerika’nın ve dünyanın en seçkin psikologlarından bazılarına ev sahipliği yaptığı biliniyor. Psikoloji alanında Amerika’nın öncü yükseköğrenim kurumları arasında yer alıyor. Üniversite Klinik Bilimler, Sosyal, Gelişim ve Biliş, Beyin ve Davranış alanlarında doktora programları sunuyor.

University of California Berkeley

University of California Berkeley Amerika’nın ve dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak biliniyor. Times Higher Education’a göre psikoloji bölümü için dünyanın en iyi beşinci üniversitesi olarak sıralanıyor. Üniversite yalnızca psikoloji alanında değil; birçok alanda adından söz ettiriyor. 1868 yılında kuran üniversite kısaca UC Berkeley olarak da anılıyor. Bir kamu araştırma üniversitesi olarak tanınıyor. Üniversite yaklaşık 45 bin öğrenciyi ağırlıyor. Üniversite bünyesinde yaklaşık 20 bin akademik ve idari personel görev alıyor. Üniversite 14 kolej ve okuldan oluşuyor. Birçok enstitü ve araştırma merkezine ev sahipliği yapıyor.

University of California Berkeley psikoloji alanında, 6 temel araştırma alanına odaklanıyor. Bu alanlar şöyle sıralanıyor;

 1. Davranış ve Sistem Sinirbilimi
 2. Klinik Bilim
 3. Biliş
 4. Bilişsel Sinirbilim
 5. Gelişimsel
 6. Sosyal – Kişilik Psikolojisi

Bölüm aynı zamanda psikoloji alanında metodolojik, istatistiksel ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirmeye odaklanıyor. Ek olarak, öğrenciler psikolojideki en az bir ana içerik alanı uzmanlaşmaya teşvik ediliyor. Üniversite psikoloji alanında Amerika’nın en önemli yükseköğrenim kurumları arasında sıralanıyor. Dünyada genelinde de aynı şekilde ön planda yer alıyor.

UCL

Times Higher Education’a göre psikoloji bölümü için altıncı sırada UCL yer alıyor. University College London, Londra, Birleşik Krallık’ta bulunuyor. Bir kamu araştırma üniversitesi olarak 1826 yılından beri faaliyet gösteriyor. UCL, Londra Federal Üniversitesi’nin bir üyesi olarak biliniyor. Üniversitenin ana kampüsü, Londra’nın merkezindeki Bloomsbury bölgesinde bulunuyor. Üniversite Londra’nın çeşitli bölgelerinde enstitüler ve hastanelere de ev sahipliği yapıyor. Üniversite, 11 kurucu fakülte etrafında düzenleniyor. Üniversite 43 binin üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Üniversite bünyesinde 16 bin akademik ve idari personel görev alıyor.

Üniversitenin psikoloji bölümünün “Psikoloji ve Dil Bilimleri Bölümü” adıyla anıldığı biliniyor. Bölüm, eğitim faaliyetlerinin yanı sıra; psikoloji ve iletişim alanında klinik ve temel bilimlerde araştırmalar da yürütüyor. İngiltere’deki en büyük psikoloji bölümlerinden biri olarak biliniyor. UCL, 19. yüzyılın sonunda İngiltere’de psikoloji laboratuvarı kuran ilk üniversitelerden biri olarak tanınıyor. Üniversitenin tarihi boyuna psikoloji alanında faaliyet yürüten önemli bilim insanlarına ev sahipliği yaptığı biliniyor. Bölüm yaklaşık 125 akademik personel de dahil olmak üzere yaklaşık 330 kişilik bir kadrodan oluşuyor.  Bölüm, tipik ve atipik gelişim, beyin görüntüleme, bilişsel psikoloji, davranışsal sinirbilim gibi alanlara odaklanıyor.

The University of Chicago

Psikoloji bölümü için dünyanın en iyi üniversitelerinden bir diğeri The University of Chicago olarak biliniyor. Times Higher Education’a göre üniversite psikoloji alanında dünyanın en iyi yedinci üniversitesi olarak sıralanıyor. Üniversite 1890’dan beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Özel bir araştırma üniversitesi olarak Chicago, Illinois’de yer alıyor.  Üniversite yaklaşık 18 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Bir lisans kolejinden ve beş lisansüstü araştırma bölümü etrafında düzenleniyor.

The University of Chicago psikoloji alanında, hem eğitim hem de araştırma faaliyetlerine odaklanıyor. Üniversite psikoloji alanında uygulamalı ve disiplinlerarası bir eğitimi benimsiyor. Bölüm iki önemli araştırma merkezine ev sahipliği yapıyor. Bu merkezler şöyle sıralanıyor;

 • Yerel Hareket, İşaret ve Dil Merkezi
 • Erken Çocukluk Araştırmaları Merkezi

Bu merkezlere ek olarak bir psikoloji laboratuvarını bünyesinde barındırıyor. Üniversitenin akademik kadrosu ve öğrencileri sürekli olarak saha araştırmaları içerisinde yer alıyor.

Yale University

Times Higher Education’a göre psikoloji bölümü için sekizinci sırada Yale University yer alıyor. Yale University, 1701 yılında kurulan özel bir araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Üniversite 14 kurucu okul etrafında düzenleniyor. 12 bin öğrenciye ev sahipliği yapan üniversitenin bünyesinde yaklaşık 5 bin akademik personel görev alıyor. Üniversitenin merkez kampüsü Connecticut, New Haven’da yer alıyor.

Üniversite psikoloji alanında, lisans ve lisansüstü dereceler sunuyor. Eğitim ve araştırma alanında beş farklı alana odaklanıyor. Bu alanların her birinde öğretim üyeleri ve öğrenciler için haftalık seminerler veriliyor. Bu alanlar şu şekilde sıralanıyor;

 1. Klinik Psikoloji
 2. Kavramsal psikoloji
 3. Gelişim Psikolojisi
 4. Sinirbilim
 5. Sosyal/Kişilik Psikolojisi

University of Pennsylvania

University of Pennsylvania kısaca UPenn olarak da anılıyor. Times Higher Education’a göre psikoloji bölümü için dünyanın en iyi dokuzuncu üniversitesi olarak sıralanıyor. Üniversite 1740 yılından beri varlığını sürdüren özel bir araştırma üniversitesi olarak tanınıyor. University of Pennsylvania psikoloji alanında en köklü Amerikan üniversitelerinden biri olarak kabul ediliyor. Üniversitenin bu alandaki eğitim faaliyetlerini aralıksız olarak sürdürdüğü biliniyor.

University of Michigan

University of Michigan Michigan, Ann Arbor’da bulunan bir kamu araştırma üniversitesi olarak tanınıyor. 1817’den beri varlığını sürdürüyor. Üniversite, Times Higher Education’a göre psikoloji alanında dünyanın en iyi onuncu üniversitesi olarak sıralanıyor. University of Michigan psikolojide yeni bilimsel bilgilerin oluşturulmasına katkılarından dolayı ulusal ve uluslararası düzeyde tanınıyor. Üniversite bu alanda lisans ve lisansüstü dereceler sunuyor.

Psikoloji bölümü ve en iyi üniversiteler hakkında detaylı bilgi için aba Psikoloji web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Psikoloji ile iletişime geçebilirsiniz. Psikoloji, eğitim ve kariyere dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.